Święto Wojska Polskiego w Łomży
Uroczystą zbiórką kadry i pracowników wojska przy pomniku żołnierzy 33. Pułku Piechoty na terenie jednostki wojskowej przy Al Legionów w Łomży rozpoczęły się obchody święta 1. Łomżyńskiego Batalionu Remontowego i Święto Wojska Polskiego. Obie uroczystości przypadają w niedzielę 15 sierpnia – i są związane z kolejną – już 90. rocznicą „cudu nad Wisłą”czyli zwycięskiej dla Polaków bitwy na przedpolach Warszawy z nacierającymi na stolicę, dopiero co odrodzonej Rzeczypospolitej, wojskami bolszewickimi. - Zwycięstwo w bitwie warszawskiej ocaliło naszą niepodległość. Chylimy czoła przed bohaterami, którzy stanęli w obronie Ojczyzny – mówił ppłk. Piotr Wolański dowódca Garnizonu Łomża, dodając, że przed 90. laty „my w Łomży mieliśmy cud nad Narwią”. Na przełomie lipca i sierpnia 1920 roku szybki pochód Armii Czerwonej na Warszawę został na pięć dni zatrzymany na przedpolach Łomży i Piątnicy, co w zgodnej ocenie historyków i wojskowych umożliwiło nie tylko lepsze przygotowanie obrony stolicy, ale dało też szansę Naczelnemu Wodzowi Józefowi Piłsudskiemu na zrealizowanie sławetnego kontruderzenia znad Wieprza, które doprowadziło do rozbicia sił bolszewickich.
Podczas porannych uroczystości ppłk. Piotr Wolański podkreślał, że miejsce w którym one się odbywają jest szczególne. Pomnik znajduje się na terenie dawnych koszarów 33 Pułku Piechoty, i jest częścią schronu fortecznego z okolic Nowogrodu, który w 1939 roku był broniony przez żołnierzy łomżyńskiego pułku. 33 pułku. Poza tym 1 Łomżyński Batalion Remontowy, którego patronem jest gen. Marian Raganowicz dowodzący obroną Łomży podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920, przejął tradycje 33 Pułku Piechoty – i co mocno podkreślał dowódca - są one godnie kontynuowane.
- Napis „Bóg, Honor, Ojczyzna” na sztandarze naszej jednostki, który otrzymaliśmy od mieszkańców Łomży zobowiązuje – mówił ppłk Wolański.
Dowódca łomżyńskiej jednostki mówił, że także dziś żołnierze z Łomży dają przykład męstwa i odwagi. W tej chwili 10 z nich jest w Afganistanie.
Podczas uroczystości żołnierze batalionu, ale także pracownicy cywilni wojska zostali odznaczeni wysokimi odznaczeniami. Trzech żołnierzy odebrało przyznane im jeszcze przez śp. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP Gwiazdy Iraku.
Wręczając medale, odznaczenia, ale także dyplomy, a nawet przyznając dodatkowe dni urlopu ppłk. Piotr Wolański podkreślał znaczenie pracowników cywilnych łomżyńskiej jednostki.
- Bez was ten Batalion nie mógłby funkcjonować – mówił ppłk Wolański, dziękując za sumienną i wieloletnią pracę.
Wśród odznaczonych przez ppłk. Wolańskiego odznaką honorową 1ŁBR był także ks bp. Tadeusz Bronakowski, którzy przemawiając do zgromadzonych przed pomnikiem mówił, że jego dziadek jako 20-letni chłopiec brał udział w wojnie 1920 roku.
- My wszyscy zaciągnęliśmy szczególnych dług wdzięczności wobec bohaterów 1920 roku – mówił biskup, podkreślając, że dzięki tej bitwie Polska i cała Europa została uratowana przez zalewem bezbożnego komunizmu.
Nim delegacje złożył przed pomnikiem kwiaty, do zgromadzonych przemówili m.in. Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego i Jerzy Brzeziński, prezydent Łomży. Jacek Piorunek bitwę warszawską wymieniał obok bitwy pod Grunwaldem i bitwy pod Wiedniem, i podkreślał, że należy w społeczeństwie popularyzować wiedzę o niej i jej znaczeniu nie tylko w historii Polskie, ale także Europy.
Jerzy Brzeziński przypomniał, że w 2003 roku na ręce ówczesnego dowódcy jednostki przekazał wraz z Donatą Godlewską ufundowany przez społeczeństwo sztandar, który – jak mówił – jest twarzą i sumieniem jednostki”.
Po uroczystościach na terenie jednostki przy Alei Legionów można oglądać sprzęt i wyposażenie wojskowe, a po południu rozpocznie się tu integracyjna impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”.