niedziela, 19 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Wybory samorządowe za cztery miesiące

Najlepszym terminem do przeprowadzenia pierwszej tury wyborów samorządowych byłby 21 listopada – twierdzą przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych. Wówczas ewentualna druga tura wyborów tam gdzie n ie udałoby się wyłonić wójta, burmistrza lub prezydenta odbyła by się 5 grudnia. Tylko w Łomży i na terenie powiatu łomżyńskiego do obsadzenia w tych wyborach będzie około 190 miejsc w radach, i na fotelach wójtów, burmistrzów i prezydenta Łomży.

Za cztery miesiące – 12 listopada 2010 roku - upłynie kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zgodnie z ordynacją wybory nowych samorządowców zarządzi premier Donald Tusk nie później niż na 30 dni przed upływem kadencji, a więc nie później niż 13 października. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni po upływie kadencji rad. Z kalendarza wyborczego wynika więc, że władze samorządowe musimy wybrać między 14 listopada a 9 stycznia.

Tymczasem jak wynika z rozmów dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej z przedstawicielami klubów parlamentarnych najlepszym i najbardziej prawdopodobnym terminem na wybory samorządowe to niedziela 21 listopada. Przedstawiciele klubów oczekują także, że premier z wyznaczeniem terminu wyborów nie będzie zwlekał do ostatnich dni.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0