Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Procesja Bobolańska

W niedzielę w Łomży przeżywane były obchody ku czci św. Andrzeja Boboli, który obok św. Brunona z Kwerfurtu jest patronem Diecezji Łomżyńskiej. Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo w Klasztorze u Ojców Kapucynów, a następnie procesja z figurą i relikwiami Św. Andrzeja Boboli przeszła ulicami miasta do Katedry, klasztoru Panien Benedyktynek, by ostatecznie dotrzeć do kościoła parafialnego św. Andrzeja Boboli. Przy każdej ze świątyń było udzielane błogosławieństwo relikwiami świętego.

Jezuita Andrzej Bobola (1591 – 1657) trafił do Łomży w 1638 roku. Wówczas Łomża była jednym z najważniejszych miast na Mazowszu - porównywano ją z Warszawą i Płockiem. Przez kolejne cztery lata - do 1642 jezuita pełni w Łomży funkcje doradcy rektora kolegium, kaznodziei i wreszcie dyrektora, istniejącej przy kolegium, szkoły humanistycznej i retoryki. Po opuszczeniu Łomży Andrzej Bobola przeniósł się do Wilna, a następnie został skierowany do kolegium jezuickiego w Pińsku - tam też 16 maja 1657 roku, z rąk zbuntowanych Kozaków, poniósł śmierć męczeńską. Okrutne męczeństwo św. Andrzeja zalicza go do grona świadków Jezusa, którzy z powodu wiary ponieśli największe cierpienia.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę