Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@

Do trzech razy sztuka...

Już dwa razy w tym roku radni Łomży zajmowali się określeniem wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez miasto, i dwa razy zapisy z przyjmowanych uchwał w tej sprawie skreślał wojewoda podlaski. Pierwszy razem, bo jak argumentowali prawnicy wojewody Rada Miejska „powinna działać tylko i wyłącznie na podstawie prawa i w jego granicach”, drugim razem ze względu na... nadgorliwość.

Ta nadgorliwość dotyczy wykreślenia punktów, które wcześniej – jako niezgodne z prawem - skreślił już wojewoda. Jak argumentuje Lidia Stupak, dyrektor wydziału nadzoru i kontroli PUW w Białymstoku, orzeczenie wojewody o stwierdzeniu nieważności zapisów uchwały organu jednostki samorządu terytorialnego ma charakter deklaratoryjny i działa ex tunc (z mocą wsteczną). Radni Łomży nie mogli zatem wykreślić zapisów, które wcześniej z obrotu prawnego wyeliminował wojewoda, co oznacza, że w tej części uch uchwała jest bezprzedmiotowa. W związku z powyższym – jak przekonuje Stupak – zasadne jest stwierdzenie przez wojewodę nieważności zapisów § 1 pkt 1, 3 w części: „…i 4…”, 5, 8 w części: „…ust. 2…” oraz 9 uchwały Nr 440/LVIII/10 Rady Miejskiej Łomży z dnia 7 kwietnia 2010 r. zmieniającej uchwałę Nr 421/LVII/10 z dnia 17 lutego 2010 r. w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, przedszkoli i placówek prowadzonych przez Miasto Łomża.
Stupak przypomina, że gminie służy prawo wniesienia skargi na decyzje wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku.

zobacz: Wojewoda pokreślił kolejny akt prawny Łomży

 

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę