Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Modlitwa za Katyń... 1940 - 2010

Anonimowym śmietnikiem bezcennej krwi nazwał ziemię katyńską biskup Stanisław Stefanek. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego biskup przewodniczył Mszy świętej sprawowanej w 5. rocznicę "odejścia do domu Ojca" Jana Pawła II, w 70 rocznicę II wywózki z Łomży na Sybir i 70 rocznicę Mordu Katyńskiego. Podczas tej Mszy wierni modlili się także w intencji tragicznie zmarłych w sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i dziesiątek osób pełniących najważniejsze funkcje w państwie. Po Mszy świętej przed znajdującym się w pobliżu sanktuarium Pomnikiem Katyńskim odbył się Apel Poległych, oddano salwę honorową, złożono kwiaty i zapalono znicze...

W uroczystościach wzięło udział około dwóch tysięcy mieszkańców Łomży i najbliższej okolicy. Byli przedstawiciele władz wszystkich szczebli, kompania wojskowa, służby mundurowe, sybiracy, około 20 pocztów sztandarowych...
„Byłem umarły, ale oto jestem żyjący” - tymi słowami biskup Stanisław Stefanek rozpoczął homilię. Nawiązywał w niej do Jana Pawła II i ustanowionego przez niego święta Miłosierdzia Bożego. Odniósł się także do tragedii katyńskiej tej sprzed 70 lat i tej z soboty.    
Dlaczego Bóg dopuścił do tego, że ziemia katyńska znów przesiąknięta jest krwią niewinnych ofiar? - pytał w homilii bp łomżyński Stanisław Stefanek. Dla określenia popełnionej przed 70-laty zbrodni używał dobitnych słów. Nazywał ziemię katyńską anonimowym śmietnikiem bezcennej krwi. Mówił także, że to wydarzenie miało być zasypane, ale jak wymknęło się spod kontroli uruchomiono machinę kłamstw i  te kłamstwa  do dzisiaj w rozmaity sposób dotykają niewinnej krwi. Biskup odkreślał, że Ziemia katyńska „uświęcona krwią Chrystusa i przesiąknięta krwią tylu niewinnych ofiar czeka na pokój”. Nawiązując przy tym do sobotniej katastrofy i poległych w niej m.in. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką pytał „ilu ludzi na krwi chce zrobić interes” - Nieraz prymitywny finansowy przez milionowe odszkodowania, nie za własną krew tylko za niewinna cudza krew. A nieraz rozmaity wymiar tzw. kapitału politycznego. To jest znów zbezczeszczenie, znów dotkniecie się najbardziej nędznych wymiarów  ludzkiego działania.
Bp łomżyński podczas homilii w sposób szczególny uczcił pamięć ks gen. Tadeusza Płoskiego – biskupa polowego Wojska Polskiego, który także zginął w sobotniej katastrofie Smoleńsku. Cytował myśli z Jego niewypowiedzianej w Katyniu homilii: „słuchać trzeba bardziej Boga aniżeli ludzi, Trzeba służyć prawdzie bo to daje wolność, prawda nie leka się totalitaryzmów, bo one są zbudowane na kłamstwie”.
Biskup mówił także, że „Najwyższy zsyła nam co jakiś czas potężne znaki, abyśmy nie poddali się fali odbierającej nam resztkę rozumu, godności ludzkiej i wrażliwości sumienia. Kościół zaś ma za zadanie sprawić, aby te znaki były czytelne i docierały do naszych serc.”

Po Mszy świętej, poczty sztandarowe, delegacje i wierni przeszli przed pobliski pomnik pomordowanych na Syberii, w lasach Katynia, Miednoje i Charkowa gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński podkreślał, że ci którzy zginęli w sobotniej katastrofie w Smoleńsku zginęli tak jak żyli, w imię Polski i dla Polski.
- Dziękuję Panu, Wielce Szanowny Panie Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej za dar Pana obecności w życiu publicznym, za nieopisaną miłość do Ojczyzny, za serce przepełnione patriotyzmem – powiedział m.in.  Prezydent Łomży, Jerzy Brzeziński.
Przed pomnikiem kilka słów refleksji powiedział także poseł Lech Antoni Kołakowski, który w sobotę rano, wraz z rodzinami katyńskimi oczekiwał Prezydenta, i polskiej delegacji rządowej, na cmentarzu w Lesie Katyńskim. Opowiadał o tym wszystkim co działo się w Katyniu, gdy zebrani dowiedzieli się o katastrofie. Podkreślał, że "Państwo Polskie poniosło wielkie straty" i że "dziś wszyscy Polacy chylą czoła przed wielkością Prezydenta Kaczyńskiego".

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę