Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 30 grudnia 2024 napisz DONOS@

Specjalna strefa ekonomiczna nie dla nas!

Główne zdjęcie
Granice podstrefy według uchwały ze stycznia 2008 roku

Specjalnej strefy ekonomicznej w Łomży nie było, nie ma i nie będzie... Prezydent Jerzy Brzeziński zaproponował radnym miasta aby uchylili wszystkie wydane wcześniej uchwały, które przyjmowali w związku z planami utworzenia w mieście Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prezydent Brzeziński wniosek argumentuje krótko: brak zainteresowanych przedsiębiorców, oraz niemożność gospodarowania gruntami wskazanymi strefę. Wniosek jest zaskakujący. W ciągu kilku ostatnich lat największe transakcje ziemią w Łomży ratusz argumentował m.in. właśnie chęcią utworzenia podstrefy.

Granice podstrefy według uchwały z września 2007 roku
Granice podstrefy według uchwały z września 2007 roku

O planach utworzenia w Łomży Podstrefy SSSE głośno zrobiło się na początku lutego 2007 roku. Wówczas to – jak zapowiadał z-ca prezydenta Marcin Sroczyński – jej otwarcie było kwestią kilku miesięcy. Ponoć mieliśmy wówczas już niemal wszystko co ku temu było potrzebne... Dużego inwestora, który chciał w Łomży zainwestować, determinację władz i przychylność rządu.(...) We wrześniu 2007 roku radni Łomży w specjalnej uchwale – na wniosek prezydenta -  wskazali tereny które strefa miałaby objąć. Były to trzy kompleksy działek o łącznej powierzchni działki ok. 17 ha. Wśród nich była także tzw. „trąbka” czyli duża część starej bocznicy kolejowej prowadzącej w kierunku „Bawełny”, którą miasto pozyskało od łomżyńskich biznesmenów w ramach wymiany za działki na Bawełnie, na których teraz ma powstać wielkie centrum handlowe.
Uchwała z takimi granicami długo jednak nie przetrwała. Już w styczniu 2008 roku prezydent zaproponował aby granice zmienić. Z uchwały wyleciały tereny Pepeesu i „trąbka”, a w zamian pojawiła się m.in. działka „za Gazpolem”, do której prawa użytkowania wieczystego pod koniec 2008 roku miasto naprędce odkupiło od Gaspolu – argumentując, że jest „konkretny inwestor”, który chce tu zainwestować. 

Teraz prezydent Brzeziński skierował do radnych wniosek aby obie uchwały w sprawie tworzenia Łomżyńskiej Podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z września 2007 roku i stycznia 2008 roku unieważnić „z uwagi na brak zainteresowania przedsiębiorców. Ponadto podjęte uchwały uniemożliwiają gospodarowanie gruntami wskazanymi pod przedmiotową strefę” - uzasadnia wniosek Jerzy Brzeziński.

Przypomnijmy: według zapowiedzi z 2007 roku wartość inwestycji w łomżyńskiej podstrefie SSSE mogła wynieść nawet ponad 140 mln złotych, a pracę obiecano tu od 250 do nawet 650 osobom.

Zobacz:
Wymienił prezydent działki na... (czerwiec 2007)
Pozoranctwo? (luty 2008)
Kupiliśmy działkę, aby Gaspol miał na zaległy podatek? (grudzień 2009)

***
Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE) to – jak podaje Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych - udane połączenie potrzeb inwestorów z potrzebami poszczególnych regionów, w których zostały utworzone. Każda strefa to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorca w SSE ma zapewnione ulgi podatkowe, a dodatkową korzyścią jest fakt, że może rozpocząć działalność na specjalnie przygotowanym, uzbrojonym terenie. Z drugiej strony wzmożone inwestycje przekładają się na przyspieszony rozwój gospodarczy polskich regionów, zmniejszone bezrobocie a także zwiększenie konkurencyjności naszej gospodarki. Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE wydaje zarząd każdej strefy. Pomaga on również w procesie inwestycyjnym, poprzez np. ułatwianie kontaktów z władzami lokalnymi czy administracją centralną w kwestii między innymi zakupu ziemi pod inwestycje.

Specjalne Strefy Ekonomiczne zostały stworzone w celu:

  • przyspieszania rozwoju gospodarczego polskich regionów,

  • rozwoju i wykorzystania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych w gospodarce narodowej,

  • zwiększenia konkurencyjności produktów i usług,

  • zagospodarowania majątku poprzemysłowego i infrastruktury,

  • tworzenia nowych miejsc pracy.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę