Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Wigilijnych wierzeń czar...

Wigilia Świąt Bożego Narodzenia, to dzień zwyczajów, obyczajów, przepowiedni i wróżb. Od tego jak minie ten dzień, zależała kiedyś pomyślność gospodarzy w całym nowym roku. Szczęście przynosiła wizyta mężczyzny - gdy jako pierwszy przekraczał próg domu w Wigilię, gwarantowało to sukcesy w gospodarce hodowlanej. - Gdy wchodził do izby mężczyzna, gospodyni natychmiast sadzała na stołku, żeby jej się dobrze kury niosły i dobrze wysiedziały kurczęta – mówi Wiesława Pawlak, starszy kustosz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Kobieta zaś, jako zła przepowiednia, w wigilijny dzień zajmowała się kuchnią, a nie sąsiedzkimi odwiedzinami...

Dawniej kolacja wigilijna, podobnie jak dziś, gromadziła całe rodziny. Jednak na wsiach była ona znacznie skromniejsza niż obecnie. Na wystawne wieczerze stać było tylko domy szlacheckie i  zamożnych mieszczan, w pozostałych domach jedzono to co na co dzień – produkty z ogrodu, pola, lasu i wody, żeby nie zabrakło ich w ciągu całego roku. - U średnio zamożnej rodziny na wigilijnym stole była  kapusta  z grzybami, chleb, ziemniaki, ryby, groch  i kasza jaglana albo gruba jęczmienna polana oliwą lub mlekiem makowym  – wyjaśnia Wiesława Pawlak.

Podczas wieczerzy gospodarz opłatkiem dzielił się z rodziną, a później po kawałku opłatka nosił zwierzętom hodowlanym. - Na pamiątkę tego, że to one były w stajence betlejemskiej – wyjaśnia Wiesława Pawlak. Resztki wieczerzy dawano już wszystkim zwierzętom – także psom i kotom. Pod  wigilijny obrus kładziono siano, a w izbie głównej stawiano snop zboża, aby zapewnić w przyszłym roku dobry urodzaj.

Po wigilijnej wieczerzy cała rodzina udawała się na pasterkę. - Kościołów było niewiele, więc chodzono piechotą albo jechano wozami. - Ten kto pierwszy dojechał do domu, najlepiej obrodziło mu zboże, najwcześniej mógł rozpocząć żniwa – mówi Wiesława Pawlak. Święta Bożego Narodzenia mijały zazwyczaj bardzo spokojnie i rodzinnie. 

W 19 w. Boże Narodzenie świętowano aż do 4 dni - do dnia Świętych Młodzianków Męczenników 28 grudnia.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę