Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Profesor KUL-u Tomasz Strzembosz - honorowym obywatelem Jedwabnego

"Chciałbym w całym tym nadbiebrzańskim regionie czuć się jak u siebie w domu" - powiedział dziś w Jedwabnem prof. Tomasz Strzembosz. Profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odebrał akt nadania mu honorowego obywatelstwa tego miasta. Decyzja o tym, by pierwszym honorowym obywatelem w historii Jedwabnego został wybitny historyk zapadła podczas sesji Rady Miasta i Gminy na początku września. Na tę propozycję wpłynął fakt promocji przez profesora Strzembosza tych terenów i pokazanie ich prawdziwej historii. Dowodem materialnym jest wydana właśnie książka jego autorstwa o partyzantce antysowieckiej w tym regionie w latach 1939-41.

Jednak jak powiedział podczas dzisiejszej uroczystości Krzysztof Cechowicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - prof. Strzembosz aktywnie zaangażował się także w dyskusję jaka miała miejsce w Polsce po ukazaniu się książki Jana Grossa "Sąsiedzi". To właśnie Tomasz Strzembosz do końca bronił tezy, że zbrodnia, do której doszło w lipcu 1941 roku, zainspirowana została przez Niemców. Dziś w swoim wykładzie dla kilkuset słuchaczy profesor Strzembosz opowiedział o efektach ponad 20-letnich badań nad partyzantką antysowiecką. Powiedział m.in., że mieszkańcy tych okolic należeli do obywateli Rzeczypospolitej pierwszej kategorii, za co dostał gromkie brawa.
240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę