Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 maja 2024 napisz DONOS@

Łomża pożegnała Wiktora Jerzego Grochowskiego

Główne zdjęcie
Wiktor Jerzy Grochowski

W sobotę przed południem na starym cmentarzu przy ul. Kopernika w Łomży pochowano w rodzinnym grobie społecznika Wiktora Jerzego Grochowskiego. Zmarł w wieku 85lat 28 października w Łomży. Był między innymi inicjatorem kwesty cmentarnej na łomżyńskiej nekropolii.

- Drogę wskazał nam Jerzy Waldorf, który zaczął organizować kwestę na warszawskich Powązkach – mówił osiem lat temu śp. Wiktor Jerzy Grochowski (lat 85). - Wszyscy przyglądali nam się nieufnie: i władze, i odwiedzający cmentarz. Ale od tego się zaczęło...
Znany i ceniony społecznik, który w 1984 r. zainicjował kwestę na ratowanie zabytków starego łomżyńskiego cmentarza i został za to w 1990 r. uhonorowany Złotą Odznaką PTTK.

- Był skromny, nie wychodził przed szereg, ale potrafił dużo zrobić dla ratowania zabytków w Łomży – wspomina stryja Witold Grochowski, bratanek zmarłego. - To dzięki jego uporowi i nieustannym interwencjom do Katedry wróciła odresturowana piękna ambona. Nie miał żony ani dzieci, więc poświęcał dużo czasu pracy społecznej. Wrósł w to miasto, urodził się tutaj i tu pozostał...
Wiktor Jerzy Grochowski urodził się 28 lipca 1924 r. w Łomży. Po wojnie ukończył w 1947 r. Gimnazjum Męskie, które mieściło się w ocalałym Domu Chodźki przy ul. Zjazd. Zdobył wykształcenie technika ekonomisty i pracował długie lata jako kierownik składu opałowego i urzędnik Gminnej Spółdzielni w Łomży. Wstąpił w 1965 r. do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, w którego łomżyńskim zarządzie oddziału był członkiem w latach 1966-70. Przez dwadzieścia lat przewodniczył Społecznej Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK.
- Zapisał się w naszej pamięci jako człowiek bardzo aktywny, sumienny i obowiązkowy – mówi  Janina Kosakowska, kierująca biurem PTTK w Łomży. - A przede wszystkim jako bardzo uczciwy, bo skrupulatnie rozliczał się z każdej złotówki, zebranej podczas kwesty na starym cmentarzu. Na każdą z prac ratujących zabytkowe nagrobki miał rachunki, a do prowadzenia kwesty wciągał, kogo się dało i z PTTK, i z rodziny, bo bardzo leżał mu na sercu stan łomżyńskiej nekropolii.
Pierwszą kwestę zainicjował w 1984 z Bolesławem Deptułą i Józefem Babielem.
- Pan Wiktor był bezkompromisowy, jeśli chodzi o ochronę zabytków, przez co czasem był postrzegany jako konfliktowy, ale dlatego skuteczny – opowiada Józef Babiel. - Nie był historykiem ani historykiem sztuki, a sprawa ocalenia zabytków była jego autentyczną pasją, tak jak numizmatyka. Często spotykaliśmy się na cmentarzu, wybierając nagrobki do renowacji i czasami spierając się, które powinny być odnowione w pierwszej kolejności. Pan Wiktor nie opuścił żadnej kwesty, zawsze stając 1 listopada z puszką przy najstarszej bramie cmentarza od strony kaplicy Śmiarowskich. W tym roku po raz pierwszy nie będzie go z nami na Wszystkich Świętych... Wielka szkoda, że odszedł tak wspaniały człowiek, całym sercem oddany naszemu miastu...
Wystawienie ciała śp. Wiktora Jerzego Grochowskiego nastąpi o godz. 16 w piątek, 30 października, w kaplicy Marczyk przy ul. św. Mikołaja – jak obecną ulicę Kopernika nazywał jej starym mianem pan Wiktor. Pogrzeb w sobotę po mszy św. o godz. 9 w kaplicy cmentarnej.

Mirosław R. Derewońko
Fot. Józef Babiel

PS. Wypowiedź Wiktora Jerzego Grochowskiego   z „Gazety Współczesnej” (2-4 listopada 2001).

mm
so, 31 października 2009 12:14
Data ostatniej edycji: so, 31 października 2009 12:23:19

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę