Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Limit na zdrowie?

Główne zdjęcie
fot. archiwum

O mały włos nie doszło do tragedii. Matka przyprowadziła do szpitala dziecko z bólami głowy. Lekarz, który zwykle odsyłał do domu dzieci z podobnymi dolegliwościami, tym razem postanowił sprawdzić przyczynę bólu. Okazało się, że chłopiec ma guza mózgu. Stan dziecka z godziny na godzinę pogarszał się, mały pacjent został przetransportowany do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wprost na stół operacyjny. To jeden z wielu przypadków, które dają do myślenia.... - Którego pacjenta przyjąć na oddział? Tę cienką granicę bardzo łatwo przeciąć – mówi dr Kazimierz Bandzul, ordynator pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. To właśnie oddział dziecięcy jest tym, który boleśnie odczuwa cięcia przyjęć pacjentów. Decyzję o przyjmowaniu chorych tylko z zagrożeniem życia podjęła dyrekcja Szpitala Wojewódzkiego w Łomży po tym, jak Narodowy Fundusz Zdrowia nie zapłacił za pacjentów przyjmowanych ponad limit. Kolejki do szpitala stały się faktem, pacjenci, także ci najmniejsi, odsyłani są z kwitkiem...

- Nie wiemy, co mamy ludziom mówić, oni mają pretensję do nas i do szpitala; mam wątpliwości, czy ludzie wysoko postawieni, na odpowiednich stanowiskach, czują się odpowiedzialni za to, co dzieje się w służbie zdrowia – mówi dr Kazimierz Bandzul. A rodzice są zrozpaczeni, bo limit ich nie interesuje, tylko zdrowie dzieci. - Przecież większość opłaca składki do NFZ i oczekuje pomocy medycznej, a my nie możemy, niestety, świadczyć jej w takim wymiarze, w jakim chcieliby rodzice  - mówi ordynator oddziału dziecięcego. Podkreśla, że największy problem mają lekarze w Izbie Przyjęć, którzy muszą wybrać pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. - To wielki dylemat, często musimy odmawiać przyjęcia pacjenta do szpitala – mówi dr Bandzul. Chłopca z bólem głowy, któremu lekarz postanowił jednak zlecić badanie, udało się uratować, ale co z innymi małymi pacjentami, którzy nie mogą zostać przebadani...

Pytania o przyszłość polskiej służby zdrowia mnożą się przez dniem św. Łukasza, patrona służby zdrowia. W sobotę 17 października kapłani, pracownicy placówek i instytucji świadczących pomoc medyczną spotkają się w kościele Krzyża św. w Łomży. Tam będą wspólnie się modlić, a w znajdującym się przy kościele Centrum Katolickim wysłuchają wykładu. O kwestii in vitro mówił będzie ks. prał dr Andrzej Miałchowski. Będzie to jubileuszowe spotkanie duszpasterstwa służby zdrowia diecezji łomżyńskiej, wpisuje się bowiem w program obchodów tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, głównego patrona diecezji łomżyńskiej.

as

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę