Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Wśród wystrzałów, huków bomb bronił on Ojczyznę swą...

Już po raz piąty grupa pasjonatów historii zrzeszonych w Grupie Rekonstrukcji Historycznej „SGO Narew” przygotowała inscenizację obrony Nowogrodu. W pierwszych dniach września 1939 roku kilkuset żołnierzy 3. Batalionu 33. Pułku Piechoty, pod dowództwem majora Józefa Sikory, bohatersko walczyło z około 20 tysiącami wojsk hitlerowskich. W tym roku po raz pierwszy odtwarzano walki nocne. Po każdej ze stron stanęło po kilkudziesięciu żołnierzy ubranych i wyposażonych tak jak walczący tu przed 70 laty. Były przerażające huki bomb i wybuchy granatów, race rozświetlające niebo, wystrzały z karabinów, a nawet walki wręcz... Widowisko historyczne oglądało kilka tysięcy widzów.

Trwająca około godziny inscenizacja odbyła się w pobliżu schronu przy moście na Narwi w Nowogrodzie, czyli dokładnie w tym miejscu w którym gdzie przed 70 laty toczono zacięte boje. Polacy okopani na wschodnim brzegu Narwi, opierając się na linii schronów bojowych, przez cztery dni odpierali ataki niemieckiej 21 Dywizji Piechoty. Zacięte i krwawe walki, w których zginęła połowa polskiego pułku, nie zmieniły biegu tej wojny, ale po raz kolejny dobitnie pokazują męstwo żołnierzy polskich walczących w obronie Ojczyzny. I właśnie ukazanie tego bohaterstwa jest głównym celem członków GRH „SGO Narew”, którzy przygotowali inscenizację. Garstka zapaleńców od kilku lat nie tylko odtwarza epizody z krwawych bojów toczonych w Nowogrodzie we wrześniu 1939 roku - wyciągając tę bitwę z historycznego zapomnienia - ale także zajmuje się rewitalizacją obiektów architektur militarnej ziemi łomżyńskiej.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę