Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Strażacy usuną gniazdo os, szerszeni czy pszczół tylko gdy owady zagrażają ludziom

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej wdrożył na obszarze całego kraju nowe „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Chodzi o osy, szerszenie czy pszczoły, które przemieszczając się czasami za swoje nowe siedliska uznają miejsca w pobliżu ludzi gnieżdżąc się nawet wewnątrz domów. Zgodnie z nowymi wytycznymi strażacy mają usuwać gniazda owadów tylko w przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami.

Nowe wytyczne mają ujednolicić podejście jednostek straży pożarnej do problematyki sposobu podejmowania interwencji związanych z niebezpiecznymi owadami. Teraz po dojeździe strażaków na miejsce w przypadku stwierdzenia zagrożeń związanych z przebywającymi w obiekcie osobami, w szczególności dotyczy to obecności grup dzieci lub osób o ograniczonej zdolności poruszania się, strażacy mają podjąć wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda.
W pozostałych przypadkach owady usuwać powinny specjalistyczne firmy, a strażacy po dojechaniu na miejsce zgłoszenia powinni podjąć działania polegające na ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,  oznakowaniu i zabezpieczeniu tej strefy,  poinformowaniu właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu o występowaniu roju tub gniazda wraz z informację o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną oraz pisemnym przekazaniu miejsca zdarzenia z zaleceniem, zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania obiektu.
Ponadto – jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku - w przypadku konieczności usunięcia gniazda owadów, do którego dostęp jest utrudniony i usuwanie go będzie wymagało rozbiórki oraz późniejszej naprawy elementów konstrukcji obiektu, należy poinformować o tym fakcie właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektu. Przy braku akceptacji takiej formy działania należy działać tak jakby owady ludziom nie zagrażały. Tak samo strażacy mają postępować w sytuacji, w której skuteczność usunięcia gniazda owadów wymusi konieczność zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, będących w posiadaniu wyspecjalizowanych firm.

Natomiast w przypadku stwierdzenia przez interweniujących strażaków braku jakichkolwiek zagrożeń dla ludzi zgłoszenie takie ma być traktowane jako alarm fałszywy „w dobrej wierze”, a więc autor zgłoszenie nie będzie pociągany do odpowiedzialności i obciążany kosztami niepotrzebnego wyjazdu jednostki. 

Dodajmy, że tylko wczoraj strażacy z Łomży byli czterokrotnie wzywani do usuwania gniazd owadów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę