Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Prokuratorskie podsumowanie półrocza

Niemal 4300 spraw wpłynęło przez sześć miesięcy roku do prokuratur okręgu łomżyńskiego. Najwięcej z nich (1664) trafiło do Prokuratury Rejonowej w Łomży. Jak podają prokuratorzy mniej więcej co trzecia zgłaszana sprawa nie ma znamion przestępstwa i kończy się decyzją o odmowie wszczęcia postępowania, a około 60% z pozostałych swój finał znajduje w sądach, gdzie prokuratorzy kierują akty oskarżenia.

Tylko Prokuratura Rejonowa w Łomży w pierwszym półroczu do sądu przesłała 545 takich aktów oskarżenia. W stosunku do dwóch z nich sąd dopatrzył się uchybień i cofnął je do uzupełnienia.
- To były jedyne cofnięcia spraw w całym okręgu - podkreśla prokurator Henryk Żochowski, szef Prokuratury Okręgowej w Łomży, podczas konferencji  prasowej podsumowującej działalność prokuratur w pierwszym półroczu. 
Prokurator Żochowski wysoko oceniał prace swoich podwładnych. Chwali za szybkość prowadzonych postępowań, mimo dużego obciążenia pracą.
- Mamy tylko 11 spraw które trwają więcej niż 3 miesiące – mówił prokurator.
Prokurator Okręgowy podkreślał, że sądy nie uniewinniły żadnej z osób w stosunku do których zastosowano areszt tymczasowy, a łącznie uniewinnień w całym okręgu było tylko 21 czyli mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pozytywnie prokurator ocenił także „represje majątkowe” stosowane wobec osób podejrzanych. W ciągu sześciu miesięcy prokuratorzy zastosowali 455 poręczeń majątkowych i 548 zabezpieczeń majątkowych.  Te ostatnie stosuje się jako zabezpieczenia na poczet kar grzywny, naprawy wyrządzonej szkody, bądź pokrycia kosztów postępowania i łącznie dały one kwotę niemal 2,3 mln zł.

Za jeden z głównych problemów regionu prokurator Żochowski uznaje przestępstwa narkotykowe. Wydział śledczy Prokuratury Okręgowej przejmuje i prowadzi tylko te największe. W pierwszym półroczu było ich 9, a akty oskarżenia w stosunku do siedmiu z nich już zostały przesłane do sądu.
Przed kilkoma dniami do Sądu Okręgowego w Łomży trafił akt oskarżenia przeciwko 11 osobom, którzy prowadzili działalność przestępczą głównie na terenie miasta Wysokie Mazowieckie. Tomasz M., Rafał R., Sebastian Z., Tomasz W., Sylwestr K., Łukasz S., Krzysztof D., Grzegorz Jacek B., Marcin Karol S., Adam Zbigniew K. i Anna Maria D.B., mieli od stycznia 2006r. do 11 stycznia 2008 roku brać udział w obrocie substancjami narkotykowymi, w tym sprzedawać narkotyki osobom pełnoletnim jak też i małoletnim oraz udostępniać do bezpłatnego zażywania środki odurzające i psychotropowe także nieletnim.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę