Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@

W cieniu benedyktyńskiego klasztoru...

Tworząca się w Łomży wspólnota oblatów zaprasza na I Dzień Skupienia. Formacja świeckich powstaje przy Klasztorze Mniszek Benedyktynek w Łomży. Gromadzi osoby, którym bliska jest duchowość benedyktyńska, będą się wspólnie się modlić i rozważać regułę św. Benedykta. Spotkania formacyjne mają odbywać się raz w miesiącu, prowadzić je będzie mnich z Tyńca, o. Kondrad Małys OSB. Pierwsze spotkanie zaplanowano w najbliższą niedzielę (28 czerwca) na terenie klasztoru.

Oblatura – to tzw. świecki zakon św. Benedykta. Uczestnicy  oblatury przyjmują w swoim wewnętrznym życiu, za pewne wskazanie, Regułę św. Benedykta, patrząc przez jej pryzmat na całą rzeczywistość – wyjaśnia o. Włodzimierz Zatorski OSB, prefekt oblatury w Opactwie Tyniec.
- Chodzi w niej o to, aby we wszystkim co robimy, był Bóg uwielbiony; nie tylko przez modlitwę, liturgię, czy czyny miłosierdzia, ale w każdym wymiarze, także w pracy i rodzinie – tłumaczy Benedyktyn.

Oblaci spotykają się przy klasztorze i stają się jego przyjaciółmi. Jak wyjaśnia pomysłodawczyni powstania wspólnoty w Łomży, Maria Michalska, oblatura ma być przedłużonym ramieniem Benedyktynek, które działa i w jedną i w drugą stronę. - Siostry są gotowe do pomocy, zwłaszcza duchowej – mówi Michalska. Podkreśla, że każdy potrzebujący może napisać maila, zadzwonić lub przyjść pod furtę klasztorną. - Gdy poprosi o modlitwę, siostry natychmiast biegną do kaplicy i powierzają Bogu te intencje – zapewnia Maria Michalska. 

Na pierwsze organizacyjne spotkanie łomżyńskich oblatów (10 maja) przyszło 14 osób, zgłaszają się kolejne. I Dzień Skupienia wspólnota organizuje w niedzielę 28 czerwca. Rozpocznie je Msza św. w kościele Panien Benedyktynek o godz. 9.30. Po modlitwie w klasztornych salach odbędą się  konferencje prowadzone przez mnicha z Tyńca, następnie zaplanowano Godzinę Czytań z siostrami  Benedyktynkami. Spotkanie zakończy się około godz. 16. Na Dzień Skupienia może przyjść każdy, któremu bliska jest duchowość benedyktyńska. O możliwość uczestnicwa w spotkaniach formacyjnych oblatury pytają już mieszkańcy Białegostoku, Gołdapii, a nawet Olsztyna.

Powstająca dopiero wspólnota ma już plany na przyszłość. W cieniu łomżyńskiego Opactwa chciałaby wybudować dom rekolekcyjny, który stanowiłby  centrum duchowości benedyktyńskiej w północno-wschodniej Polsce. A już teraz łomżyńskie Benedyktynki, przy pomocy oblatów, uruchomili pustelnię – czyli wydzielone miejsce na terenie klasztoru na tzw. indywidualne rekolekcje. Na gości czekają trzy jednoosonowe pokoiki, w których potrzebujący wyciszenia mogą spędzić kilka dni, modlić się i odpocząć w cieniu klasztoru.

Więcej informacji o dniu skupienia oraz klasztornej pustelni w internecie na stronie www.benedyktynki.4lomza.pl

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę