Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Brunonowa eucharystia

Główne ogólnopolskie obchody milenium śmierci biskupa i męczennika św. Brunona z Kwerfurtu odbyły się w piątek wieczorem w Katedrze w Łomży. Specjalnej Mszy świętej, w której uczestniczyli biskupi zebrani na odbywającej się w mieście Konferencji Episkopatu Polski, przewodniczył legat papieski Prymas Polski kard. Józef Glemp. - Dziękujemy za łaskę wiary w tysiącletnią rocznicę śmierci naszego patrona św. Brunona oraz za dar Boży w osobie pierwszego misjonarza tych ziem - mówił we wstępie do Mszy św. biskup łomżyński Stanisław Stefanek. W homilii przewodniczący Episkopatu abp Józef Michalik nawiązywał do św. Brunona, uroczystości ku czci Najświętszego Serca Jezusowego i rozpoczynającego się Roku Kapłaństwa. Na zakończenie kazania arcybiskup powiedział kilka słów o kościele łomżyńskim, z którego on także się wywodzi, i o tym, że tutejsi księża mają wzory do których mogą się odwoływać.

Podczas uroczystości w Katedrze, ale także wokół niej (był ustawiony specjalny telebim) mimo padającego deszczu zebrało się wielu wiernych z całej  diecezji. Wśród uczestników byli także parlamentarzyści i samorządowcy – uczestnicy trzeciej pielgrzymki do Matki Bożej Pięknej Miłości.

W wygłoszonej homilii abp Józef Michalik swoją refleksję nad kapłaństwem zaczął od przypowieści o dobrym pasterzu, który nie tylko opiekuje się swoimi owcami, ale i je kocha. Nawiązując do wyznaczonego przez Ojca Świętego Benedykta XVI, a rozpoczynającego się dziś, Roku Kapłaństwa mówił, że papieżowi przyświeca troska nie o byle jakie kapłaństwo, ale takie jakim było kapłaństwo chrystusowe, jakim było kapłaństwo św. Brunona - pełne odwagi, poświęcenia i poszukiwania zagubionych w grzechu.
Mówiąc o św. Brunonie i jego życiu arcybiskup Michalik przypomniał list biskupa misjonarza do cesarza Henryka II w którym upomina go za sojusz z poganami i napaść na chrześcijańską Polskę.
- W dalszym ciągu pisze (św. Brunon – dop.red.) wiem, że zarzucicie mi, że kocham króla polskiego więcej niż ciebie cesarzu. Nie, w miłości nie ma różnic. Ale kocham go za to, że jest uczciwy, że sprzyja dobru, że popiera dobro – cytował słowa świętego abp Michalik i dodawał: Myślę, że to jest na dzisiejsze czasy wielkie przesłanie. Widząc grzech nie wolno milczeć. Nawet jeśli jest to twój przyjaciel, z twego narodu, trzeba mu zwrócić uwagę – mówił hierarcha.
Zdaniem arcybiskupa św. Brunona można okrzyknąć patronem naszych czasów, które wołają o ludzi autentycznych i odważnych. Jego życiorys zachęca do odpowiedzialnego odczytania wyzwań  naszych czasów i przekazywania  wiary oraz wzorców wychowawczych młodemu pokoleniu – podkreślał hierarcha.

Na zakończenie homilii wygłoszonej w „piękniejącej Katedrze” - w której jak mówił  arcybiskup - „tu się uczyłem wszystkiego. Tu przychodziłem uczyć się miłości do Boga, do Kościoła, do Ojczyzny, (...) bo tu, w tych naszych stronach i miłość do Boga, do Kościoła i Ojczyzny była razem, była jedno”, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wspomniał „ojców wiary tego terenu” - m.in. biskupów: Stanisława Łukomskiego, Czesława Falkowskiego i Mikołaja Sasinowskiego którzy „leżą tu w tej Katedrze jak u fundamentów naszej wiary” i podkreślał, że obok św. Brunona są to dobre „wzorce do których możemy się odwoływać”.

W sobotę ciąg dalszy brunonowych uroczystości. O godz. 16.00, w kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego, pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Po nabożeństwie zaplanowano koncert jubileuszowy. Wystąpi Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego oraz chóry ze szkół muzycznych z Zambrowa i Łomży pod kierunkiem Piotra Dąbrowskiego.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Bp Stanisław Stefanek
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Abp Józef Michalik
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę