Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 marca 2023 napisz DONOS@

25 kilometrów „schetynówek” więcej

„Schetynówki”, obok „Orlików”, to jak dotychczas najlepsze rządowe programy, których efekty już widać w regionie. Kompleksów wielofunkcyjnych boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią (Orliki) w całym województwie jest już 19, a terenie „Łomżyńskiego” 7, a „schetynówek” czyli dróg remontowanych w ramach Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych do końca roku w całym województwie ma być ponad 200 km. Grzegorz Schetyna, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, właśnie zatwierdził listę dodatkowych 9 wniosków na budowę „schetynówek” m.in. w gminie Radziłowie, remont nawierzchni drogi powiatowej Szczuczyn - Wąsosz – Radziłów, i drogi Dąbrówka Kościelna - Wojny Szuby w powiecie wysokomazowieckim.

Jolanta Gadek, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego, przypomina, że program budowy tzw. „schetynówek” zakłada, że co roku przez trzy kolejne lata każde z województw otrzyma na dofinansowanie budowy dróg lokalnych 62,5 mln zł. W grudni ubiegłego roku komisja konkursowa powołana przez wojewodę podlaskiego zakwalifikowała 62 inwestycje - 22 wnioski o budowę dróg powiatowych o wartości 31,25 mln zł oraz 40 wniosków na budowę dróg gminnych o wartości 31,25 mln. Podczas przetargów organizowanych przez samorządy na budowę dróg okazało się jednak, że koszty budowy – z powodu spadku cen na usługi i materiały budowlane – powstały oszczędności wynoszące 7,2 mln zł – 3,5 mln zł na drogach powiatowych i 3,7 mln zł na drogach gminnych. Uzyskane oszczędności pozwoliły na zakwalifikowanie do realizacji na terenie woj. podlaskiego jeszcze w roku bieżącym dodatkowych 9 dróg : 4 powiatowe (w sumie 11 km) oraz 5 gminnych (w sumie 14, 2 km). Były to inwestycje, które znajdowały się na rezerwowej liście rankingowej.
A zatem – jak podkreśla Jolanta Gadek - w ramach pierwszej edycji NPPDL w woj. podlaskim w 2009 r. zostanie wybudowanych 200,6 km dróg , w tym: 88,8 km dróg powiatowych (26 inwestycji) i 111,8 km dróg gminnych (45 inwestycje).


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę