Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Poszli na zwolnienia lekarskie - choć wcale nie byli chorzy

Co trzydziesta osoba w naszym regionie została w ubiegłym roku pozbawiona prawa do zasiłku chorobowego, bo była zdolna do pracy. ZUS odzyskał w ten sposób ponad 110 tysięcy złotych. Kontrole wykazały, że ponad 50 na blisko 1400 przebywających na zwolnieniu osób było zdolnych do pracy. Osoby te pozbawiono zasiłku chorobowego na łączną kwotę ponad 96 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o prawidłowość wypisywania zwolnień, np. nie adekwatny do choroby okres zwolnienia, lekarz orzecznik ZUS-u zakwestionował 216 decycji, odzyskał w ten sposób blisko 15 tysięcy złotych.

Kontrolujące zwolnienia lekarskie pracownicy ZUS odwiedzają ubezpieczonych w ich domach - mówi Anna Krysiewicz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku. W przypadku, gdy nikogo nie zastaną, zostawiają informację z prośbą o skontaktowanie się z ZUS i wyjaśnienie nieobecności ubezpieczonego.

Pracownicy ZUS kontrolują też, czy zwolnienia lekarskie wystawiane są prawidłowo, wówczas na ogół czas przebywania na zasiłku chorobowym jest skracany.

Anna Krysiewicz przypomina, że chory ma obowiązek w ciągu tygodnia dostarczyć zwolnienie do kadr w zakładzie pracy. Po tym terminie zasiłek chorobowy jest obniżony o 25 procent.

Siedmiodniowy termin dostarczenia zaświadczenia obowiązuje także zasiłków opiekuńczych. W ubiegłym roku o 25 procent obniżono to świadczenie ponad 60 osobom na Podlasiu.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę