Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 04 października 2023 napisz DONOS@

Bezcenne nietoperze pod Łomżą

Główne zdjęcie
Gacek i Nocek Natterera

Trzy osobniki nocka łydkowłosego – nietoperza z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, zaliczanego do gatunków zagrożonych wyginięciem w skali europejskiej, odnaleziono na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Te trzy nietoperze to największa sensacja zakończonego właśnie tegorocznego liczenie nietoperzy.

W akcji liczenia nietoperzy brali udział: Marek Kowalski - chiropterolog wraz z Olą Szarlik z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, Alicja Biedrzycka - pracownik Muzeum Przyrody w Drozdowie, oraz Wiktor Radziszewski z ŁPKDN. Skontrolowano ok. 50 piwnic ziemianek, forty w Piątnicy oraz piwnice dawnego browaru w Drozdowie. W sumie zliczono w nich ok. 260 osobników nietoperzy z pięciu różnych gatunków. Wśród nich były trzy osobniki nocka łydkowłosego. To – jak podkreśla Alicja Biedrzycka z Muzeum Przyrody w Drozdowie -  niezwykle rzadko występujący nietoperzy, zapisany w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, którego populacja zagrożona jest wyginięciem nie tylko w Polsce ale także w Europie.   
W okolicach Łomży specjaliści dopatrzyli się także nietoperzy z bardziej popularnych gatunków: nocka Natterera, nocka rudego, gacka brunatnego i mroczka późnego.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę