Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Liczenie łosi w BPN

Główne zdjęcie
Klempa łosia przy Carskim trakcie

Kilkudziesięciu miłośników przyrody wzięło udział w niedzielnym liczeniu łosi w Biebrzańskim Parku Narodowym. Liczenie odbywało się metodą pędzenia - nieco podobną do polowania z nagonką. Choć dolina Biebrzy jest polską ostoją łosia, to uczestnicy wczorajszego „liczenia” dopatrzyli się tyko dwóch przedstawicieli tego gatunku...

Rozstawieni obserwatorzy
Rozstawieni obserwatorzy
Uczestnicy liczenia
Uczestnicy liczenia
Adam Chwaliński
Adam Chwaliński
Łoś to swoisty symbol Biebrzańskiego Parku Narodowego. Przekonali się o tym przyrodnicy, leśnicy i turyści którzy w niedzielny poranek samochodami zjeżdżali się w wyznaczone miejsce liczenia łosi przy „carskiej szosie”. Zwierzęta bez trudu można było zaobserwować w lasach po obu stronach drogi. Niestety podczas samego liczenia, mimo że blisko sześdziesięciu miłośników biebrzańskiej przyrody przez kilka godzin przeszukało dwa wyznaczone obszary doliczono się jedynie dwóch   łosi, osiemnastu saren, dwóch lisów i wilk. Organizatorzy licznie „słabym” wynikiem nie byli zaskoczeni.
- My nie latamy za zwierzyną, są to  powierzchnie losowo wybrane i co roku je przepędzamy – mówi Adam Chwaliński koordynator liczenia z ramienia Parku. - W tym roku w pobliżu prowadzone były prace leśne, tam jest dużo gałęzi, pnie sosnowe do obgryzania i zwierzyna: jelenie łosie tam po prostu poszły – tłumaczy brak zwierzyny w liczenia.
„Brak” łosi nie zasmucił także uczestników liczenia, którzy kilka godzin spędzili na świeżym powietrzu. Jak podkreślali pogoda dopisała, a śnieg ukazał, liczne świeże ślady wilków, dzików, jeleni a także łosi.

Dodajmy, że dziś przypada Międzynarodowy Dzień Mokradeł. Bagna Biebrzańskie są jednymi z najbardziej znanych w Europie i największymi w Polsce. Zajmują one ponad 25 tys. ha.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę