Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Mechaniak” sprzyja nauce i braterskiej więzi

- Jestem dumny, że zdobędę wiedzę i umiejętności technika mechatroniki – mówi z uśmiechem Karol Saniewski (lat 17), drugoklasista Technikum Mechatronicznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Mechanicznych nr 5 w Łomży. - To połączenie mechaniki, elektroniki i elektryki z automatyką. Postaram się zdać maturę i egzaminy na politechnikę. Galowo ubrany młodzieniec witał, m.in., z kolegą Marcinem Januszewskim w sobotę, 8 listopada A.D. 2008 setki gości w progach „Mechaniaka”. Tysiące uczniów istniejącej od 1946 r. zasłużonej szkoły mogą jak teraz nastoletni Karol i Marcin powiedzieć z dumą, że są absolwentami szkoły z klasą.

„Mechaniak” obchodził religijnie, uroczyście i hucznie 10. rocznicę nadania imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, która zbiega się w czasie z 90. rocznicą odzyskania po 123 latach zaborów niepodległości przez Polskę. Nauczyciele i absolwenci spotkali się w południe na mszy św. w kościele pw. Bożego Ciała, a o godz. 14 – w sali gimnastycznej przy ul. Przykoszarowej. Wśród gości najstarszym uczniem i nauczycielem zarazem był Karol Tomaszewski.
- Jestem głęboko wzruszony, że nasza szkoła jest nowoczesna i tak się rozwija – powiedział wzruszony nestor, który ukończył „Mechaniak” w 1949 r., a nauczycielem został w 1953 r.
Głos zabrali, m.in., ks. bp Tadeusz Bronakowski, poseł Lech A. Kołakowski i prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Prelekcję na temat historii szkoły wygłosił obecny dyrektor Jacek Kocoń. Gwoli ścisłości historycznej przywołajmy nazwiska jego poprzedników: Stanisław Sosnowski (1946-48), Czesław Langiewicz (1948-1955), Helena Langiewicz (1948-1955), Tadeusz Maciejewski (1955-59), Stanisław Michałowski (1959-73), Marian Jaśkowiec (1973-89), Tadeusz Zaremba (1989-96), Elżbieta Bagińska (1996-2006). Troje ostatnich dyrektorów zaszczyciło obecnością jubileuszowe obchody.    
Z okazji uroczystości została wydana monografia autorstwa nauczycieli „Mechaniaka” Grażyny i Stanisława Karasiewiczów pt. „Wróć na Senatorską”, przy której przez pół wieku mieścił się „Mechaniak” (gmach przejęło III LO). Wydania podjęli się autorzy i dyrekcja ZSMiO nr 5. Sponsorem jest Maciej Głaz.
- Przymierzaliśmy się do spisania historii szkoły dwa lat temu – wyjawia współautor. - Oprócz zdjęć m.in. z czasów, kiedy w latach 80. prowadziłem koło fotograficzne, zebraliśmy dużo materiału na podstawie rozmów z nauczycielami i absolwentami. To nie jest typowa monografia, raczej - jak zaznaczamy w podtytule - podróż sentymentalna...
W tę podróż zapewne chętnie wyruszą wdzięczni za trud czytelnicy, wśród których są dawni uczniowie, zaś  aktualnie np.: wiceprzewodniczący Rady Miasta Maciej Głaz, szef drogówki KMP Piotr Jarominiak, szef prewencji KMP Krzysztof Leończak, wojskowy mjr Ryszard Nawrocki, fotograf Sławomir Klimczuk i prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Maciej Zajkowski.
Trwającą dwie godziny uroczystość uświetnił montaż słowno-muzyczny nt. patrona i odzyskania niepodległości w wykonaniu przyszłych techników. W przygotowaniu interesującego występu pomogła im polonistka Maria Chaberek.
- Ukończyłem tę zacną szkołę w 2002 r. - wyznaje z łezką w oku Michał Modzelewski, który oprócz typowo mechanicznych wiadomości może poszczycić się rozległymi zainteresowaniami od filozofii po operę. -   Nasz kochany „Mechaniak” ma niepowtarzalny klimat, sprawiający, że powstaje swoista więź między nauczycielami a uczniami i młodzieżą. Dlatego gdziekolwiek się spotkamy, traktujemy się jak bracia. Dziękuję za to moim profesorom, koleżankom i kolegom!

Mirosław R. Derewońko       

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę