Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Nowe szaty XVI-wiecznej świątyni

Główne zdjęcie
łomżyńska katedra

Przed Katedrą pw. św. Michała Archanioła w Łomży stanęły wysokie na 27 metrów rusztowania, a siedmiu robotników zbija z frontowej ściany tynki. Ze szczytu zdjęty został krzyż i miedziana kula, na której był posadowiony. Wczoraj stan prac pozytywnie ocenili Ewa Tomaszewska i Bolesław Gadawski z łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.

- Liczymy na łaskawość Opatrzności i pogody – mówi ks. Marian Mieczkowski, proboszcz parafii katedralnej. - Potrzebujemy dwóch miesięcy do zakończenia tego etapu remontu, ale jeśli aura nie będzie sprzyjała, prace przeciągną się do przyszłego roku.
Ci sami rzemieślnicy, którzy konserwują na zlecenie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej metalowe nagrobki na liczącym ponad 200 lat cmentarzu przy ul. Mikołaja Kopernika, podjęli się renowacji miedzianej kuli i odtworzenia krzyża. Kula była świadkiem wydarzeń wojennych, podobnie jak ok. 100-letni krzyż - jest również postrzelany, lecz nie nadaje się do reperacji.
Miasto Łomża to główny sponsor remontu Katedry. W tegorocznym budżecie na prace przeznaczono 200 tys. zł, ponad drugie tyle musi zgromadzić parafia pw. św. Michała Archanioła. Ks. Marian Mieczkowski ma nadzieję, że koszty nie przekroczą 500 tys. zł.
Proboszcz chciałby uzupełnienia olbrzymiego pękniętego witraża nad portalem i wstawienia drugiej szyby, aby ochronić świątynię przed ogromnymi stratami ciepła. Dlatego prostokątne okno nad witrażem będzie też wymienione i zyska łukowate zwieńczenie. Jednocześnie kontynuowane będą mozolne, wymagające wręcz benedyktyńskiej cierpliwości prace nad wymianą fug między cegłami murów sprzed pięciu stuleci.    
210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę