Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 50

Rekolekcje w drodze

Trwa XX już jubileuszowa Łomżyńska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W sumie pątnicy mają do przejścia ok. 450 kilometrów.

W pielgrzymce z diecezji łomżyńskiej idzie ponad 1100 pielgrzymów. Grupa, na pewno nie jest najmniejsza, jednak liczba osób uczestniczących w tzw.: rekolekcjach w drodze, z roku na rok maleje. Pątnicy, którzy w trasę wyruszyli w tym roku, mają dodatkowy problem z pogodą. Już siódmy raz uczestniczę w marszu ale nie pamiętam jeszcze by było tak zimno. - mówi jeden z nich. “Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło” - bez tej mądrości życiowej raczej nie powinno zapuszczać się w długą trasę. Po prostu, pogoda eliminuje niedogodności marszu, związane ze stąpaniem po rozżarzonym asfalcie – mówią inni i wszystko wraca do pielgrzymkowej normy. A ta do najłatwiejszych nie należy. Normą jest bowiem pokonywanie odległości w wymiarze, średnio 35 kilometrów dziennie. Proszone noclegi, spanie pod gołym niebem, od którego dzieli tylko kilkumilimetrowa grubość namiotu czy wreszcie włóczęga po okolicznych stodołach to kolejna pielgrzymkowa norma. Ta również nie wszystkim odpowiada i to też widać po ilości uczestników marszu przed oblicze Matki Boskiej Częstochowskiej. Pątnicze szeregi z pewnością bardziej licznie zasililiby rolnicy. Czas pielgrzymowania od wieków jest jednak ustalony na miesiące letnie, a to sprawia, że z wiosek idą głównie ci, którzy mogą sobie pozwolić na nieobecność podczas prac polowych. Gro pielgrzymów stanowią więc ludzie młodzi z małych i większych miasteczek, którzy pracować nie muszą. Nad porządkiem organizacyjnym i obyczajowością czuwa kilkudziesięciu duszpasterzy, którzy przygotowują również duchową oprawę przedsięwzięcia. W tym roku myślą przewodnią każdego dnia marszu jest jeden z miłosiernych uczynków. Pielgrzymi słuchają więc rozważań na temat: pocieszania strapionych, darowania urazów i jałmużny. W czasie tegorocznej pielgrzymki pątnicy maszerują pod hasłem: Naśladuj Chrystusa. To trzecia i ostatnia pielgrzymka z całego cyklu, o który apelował Ojciec Święty Jan Paweł II- mówi kierownik pielgrzymki ks. Piotr Kapelański. Myślą przewodnią wcześniejszych było poznaj a następnie pokochaj Chrystusa. Bez tego niemożliwe jest Jego naśladowanie – dodaje. Pod tym kątem wygłaszane są rekolekcje, które na każdy dzień, przygotowało trzynastu kapłanów. Pątnicy usłyszą jak naśladować Boga w miłości i posłuszeństwie, a także uczyć się modlitwy.
Pątnicy z diecezji łomżyńskiej, na Jasnogórskie Wały wejdą późnym popołudniem, 13 sierpnia. Dzień później odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta, w której uczestniczyć będą razem z pielgrzymami diecezji: siedleckiej, płockiej i kaliskiej. Biskup Stanisław Stefanek w specjalnym liście przed rozpoczęciem pątniczego marszu napisał: “Gdy ma się plecak na ramieniu, człowiek czuje się tak, jakby włączył się w nowe środowisko. Razem z nim są bracia i siostry pielgrzymi, z którymi wędruje nie bacząc, czy są to osoby z wielkiego świata, wykształcone, czy zwykli ludzie, starsi czy młodsi.”

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę