Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Urodziny miasta

Główne zdjęcie
Prezydent Miasta Jerzy Brzeziński i Przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała

Uroczysta Sesja Rady Miasta była punktem kulminacyjnym obchodów 590. rocznicy nadani praw miejskich Łomży. 15 czerwca 1418 roku nadał je miastu książę Janusz I Mazowiecki. Dziś w auli Hanki Bielickiej w II LO wydarzenie to wspominał prezydent Jerzy Brzeziński podkreślając, że ten dokument jest podstawą istnienia Łomży. Podczas sesji uroczyście odsłonięto także „jantara” lokalny dukat wydany specjalnie na tę rocznicę, którego ekskluzywnym srebrnym wydaniem prezydent Brzeziński i przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała uhonorowali kilkanaście osób.

aula im. Hanki Bielickiej w II LO
aula im. Hanki Bielickiej w II LO
prof. Janusz Tazbir
prof. Janusz Tazbir
prezes zarządu Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz
prezes zarządu Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz
Tadeusz Steckiewicz jako ostatni przeciął wstęgę
Tadeusz Steckiewicz jako ostatni przeciął wstęgę
Łomżyńska Orkiestra Dęta
Łomżyńska Orkiestra Dęta
W kilkuminutowym wystąpieniu prezydent Jerzy Brzeziński przypominał najważniejsze daty z historii Łomży – sięgając nawet do czasu sprzed nadania praw miejskich. Wspominając postać księcia Janusza I Mazowieckiego i Jego akt nadający prawa miejskie Łomży mówił, że w głowach wielu osób w mieście rodzi się pomysł aby za 10 lat, gdy miasto będzie świętowało okrągłą 600. rocznicę powstania odsłonić pomnik księcia.  
W uroczystej Sesji Rady Miasta uczestniczył m.in. prof. Janusz Tazbir – Honorowy Obywatel Łomży, który wygłosi wykład o cenzurze narodowej w ostatnich czterech wiekach. Na sali obecny był także prezes zarządu Mennicy Polskiej Tadeusz Steckiewicz, którzy przywiózł wydane specjalnie na tę okazję "jantary" czyli lokalne „monety” Łomży. Zgodnie z zamysłem od dziś do 30 września mają one być środkiem płatniczym w mieście. Jantary o równowartości 4 zł do obiegu wprowadzać będzie Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych. Poza zwykłymi jantarami, który wybito 50 tysięcy sztuk, Mennica Polska wyprodukowała także 500 jantarów w wersji exklusiv - to srebrne monety o nominale 40 jantarów. I właśnie takimi jantarami  prezydent i przewodniczący Rady Miasta uhonorowali kilkanaście najbardziej zasłużonych osób. Wśród wyróżnionych byli mil. profesor Janusz Tazbir, Tadeusz Chachaj, Zygmunt Zdanowicz, Jerzy Jastrzębski, a także trzech księży biskupów – Stanisław Stefanek, Tadeusz Zawistowski i Tadeusz Bronakowski oraz prezydent Jerzy Brzeziński i przewodniczący Rady Miasta Wiesław Grzymała.      

W ramach obchodów rocznicy nadania praw miejskich Łomży, w niedzielę 15 czerwca w Katedrze Łomżyńskiej o 10:00 odprawiona będzie Msza Święta w intencji mieszkańców Łomży O 19:00 zaś odbędzie się uroczysty koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę