Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.um.lomza.pl

Apel Prezesa IPN-u

Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu zwraca się z prośbą do świadków zbrodni dokonywanych na obywatelach RP różnej narodowości oraz na obywatelach innych krajów zgładzonych na ziemiach polskich, a także do osób posiadających w swoich prywatnych zbiorach listy, pamiętniki bądź zdjęcia informujące o tamtych wydarzeniach, o zgłaszanie się do IPN-u w celu zebrania i utrwalenia relacji oraz świadectw tamtych wydarzeń, a także ustalenia domniemanych miejsc pochówku ofiar. Jako współobywatele pomordowanych, jesteśmy zobowiązani do udokumentowania, oznaczenia i należytego upamiętnienia każdej zbrodni, dokonanej przez reżimy okupacyjne – niemiecki i sowiecki oraz antypolskie formacje zbrojne.

W swoim Apelu dr hab. Janusz Kurtyka – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – pisze:
„Przez wiele lat polska historia była przedmiotem manipulacji. Nie dbano także o należyte zaistnienie w świadomości narodów Europy i świata XX-wiecznej tragedii Państwa Polskiego i jego obywateli. Z czasem w coraz większym wymiarze odczuwamy tego skutki. (...) Z tego powodu Instytut Pamięci Narodowej podjął inicjatywę ustalenia wszystkich miejsc martyrologii obywateli Rzeczypospolitej, by w dalszej perspektywie dopomóc w należytym upamiętnieniu tych z nich, które jeszcze się tego nie doczekały. (...) Dzisiaj przeważnie nie ma możliwości ukarania nieżyjących już na ogół sprawców, jednak każde nowe upamiętnienie może być jedynym zadośćuczynieniem dla Pamięci ofiar, a jednocześnie klęską sprawców, którzy włożyli wiele wysiłku w zatarcie śladów.”

Osoby zainteresowane powyższą sprawą prosimy o kontakt z Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej, 00-839 Warszawa, ul. Towarowa 28, tel. (22) 5818522, bądź p. Bogdanem Majewskim z Urzędu Miejskiego w Łomży, tel. (86) 2156786, e-mail: b.majewski@um.lomza.pl

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę