Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

piątek 7.12.2007

Młodość na bani - Gazeta Współczesna Losy koalicji w sejmiku – Kurier Poranny Może gmach wojewódzki oddam samorządowi – Gazeta Wyborcza

Młodość na bani - Gazeta Współczesna  
Prokuratorzy ostro zabrali się za tych dorosłych, którzy rozpijają dzieci i nieletnią młodzież. Od początku tego roku do połowy października przeprowadzili aż 128 spraw w pięciu powiatach Łomżyńskiego – podaje Gazeta Współczesna.
Z podsumowania przygotowanego przez prokuratorów z okręgu łomżyńskiego wynika, że najwięcej tego tupu spraw wszczęto w powiecie łomżyńskim. Tu prowadzonych jest aż 50 spraw o rozpijanie nieletnich. Nastepne w kolejności są powiaty grajewski - 39, wysokomazowiecki - 28, kolneński – 14, i zambrowski - zaledwie trzy.
Gazeta alarmuje, że z akt prokuratorskich wynika, że upijają się coraz młodsi. Sygnały do prokuratury trafiają zwykle po interwencjach policji, którą informują rodziny albo sąsiedzi nastolatków. Zdarza się, że nieletni z powodu zatrucia alkoholowego słabną i mdleją na dworcach.
- Nie byłoby tylu tragedii, gdyby odpowiedzialnie i zgodnie z przepisami zachowywali się dorośli - twierdzi na łamach Współczesnej Maria Kudyba, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej. - Dlatego sankcje nakładamy właśnie na nich, czy to przez ograniczenie władzy rodzicielskiej, czy przez cofnięcie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych w sklepach i podawania w lokalach gastronomicznych.
Prokuratorom w walce z rozpijaniem nieletnich pomocny stał się tegoroczny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Orzekł on, że za sprzedanie piwa osobie poniżej 18 roku traci się zezwolenie obligatoryjnie, niezależnie od winy i częstotliwości.

Losy koalicji w sejmiku – Kurier Poranny
Polskie Stronnictwo Ludowe w sejmiku województwa zachowuje się jak panna, która chciałaby zajść w ciążę i nie stracić dziewictwa – pisze Poranny. Chodzi o to, że PSL nie może się zdecydować czy woli zawrzeć koalicję z Platformą czy też pozostać z PiS-em.
Dziennik pisze, że koalicja w podlaskim sejmiku wisi na włosku już od dobrych dwóch miesięcy. I niewykluczone, że może tak powisieć jeszcze trochę, nawet do końca kadencji, bo ludowcy, póki co, boją się zdecydowanych ruchów. Poza tym Prawo i Sprawiedliwość, z którym obecnie współrządzą Podlasiem, daje im więcej niż Platforma Obywatelska, która władzę chce przejąć, mogłaby im kiedykolwiek obiecać.

Może gmach wojewódzki oddam samorządowi – Gazeta Wyborcza
Jakub Medek rozmawia z nowym wojewodą podlaskim Maciejem Żywno. Ten mówi, że gmach urzędu wojewódzkiego jest za duży.
- A jak będzie za cztery lata? Mam nadzieję, że urząd będzie znacznie mniejszy, bo większość jego dzisiejszych kompetencji przejdzie do samorządów lokalnych.
Wraz z gmachem do pracy w samorządach przejdą także pracujący tu urzędnicy.
Żywno zapowiada także, że w najbliższych tygodniach chcę sie spotkać z prezydentami Suwałk, Łomży i Białegostoku. Zamierza też utworzyć złożone z nich stałe kolegium, po to by wypracowywać wspólne stanowiska. Do tej pory rzeczywiście trzy stare województwa ciągnęły każde w swoją stronę. A muszą zacząć pracować jako jeden organizm. Musimy jako region wypracować wspólny mianownik - sprawy, o które będziemy razem walczyć – mówi Żywno.
Dodaje też, że w najbliższych dniach podejmie decyzje co ze sporem pomiędzy urzędem wojewódzkim a władzami Łomży odnośnie ruchu tranzytowego i nocnego zakazu jazdy ciężarówek przez Łomżę
- Tej sprawie trzeba się przyjrzeć jak najdokładniej – podkreśla na łamach Wyborczej.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę