Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 02 kwietnia 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 44

Primus Inter Pares

Ks. Andrzej Godlewski proboszcz parafii Krzyża Świętego w Łomży został laureatem drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu Proboszcz Roku 2004.

ks. Andrzej Godlewski
ks. Andrzej Godlewski
Za szczególne świadectwo budowy parafii jako wspólnoty wspólnot, troskę o rodziny, dbałość o media i umacnianie solidarności międzyludzkiej – tak brzmi oficjalne uzasadnienie, przyznania przez kapitułę konkursu nagrody właśnie dla ks Andrzej Godlewskiego.
Parafia Krzyża Świętego było jedną z 600 w całej Polsce, których parafianie przysłali zgłoszenia na konkurs. W dokumentach starano się udowadniać zaangażowanie pasterzy parafii w integrację osób świeckich. W tym raczej nie miał sobie równych łomżyński proboszcz. Centrum Katolickie a w nim m.in.: kawiarenka, sala komputerowa, miejsce zabaw dla maluchów wyposażone oprócz “tradycyjnych” zabawek w domki basen z piłeczkami i zjeżdżalnie, sala do gry w tenisa stołowego, biblioteka i wiele innych, większych i mniejszych inicjatyw – to miejsca i znaki zaangażowania świeckich w parafię. Ks. Andrzej w wypowiedziach publicznych nigdy nie podkreślał zasług własnej osoby. Często powtarza, że dla niego osobiście, ten laur to bynajmniej nie powód do tego by na nim spoczął. Presja na działalność parafii i jej rozwój może być teraz jeszcze większa. Łatwiej jest pracować kiedy wszystko postrzegane jest jako coś normalnego, trudniej jeżeli ktoś za to co do tej pory uważałeś za normalne wręcza ci wyróżnienie.- mówi proboszcz Godlewski. Trudno tu jednak mówić o zewnętrznej presji, kiedy laureat, jeszcze przed otrzymaniem nagrody mówi, że
Ks. Andrzej Godlewski zawsze był otwarty na innych choćby po to by wysłuchać tego co mają do powiedzenia. Często inicjatywy znajdują swój finał w realizacji Tak powstała m.in.: Szkoła Rodzenia. Działająca niespełna rok, ma już ponad 30 absolwentów. Przyszłe mamy i tatusiowie ćwiczą pod okiem położonej, psychologa i wyspecjalizowanej kadry lekarzy Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Zawsze, moim oczkiem w głowie był teatr – mówi ks. Andrzej. W parafii, grupa młodzieży po okiem pedagogów ze Szkoły Podstawowej nr.: 10 spotyka się w ramach zajęć kółka teatralnego. Wszyscy pracują nad tym, by dwa razy do roku wystawić coś nowego nie tylko parafialnej publiczności. W ostatni wtorek teatrzyk “Bez Nazwy” - bo taką nosi nazwę, prezentował sztukę Zofii Kossak p.t.: Gość Oczekiwany, na profesjonalnej scenie Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Teatralną grupę prowadziłem przez 4 lata, jeszcze kiedy byłem wikariuszem sąsiedniej parafii pw.: Bożego Ciała - mówi ks Andrzej Godlewski. Później ze względu na obowiązki związane z tworzeniem nowej wspólnoty parafialnej, musiałem zrezygnować z prowadzenia teatrzyku. Zawsze jednak chciałem, by taka grupa powstała w mojej parafii. No i się udało. Udało się i to wyjątkowo dobrze. Oprócz zajęć typowo aktorskich, które wpływają na wysoki poziom spektakli istnieje też pełne “zabezpieczenie techniczne”. W tworzeniu scenografii pomaga znana w Łomży artystka-plastyk - Teresa Adamowska. Realizacją dźwięku zajmuje się Adam Poniat z Radia Nadzieja. Młodzież z kółka teatralnego raz w miesiącu, prowadzi też na antenie rozgłośni swój program.
Po wyjeździe do Włoch, za namową biskupa Stanisława Stefanka, ks. Andrzej Godlewski poznał mało jeszcze rozpowszechnioną formę budowania wspólnoty wiernych. System Komórek Parafialnych to idea organizowania spotkań w małych, kilkunastoosobowych grupach. Cykliczne spotkania pod przewodnictwem kapłana polegają na modlitwie, rozważaniu Pisma Świętego i rozmowie. O tym co dobrego i złego wydarzyło się w naszym życiu – relacjonuje proboszcz parafii Krzyża Świętego. Cały program takich spotkań powstał w jednej z parafii Mediolanu. Komórka parafialna, tak jak i jej biologiczny pierwowzór musi się rozwijać. Kiedy staje się coraz większa czyli dołączają do niej inni członkowie dzieli się na kolejne. Kościół żyje!
Zorganizowanie Centrum Pomocy Rodzinie im. Św. J. B. Molla, punktu “Możesz Pomóc”, w którym można zostawić dla potrzebujących rzeczy, które dla nas są już nieprzydatne. Organizacja zimowisk i wyjazdów wakacyjnych, parafialny klub sportowy i wiele innych inicjatyw których nie wymieniliśmy, to pewnie jeszcze nie koniec...
Organizatorzy konkursu Proboszcz Roku 2004 podkreślali zasługi wszystkich zgłoszonych do plebiscytu księży. W szczególności zaś 12 finalistów. Ks Andrzej Godlewski został zaś “Pierwszym spośród równych”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę