Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 12 kwietnia 2024 napisz DONOS@

piątek 18.05.2007

Gazeta Współczesna - Gryzoń szukał nowego domu Gazeta Współczesna - Powiat sztuki Gazeta Współczesna - Miasta w kwiatach

Gazeta Współczesna - Gryzoń szukał nowego domu
Najpierw niedowierzanie, potem szok - tak opisują swoje wrażenia mieszkańcy Łomży, którzy w środę zobaczyli wędrującego po ulicach... bobra. Największy polski gryzoń wyglądał na mniej przestraszonego niż przechodnie.
Natychmiast rozdzwoniły się telefony na biurku dyżurnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Straż potraktowała zgłoszenia poważnie i ruszyła w pościg za zwierzęciem. Po półgodzinnym tropieniu udało się złapać bobra w pobliżu komendy straży i tymczasowo "aresztować" w plastikowym pojemniku na śmieci.
- Ale najpierw musieliśmy trochę za nim pojeździć - opowiada bryg. Ireneusz Denysiuk, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. - Była obawa, że może jest chory, na przykład ma wściekliznę, więc czekał na weterynarza zamknięty w remizie. Zwierzę było wystraszone. Po zbadaniu przez powiatowego lekarza weterynarii, wypuściliśmy je do Narwi.
Bóbr grasujący po mieście to pierwszy taki przypadek, jaki pamiętają strażacy. Choć kiedyś już łapali węża w pewnym gospodarstwie, ratowali też uwięzione na rozlewiskach sarny i przymarznięte łabędzie.
- Jeśli możemy pomóc ludziom i zwierzętom, staramy się działać - dodaje Ireneusz Denysiuk. - Gdyby jednak słoń uciekł z cyrku, to mielibyśmy problem.
więcej: Gazeta Współczesna - Gryzoń szukał nowego domu

Gazeta Współczesna - Powiat sztuki
Nagrody starosty łomżyńskiego dla twórców. Wyróżnienia otrzymali malarze, filmowcy i śpiewająca rodzina.
Laureaci siódmej edycji Nagrody Starosty Powiatu Łomżyńskiego odebrali nagrody podczas uroczystej sesji rady powiatu. Nagrodzeni to: malarz z Miastkowa Kazimierz Kuskowski (2000 zł brutto), plastyk i społecznik ze Zbójnej Jan Zieliński (1000 zł), muzykująca i śpiewająca rodzina Lipskich z Łomży (1500 zł ) oraz twórcy łomżyńskiego telewizyjnego Studia Skorpion Aleksander Plaga i Arkadiusz Chojnowski (1500 zł). Ci ostatni swoją nagrodę przekazali rodzinie, której dom w Mątwicy niedawno spłonął.
- Państwu Sawickim te pieniądze bardziej się przydadzą - wyjaśnił Arkadiusz Chojnowski. - W pracy często myślimy i informujemy o innych, a teraz możemy pomóc w potrzebie.
O laureatach opowiadała Anna Archacka, a wyróżnienia wręczali starosta Krzysztof Kozicki i przewodniczący rady Stefan Popiołek. 
więcej: Gazeta Współczesna - Powiat sztuki

Gazeta Współczesna - Miasta w kwiatach
Ponad 200 tys. kwiatów na skwerach, rondach i rabatach zdobi Łomżę. Na to, żeby było piękniej, pieniędzy nie żałują też inne samorządy.
Aksamitki, szałwia, bratki, lobelia i mrozy tworzą kolorowe wzory na rondach i rabatach - mówi Henryk Kryński, kierownik zakładu zieleni w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Sadzimy je od kwietnia do października. W tym roku będzie to ponad 200 tysięcy kwiatów, ale w latach 80. Łomżę zdobiło aż 400 tysięcy kwiatowych sadzonek.
Wzdłuż łomżyńskich ulic, w parkach i na placach pracownicy MPGKiM zasadzą w tym roku też ponad tysiąc drzew (najwięcej lip) i około 600 krzewów.
- Na wyhodowanie i podlewanie kwiatów rocznie wydajemy około 200 tys. zł - wylicza Jarosław Koszewski, pracownik biura prasowego w łomżyńskim magistracie.
W lipcu nowy wygląd będzie mieć skwer przy ulicy Kopernika.
- Prócz chodników i stylowych ławeczek plac ozdobi 30 lip i ponad 500 krzewów - tłumaczy Jarosław Koszewski. - Nie zabraknie też rabatek kwiatowych.
Parki to wizytówka miast
"Projekt zagospodarowania parków na terenie miasta" władze Wysokiego Mazowieckiego realizują od kilku lat. Ze wszystkich parków usunięte zostały stare topole, a zasadzone - krzewy i drzewa. We wszystkich zmodernizowano oświetlenie. W parku przy ul. Mickiewicza wkrótce zostanie zagospodarowany staw i wybudowany wodotrysk.
Parki to oczko w głowie także zambrowskich włodarzy.
- Mieszkańcy w ankiecie sprzed trzech lat domagali się parku i placów zabaw - mówi Bogdan Kamiński, zastępca burmistrza Zambrowa. - Dlatego zagospodarowaliśmy okolice zalewu i Księży Lasek, a w najbliższej przyszłości planujemy utworzenie parku i placu zabaw na terenie dawnych koszar.
W Kolnie, jak co roku, w parku miejskim, przy PKS i na cmentarzu już niedługo zasadzone zostaną kwiaty.
- To jednoroczne gatunki: aksamitki, szałwia, żeniszek, astry i mrozy - wylicza Marta Cwalina z Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kolnie. - Posadzimy mniej więcej 37 tysięcy sadzonek.
więcej: Gazeta Współczesna - Miasta w kwiatach

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę