poniedziałek 30.04.2007
Gazeta Współczesna - Zła miłość boli bliskich Gazeta Współczesna - Radość z wiary Gazeta Współczesna - Skrzywiony wytrzyma Gazeta Wyborcza - Feralny początek majówki na drogach
Gazeta Współczesna - Zła miłość boli bliskich
Miłość bardzo łatwo przechodzi w nienawiść, a przejawia się to w aktach wrogości. Samochód oblany kwasem. Albo pomalowany w kwiatki i wyznania miłości. Rozstania nigdy nie bywają przyjemne, a czasami nawet kończą się dramatycznie.
Mariola Gawrych z Grajewa, jak co dzień po powrocie z pracy, zostawiła auto na przydomowym parkingu niestrzeżonym na osiedlu, gdzie mieszka. - Po nocy zauważyłam na masce plamy. Później okazało się, że łuszczy się farba - opowiada pani Mariola. - Myślę, że samochód został oblany jakimś kwasem. Zgłosiłam to na policję, która pobrała próbki i stara się ustalić sprawcę.
Był bliski i zawiódł
Pokrzywdzona kobieta jest przekonana, że złośliwie zrobił to mężczyzna, któremu oddała kawałek swojego życia i urodziła jego dzieci. Teraz od dłuższego czasu żyje w separacji z nim. Pozornej, bo brak oddzielnego mieszkania zmusza ją do przebywania pod jednym dachem z człowiekiem, który zawiódł jej zaufanie.
- Na myśl by mi nie przyszło zrobić coś takiego - broni się partner pani Marioli. - Byłem przesłuchiwany przez policję i tam dowiedziałem się o zniszczeniach. Ta kobieta oskarża mnie o różne rzeczy. Chętnie poddam się badaniom na prawdomówność, żeby oczyścić się z zarzutów.
Oczekiwanie na sądowy podział majątku nie sprzyja zgodzie. Najwięcej tracą dzieci, mimowolnie biorąc udział w domowych awanturach. Z sąsiadami, jak zapewnia Mariola Gawrych, nie ma żadnych zatargów.
- Właśnie teraz sprawa o współwłasność i podział majątku jest w toku - mówi pani Mariola. - Ten człowiek jednak stara się mnie wyrzucić z mieszkania wcześniej. Robi wszystko, aby nam "ubarwić" wspólne zamieszkiwanie.
więcej: Gazeta Współczesna - Zła miłość boli bliskich
Gazeta Współczesna - Radość z wiary
Diecezja łomżyńska Tysiące wiernych sławiło Boga modlitwą i śpiewem. XIII Dni Kultury Chrześcijańskiej były świętem całej diecezji.
- Pomyślnie układała się współpraca ze wszystkimi instytucjami - podsumował ks. Marek Dembiński, organizator DKCh od pierwszej edycji. - To nasza dobra tradycja, za którą każdemu gorąco dziękuję.
XIII dni rozpoczęły się spektaklem i koncertem kleryków wyższego seminarium duchownego. 40-lecie pracy naukowej ks. prof. zw. Witolda Jemielitego uczczono konferencją, zaś jubilata i cenionego historyka obdarowano wiecznym piórem.
W organizacji tygodniowego cyklu imprez profesorom i studentom seminarium pomagała młodzież z ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Gimnazjum nr 3 świetnie zorganizowało II Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski. Gimnazjaliści deklamowali wiersze duchownych.
Liczną widownię zgromadził koncert Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej z 200-osobowym zespołem chórów i recital znanej Violi Brzezińskiej w kaplicy pw. Krzyża Świętego.
więcej: Gazeta Współczesna - Radość z wiary
Gazeta Współczesna - Skrzywiony wytrzyma
Kompromis w sprawie korzystania z tzw. nowego mostu na Narwi w Łomży zapowiadały władze miasta. I kompromis udało się znaleźć. Mimo ograniczenia do 15 ton masy ciężarówek, które mogą przeprawę przemierzać, pod znakiem pojawiła się tabliczka z napisem, że zakaz nie dotyczy "pojazdów zarejestrowanych w m. Łomża oraz zaopatrzenia m. Łomża".
- Były w tej sprawie liczne prośby przedsiębiorców z powiatu łomżyńskiego i naszego regionu, a współpracujących z miejskimi firmami, dla których zakaz oznaczałby wielokilometrowe objazdy - mówi Łukasz Czech z biura prasowego urzędu miejskiego. - Dla wielu działalność gospodarcza stałaby się wręcz nieopłacalna.
Jednym z takich przedsiębiorców jest Władysław Lutostański, producent kruszywa zaopatrujący łomżyńskie wytwórnie polbruku i betonów, który kilka dni temu na naszych łamach opowiadał o kłopotach spowodowanych zakazem. - Grozi mi krach - nie ukrywał swoich obaw Lutostański prowadzący zakład w gminie Mały Płock.
Most, który stał się przedmiotem kontrowersji, wymaga naprawy z powodu nierównomiernego osiadania podpór. Został już zresztą ogłoszony przetarg na wykonanie prac regulacyjnych "skrzywionej" konstrukcji. Zanim jednak do nich dojdzie, firmy prowadzące interesy w Łomży i okolicach będą mogły korzystać z przeprawy.
więcej: Gazeta Współczesna - Skrzywiony wytrzyma
Gazeta Wyborcza - Feralny początek majówki na drogach
Dwie osoby nie żyją, rannych jest kilkanaście - to bilans tylko dwóch pierwszych dni długiego weekendu na podlaskich drogach. Policja: - Jak zwykle zawiniła nierozwaga i nadmierna prędkość
Do najtragiczniejszych dwóch wypadków doszło w nocy z soboty na niedzielę. Najpierw, tuż po godz. 1 kierowca hondy jadący od strony Serw, wchodząc w zakręt koło miejscowości Sucha Rzeczka, stracił panowanie nad kierownicą, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Kierowcę i dwóch pasażerów karetka zabrała do szpitala, na miejscu zginął trzeci pasażer, siedzący z tyłu 22-letni mężczyzna. Siłą uderzenia była tak duża, że został dosłownie zakleszczony w samochodzie.
40 minut później pogotowie dostało już kolejne zgłoszenie. W miejscowości Przebród w gminie Bakałarzewo kierowca małego fiata jadący w stronę Suwałk także stracił panowanie nad autem wjeżdżając w zakręt i zjechał do rowu, gdzie uderzył w betonowy przepust melioracyjny. Na miejscu zginęła 16-latka, która siedziała obok kierowcy, on sam i trzy inne pasażerki malucha karetka zabrała do szpitala. Jak ustalili policjanci - 24-letni kierowca pozbawiony był prawa jazdy.
więcej: Gazeta Wyborcza - Feralny początek majówki na drogach