Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość ochodzi z www.radio.bialystok.pl

Setki chętnych do sejmiku

Szesnaście komitetów wyborczych i prawie 800-miuset kandydatów wystartuje w ponownych wyborach do sejmiku województwa podlaskiego. Dziś popołudniu minął termin uzupełniania braków w dokumentach rejestracyjnych. Wśród zarejestrowanych komitetów są wszystkie liczące się partie polityczne, a oprócz nich m.in. Unia Polityki Realnej z Januszem Korwinem-Mikke, Białoruski Komitet Wyborczy, Piast, Nasze Podlasie czy Podlasie XXI Wieku Krzysztofa Kononowicza.

W wyborach wystartuje także Związek Słowiański oraz komitet Obwodnice TAK Ekoterroryzm NIE. Ten ostatni komitet jest jedynym lokalnym - założonym w Augustowie przez działaczy Samoobrony. Problemy z rejestracją miał komitet Kononowicza. Ostatecznie zgłosił kandydatów w 4-ech okręgach wyborczych - oprócz okolic Suwałk. Federacja Zielonych za to - spróbuje swoich sił jedynie w Białymstoku. Przewodnicząca Wojewódzkiej Komisji Wyborczej sędzia Małgorzata Anna Dziemianowicz poinformowała, że komisja odmówiła rejestracji jednego kandydata - nie miał on biernego prawa wyborczego - został skazany za przestępstwo umyślne. Komisja wyborcza dziś pracuje do północy, bo czekać musi na ewentualne zgłoszenie list kandydatów PSL Piast. Partia ta uzyskała przed sądem zgodę na rejestrację komitetu. Liderzy wydali jednak oświadczenie, że z powodu krótkiego czasu nie zgłoszą swoich kandydatów, ale popierają komitet wyborczy wyborców Piast. Dla komisji takie oświadczenie nie jest wiążącym dokumentem. Kilka komitetów pomimo rejestracji nie zgłosiło kandydatów na radnych. Komitety te nie ukrywały, że zależy im jedynie na możliwości zgłaszania swoich przedstawicieli do komisji wyborczych. Jutro Wojewódzka Komisja komisja wyborcza chce przekazać oświadczenia lustracyjne kandydatów do IPN-u. Instytut w krótkim czasie będzie musiał sprawdzić kilkaset oświadczeń. Jutro też mija termin blokowania komitetów. Dziś zarejestrowany został pierwszy blok PO-PSL-Nasze Podlasie i Krajowa Partia Emerytów i Rencistów. Głosy oddane na te ugrupowania będą sumowane i mandaty dzielone pomiędzy poszczególne podmioty.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę