Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

wtorek 6.03.2007

Gazeta Współczesna - Niezbędne hektary i miliony euro Gazeta Współczesna - Zimowe kalkulacje Gazeta Współczesna - Tajemnica znad koryta Kurier Poranny - Z partyjnej łaski?

Gazeta Współczesna - Niezbędne hektary i miliony euro
Specjalna strefa ekonomiczna i setki miejsc pracy o krok bliżej
Spotkanie miało charakter typowo roboczy - mówi Grzegorz Mackiewicz, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który wczoraj odwiedził Łomżę. - Chodziło o przybliżenie przedsiębiorcom, którzy złożyli listy intencyjne, "warunków brzegowych" inwestowania w strefie.
Od kilku tygodni trwają intensywniejsze zabiegi władz Łomży i środowiska miejscowych przedsiębiorców o utworzenie w mieście (i sąsiednich gminach) podstrefy SSSE. Kilka wstępnych kroków już zostało zrobionych, ale żadna ze stron nie ukrywa, że droga jest jeszcze długa.
- Chodzi nie o rozszerzenie, a utworzenie podstrefy - tłumaczy prezes SSSE. - A w tej sytuacji, do przekonania Rady Ministrów, nie wystarczą warunki "minimum", czyli inwestycja za 100 tysięcy euro i 10 nowych miejsc pracy.
Dlatego władze strefy i miasta chcą na początek pozyskać 2 - 3 naprawdę duże, "sztandarowe" inwestycje. Jedną z takich firm mógłby być łomżyński PEPEES, planujący budowę fabryki komponentów do biopaliw.
- Nasi przedsiębiorcy złożyli 14 listów intencyjnych - informuje Maciej Zajkowski, prezes Łomżyńskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.
więcej: Gazeta Współczesna - Niezbędne hektary i miliony euro

Gazeta Współczesna - Zimowe kalkulacje
Kto stracił, a kto zyskał na temperaturze?
Na łagodnej zimie jedni zaoszczędzili krocie, a drudzy już liczą straty. To najcieplejsza zima od kilkunastu lat nie tylko w regionie, ale w całym kraju.
Kwitną pierwsze kwiaty w ogródkach, sezon budowlany w pełni, a ciepłownie pracują na "pół gwizdka". Choć do kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze trzy tygonie to już ją widać nie tylko w przyrodzie , ale także w portfelach.
Ogromne oszczędności
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, dzięki ciepłym zimowym miesiącom, może pochwalić się oszczędnościami. Tylko na paliwie do samochodów zaoszczędziło już ok 25 tys. zł. Ogółem oszczędności wynoszą ponad 300 tysięcy złotych.
- Jeździ teraz tylko jedna zamiatarka, bo śniegu nie ma, ale ulice trzeba posprzątać. Często o tej porze roku jeździły samochody usuwające śnieg z dróg - mówi Marek Olbryś, zastępca dyrektora MPGKiM w Łomży. - Nie ma śniegu, więc pracownicy wykonują prace na stadionie miejskim, zajmują się wycinką drzew i podcinaniem gałęzi oraz sprzątaniem chodników i zamiataniem ulic.
270 ton niewykorzystanej soli do posypywania jezdni i chodników leży na terenie MPGKiM. Z 1060 ton, które zwykle potrzebne są na utrzymanie przejezdnych dróg w tym roku zużyto zaledwie 703 tony.
Z wyjątkowo ciepłej zimy cieszą się właściciele domków jednorodzinnych, którzy nawet o jedną czwartą wydali mniej na ogrzanie swoich domostw. Podobnie jest w spółdzielniach mieszkaniowych.
- Blisko połowę mniej płacimy za ogrzewanie, w grudniu to było 300 tysięcy złotych, o 200 tysięcy mniej niż w roku ubiegłym - wyliczył Marek Olbryś.
więcej: Gazeta Współczesna -  Zimowe kalkulacje

Gazeta Współczesna - Tajemnica znad koryta
Skup świń na rezerwy państwowe trwa, ale... w tajemnicy. Tylko najbardziej obrotni odkryją, gdzie mogą sprzedać żywiec. Miejsce, czas i cena skupu są bowiem tajne!
Mamy w Polsce tzw. świńską górkę. Wieprzowiny jest dużo, więc skupy płacą za nią niewiele: w naszym województwie około 3 zł za kilogram żywca. Aby pomóc rolnikom, minister rolnictwa Andrzej Lepper obiecał uruchomienie skupu żywca na uzupełnienie państwowych rezerw (zwykłe skupy interwencyjne są zakazane przez Unię Europejską). Przekazał na ten cel Ministerstwu Gospodarki około 120 mln zł i skup ruszył.
- Ale do naszego województwa chyba w ogóle nie doszedł - zastanawia się Tomasz Gietek, prezes Podlaskiej Izby Rolniczej.
Doszedł. Jest nim objęta cała polska Ściana Wschodnia.
- Od góry do dołu, przynajmniej w trzech miejscach wschodniej Polski duże zakłady skupują półtusze wieprzowe na nasze potrzeby - informuje Piotr Kruk, rzecznik prasowy Agencji Rezerw Materiałowych z Warszawy. Ale które to zakłady, do kiedy potrwa skup - tego od rzecznika dowiedzieć się już nie można.
- Proszę mnie zrozumieć, obowiązują mnie przepisy, które mówią o tym, że to są informacje niejawne i ja nie mogę ich rozpowszechniać - tłumaczy Kruk. - Jeśli więc zadzwoni do mnie rolnik i zapyta, gdzie prowadzony jest skup, to ja mu tego wprost powiedzieć nie mogę.
więcej: Gazeta Współczesna - Tajemnica znad koryta

Kurier Poranny - Z partyjnej łaski?
Czy Dorota Gan, żona wiceprezesa podlaskiej Samoobrony, wygra konkurs na szefa podlaskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?
W konkursie na szefa podlaskiego oddziału PFRON-u jeszcze do niedawna startowało sześć osób. Wśród nich "murowany faworyt” Marek Kozłowski. Po tym, jak "Newsweek” ujawnił kulisy afery oczyszczalni w Hryniewiczach, niedoszły prezydent Białegostoku wycofał się. Zrezygnował też dotychczasowy dyrektor tej instytucji, Andrzej Gajewski.
Na placu boju pozostali inni wieloletni pracownicy podlaskiego PFRON-u: Małgorzata Lawda i Adam Wiński. W Funduszu chciała pracować też Dorota Gan, żona Tomasza Gana, jednego z liderów podlaskiej Samoobrony.
- Uważam, że jestem osobą zdolną. Nauczyłam się ustawy, odpowiedziałam dobrze na pytania komisji konkursowej - chwali siebie Dorota Gan, która jest absolwentką wydziału zarządzania budownictwem Politechniki Białostockiej.
Nie ukrywa, że nigdy w życiu nie pracowała z niepełnosprawnymi.
- Od 2002 roku prowadzę własną działalność gospodarczą. Zajmuję się budownictwem, handlem, usługami... Wcześniej pracowałam w fabrykach mebli. Myślę, że jeśli tu sobie radziłam, to poradzę sobie w PFRON-ie - mówi pewnie.
- Jeśli Dorota Gan zostanie szefową PFRON-u, to będzie to oznaczało, że dla PiS nic już nie ma znaczenia, oprócz obsadzenia swoich kolegów na dobrze płatnych stanowiskach - komentuje Zbigniew Nikitorowicz z PO.
więcej: Kurier Poranny - Z partyjnej łaski?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę