Abp. Paetz świadomym współpracownikiem SB?
Arcybiskup Juliusz Paetz – były ordynariusz diecezji łomżyńskiej - zaprzecza jakoby współpracowała z peerelowską Służbą Bezpieczeństwa. Dowody na taką współpracę mają znajdować się w najnowszej książce ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej”. W aktach SB mają znajdować się adnotacja, że jego „współpraca była bardzo cenna”, ale według książki, wywiad PRL nie wykluczał, że ks. Paetz „przekazuje informacje z inspiracji Watykanu”. Kościelna Komisja Historyczna stwierdziła, że w materiałach brak jest podpisanej przez arcybiskupa deklaracji, zobowiązania do współpracy z wywiadem PRL.
Jako pretekst do zwerbowania posłużyła sprawa paszportu konsularnego, o który ubiegał się duchowny. W grudniu 1982 roku Paetz został biskupem i wrócił do Polski. SB zamknęła jego sprawę.
Arcybiskup Juliusz Paetz oświadczył, że nigdy nie podjął żadnej formy współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Arcybiskup wystąpił w poznańskim programie Telewizji Polskiej. Mówił o swoich wielokrotnych kontaktach z pracownikami polskich władz konsularnych w Rzymie, ale - jak podkreślał - były to tylko spotkania dotyczące wydania lub przedłużenia paszportu.
Abp Paetz powiedział, że nigdy nie podpisywał żadnych zobowiązań do współpracy. Pokazał też potwierdzający to dokument, który dostał z kościelnej Komisji Historycznej.
Juliusz Paetz był Biskupem Łomżyńskim w latach 1982 – 1996. Na urząd ten mianował go Ojciec Święty Jan Paweł II 20 grudnia 1982 roku. Bp. Juliusz Paetz objął diecezję w kanoniczne posiadanie 25 stycznia 1983 roku.
To on doprowadził do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Łomży w czerwcu 1991 roku.
Książka ks. Tadeusza Isakowicz-Zaleskiego ukaże się w najbliższą środę. Liczy blisko 600-stron. Powstała w oparciu o dokumenty z archiwów IPN. Ks. Isakowicz- Zaleski pisze w niej o metodach walki PRL-owskich władz z Kościołem i o działaniach operacyjnych SB wobec duchownych.
W książce są także informacje o duchownych, jak np. kard. Franciszek Macharski, bp Kazimierz Nycz, abp Wojciech Ziemba, bp Jan Szkodoń, którzy mimo wielu prób bezpieki, nie dali się zwerbować.