czwartek 25.01.2007
Gazeta Współczesna - Garnitur, fura i komóra Kurier Poranny - Powrót do fundamentalnego pytania o prawo do aborcji Gazeta Wyborcza - Prokurator zapuka do przewodniczącego
Gazeta Współczesna - Garnitur, fura i komóra
Podczas gdy oficjele z suwalskiego ratusza korzystają z jednego wysłużonego passata, to 12 aut na usługach białostockich prezydentów i urzędników zakrawa na rozpasanie.
Mają do dyspozycji służbowe samochody i komórki, za które nie płacą z własnej kieszeni. To my utrzymujemy pracowników samorządowych. W niektórych urzędach naszego regionu zaczęto oszczędzać, by znalazły się pieniądze na ważniejsze rzeczy. Przodują w tym Suwałki.
Nie każdy szef dzieli się wozem
Białostocki magistrat dysponuje aż 12 autami. Większość z nich nie ma przypisanych użytkowników, pracownicy korzystają z nich w ramach potrzeb. Wśród nich są fiat stilo z 2006 r., równie nowy fiat grande punto oraz daewoo nubira, daewoo lanos i ford transit (wszystkie trzy z 1999 r.). Ekipa prezydencka nie dzieli się swoimi autami. Tadeusz Truskolaski i jego zastępca Adam Poliński jeżdżą fordami mondeo z 2005 r., Aleksander Sosna - alfa romeo z 2000 r., a Michał Wierzbicki - renault laguna z 1998 r.
Pracownicy UM w Łomży mają do dyspozycji trzy samochody. Najnowszy i najbardziej reprezentacyjny to skoda superb z 2004 r., który wozi prezydenta i jego zastępców, często też naczelników wydziałów. Nikt nie ma wyłączności na samochód.
więcej: Gazeta Współczesna - Garnitur, fura i komóra
Kurier Poranny - Powrót do fundamentalnego pytania o prawo do aborcji
Od pięciu lat Barbara i Sławomir Wojnarowscy procesują się z lekarzami z łomżyńskiego szpitala o pieniądze na leczenie i rehabilitację swojej chorej na dysplazję kości córeczki Moniki.
Na wyrok będą musieli jednak jeszcze poczekać, bo wczoraj łomżyński sąd zgodził się z ich przeciwnikami, że konieczne są kolejne opinie biegłych. Jedna ma przynieść odpowiedź o znaczeniu fundamentalnym dla całej sprawy: czy genetyczna choroba powodująca upośledzenie rozwoju fizycznego dziecka, a nie wpływająca na rozwój psychiczny, mogła stanowić podstawę do dokonania aborcji. W oczekiwaniu na ekspertyzę, proces został bezterminowo odroczony.
więcej: Kurier Poranny - Powrót do fundamentalnego pytania o prawo do aborcji
Gazeta Wyborcza - Prokurator zapuka do przewodniczącego
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez przewodniczącego sejmiku województwa podlaskiego Jana Chojnowskiego skieruje w czwartek do prokuratury wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski
- Chodzi o podanie nieprawdziwych informacji w oświadczeniu majątkowym, złożonym w grudniu przez przewodniczącego - informuje rzecznik wojewody Mirosław Piontkowski.
Jan Chojnowski - praktykujący adwokat - prezentując swój majątek nie wspomniał o tym, że jego małżonka ma własną firmę, chociaż przepisy nakładają na niego taki obowiązek.
- Było to z mojej strony przeoczenie. Zresztą już uzupełniłem swoje oświadczenie majątkowe o brakujące informacje - mówi Chojnowski. Przy okazji podkreśla, że przepis, na który powołuje się wojewoda, dotyczy fałszywych zeznań, czyli działania świadomego.
- Tymczasem już do swojego pierwszego oświadczenia dołączyłem zeszłoroczne rozliczenie podatkowe, z którego jasno wynika, że moja żona prowadzi własną działalność gospodarczą. Gdybym chciał cokolwiek zataić, nie robiłbym tego - uzasadnia przewodniczący. Równocześnie stwierdza, że w związku z czystością własnych intencji nie obawia się doniesienia wojewody, chociaż cała sytuacja jest dla niego bardzo nieprzyjemna.
Gdyby prokuratura podzieliła zdanie wojewody w kwestii oświadczenia Jana Chojnowskiego, sprawa znalazłaby finał w sądzie. Za tego rodzaju przewinienia grożą nawet trzy lata więzienia.
więcej: Gazeta Wyborcza - Prokurator zapuka do przewodniczącego