Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

„Rok storczyków” w Biebrzańskim Parku Narodowym

Główne zdjęcie
obuwik pospolity
fot. eko.pb.bialystok.pl

Rok 2007 został ogłoszony w Biebrzańskim Parku Narodowym „Rokiem storczyków”. Adam Sieńko dyrektor parku podkreśla, że storczyki wpisują się w ochronę przyrody w Biebrzańskim Parku Narodowym tak jak bataliony czy łosie, którym m.in. dedykowane były wcześniejsze lata w parku. W tym największym polskim parku narodowym występuje 20 z 46 obecnych w Polsce gatunków tych roślin.

Kotlina Biebrzy z Biebrzańskim Parkiem Narodowym są jego największą polską a najprawdopodobniej europejską ostoją - populacją tej pięknej rośliny. Jej wielkość szacuje się na 3 do 4 tysięcy kwitnących pędów!

Dr Cezary Werpachowski z Biebrzańskiego Parku Narodowego pisze na stronie internetowej parku, że np. najbardziej okazały polski storczyk - obuwik pospolity - jest zapylany przez kilka gatunków małych owadów przypominających pszczoły. „Aby tego dokonać muszą być nie lada sprytne i odważne - dodam tylko, że dla sporej ich grupy kończy się to tragiczną śmiercią w żółtych czeluściach tych pięknych kwiatów. Kwiaty obuwika należą bowiem do grupy, tzw. kwiatów pułapkowych” - pisze Werpachowski.

Więcej o storczyka i „Roku storczyków” na stronach internetowych BPN .

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę