Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Na nowy rok nowe ceny

Od czasu pierwszej emisji filmu „Sami Swoi” powszechnie wiadomą stała się prawda, że lepszy swój (stary) wróg niż nowy. To samo można powiedzieć o coraz szybciej upływających latach. W grudniu, gdy człowiek przyzwyczai się już do obowiązujących w danym roku zasad (choćby podatkowych) przychodzi nowe... nieznane. Doświadczenie i tradycja każe sądzić, że raczej nie będzie łatwiej, a już na pewno nie będzie taniej.

Początek 2007 roku wiąże się przede wszystkim ze wzrostem cen energii. Podwyżka cen prądu jest co prawda mniej dotkliwa niż wcześniej spekulowano, ale to zawsze podwyżka. Z wyliczeń Zakładu Energetycznego w Białymstoku wynika, że średnio nasze przyszłoroczne rachunki będą wyższe o około 2,3 %.  Poza cenami samego prądu, zmienią się również stawki za koszty związane z dostarczaniem do naszych domów energii elektrycznej. Wzrosną ceny tzw. abonamentu. W podstawowej taryfie G11 od nowego roku zamiast 1,42 zł będzie on wynosił 1,49 zł. Wraz z nadejściem nowego roku ma przyjść stara akcyza na paliwa. Jest ona wyższa o 25 groszy na każdym litrze  niż obecna, co teoretycznie może oznaczać, że 31 grudnia 2006 roku benzyna będzie o 25 groszy tańsza niż 1 stycznia 2007 roku. Eksperci podkreślają, że wzrost akcyzy wcale nie musi tak bardzo odbić się na wzroście cen paliw, bo sprzedawcy mają wysokie marże i mogą zrezygnować z części zarobku, aby podwyżka nie była aż tak bardzo odczuwalna przez kierowców (my radzimy jednak zatankować w tym roku...).
Od początku nowego roku ceny gazu ziemnego wzrosną o 4-8 proc. Najbardziej, bo o prawie 9 proc., wzrosną ceny dla odbiorców hurtowych, a o około 6 proc. dla gospodarstw domowych. Okazuje się jednak, że w przypadku gazu to wcale nie musi być koniec podwyżek. W kwietniu powinniśmy spodziewać się kolejnej podwyżki...
Niestety wzrost cen prądu, paliw, gazu może jednak przełożyć się na wzrost innych cen. 2006 rok nie był łaskawy dla rolników. Niższe plony w 2006 roku wpłyną na możliwą presję podwyżek cen na rynku warzyw i owoców. Eksperci wróżą też podwyżkę cen pieczywa i mleka. Tu może ona wynieść nawet kilkanaście procent. W zbliżającym się roku na pewno zdrożeją papierosy. W styczniu stawka akcyzy na papierosy wzrośnie średnio o 13 proc., a akcyza razem z podatkiem VAT stanowi prawie 80 proc. ceny papierosów. Zgodnie z szacunkami paczka papierosów podrożeje średnio o 80-90 groszy. Co prawda także w tym wypadku analitycy twierdzą, że podwyżka rozłoży się w czasie, bo producenci narobili zapasów papierosów z tańszą akcyzą, które teraz – niektórzy twierdzą, że nawet przez pół roku – będą sprzedawać. To oczywiście nie koniec podwyżek. Zdaniem ekspertów w przyszłym roku dalej mają drożeć mieszkania (szacuje się, że o kilkanaście procent), zdrożeć mogą też leki na receptę i nowe samochody.
Do podwyżek, które spotkają nas w nowym roku przyczynili się też nasi lokalni rządcy. W 2007 roku wyższe będą podatki lokalne. Podwyżka nie jest wysoka. Przyszłoroczne podatki od nieruchomości i środków transportu będą o około 2% wyższe od tegorocznych.

Na pocieszenie możemy podać, że w przyszłym roku zdrożeć ma też nasza praca, co w tym wypadku dla większości jest dobrą informacją, bo zapowiada większe wypłaty.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę