Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Od kiedy będą szczepić w salach sportowych?

Wojewoda Podlaski informuje o utworzeniu w województwie 29 punktów szczepień powszechnych. W Łomży ma powstać trzy takie punkty i jeden w Piątnicy. Czy zaczną działać zależy od weryfikacji przez NFZ i dostępności szczepionek czyli nie wiadomo od kiedy będziemy mogli się w nich zaszczepić.

Rządowy program szczepień nabiera tempa. Codziennie uwalniane są kolejne roczniki, które mogą rejestrować się na szczepienia. Od dziś, czyli 23. kwietnia zapisywać się mogą osoby urodzone w 1972 roku. Nie mniej jednak, tempo samych szczepień zależy głównie od dostępności szczepionek i personelu do jego wykonania. 

W związku z zapowiadanym przez producentów zwiększeniem liczby dostarczanych szczepionek istnieje konieczność rozbudowy infrastruktury i zwiększenia liczby personelu szczepiącego - czytamy w komunikaci. Dlatego rząd postanowił, aby w każdym powiecie powstał minimum jeden Punkt Szczepień Powszechnych, gdzie samorząd terytorialny we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą uruchomią taki punkt. Prezydent Łomży na utworzenie takiego punktu wskazał salę gimnastyczną przy SP nr 1, a starosta łomżyński salę gimnastyczną w Piątnicy.

„Miasto Łomża planuje utworzenie samorządowego punktu szczepień w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1. Ten właśnie obiekt został zgłoszony do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Szczepienia rozpoczną się po pozytywnej decyzji wojewody i Narodowego Funduszu Zdrowia oraz będą realizowane przez personel Szpitala Wojewódzkiego. Przewidujmy, że zaszczepić się będzie mogło ok. 500 osób dziennie” - informował Grzegorz Daniluk, Kierownik Kancelarii Prezydenta Miasta. 

W sumie na liście wojewody poza wymienionymi punktami znalazły się jeszcze łomżyńskie punty: w Wojewódzkim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży oraz w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Z uzyskanych informacji wynika, że obecny punkt szczepieńw szpitalu uzyska "wyższą wydajność". Wiąże się to ze zwiększeniem zaangażowania personelu, a także obsługi logistycznej. 

Czy i kiedy w tych miejscach będą odbywać się szczepienia zależy od weryfikacji Narodowego Funduszu Zdrowia, a także dostępności szczepionek. NFZ bowiem wpisuje PSP na listę podmiotów świadczących szczepienia, co oznacza, że jest w gotowości do zapłacenia za szczepienia. Następnie wojewoda podlaski wydaje decyzje polecające samorządom zapewnienie wsparcia organizacyjnego, technicznego lub organizacyjno-technicznego, związanego z tworzeniem punktu szczepień powszechnych.

Ich uruchomienie jest zależne od dostaw szczepionek do naszego kraju oraz przedstawienia przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych oferty liczby szczepionek i zaakceptowania jej przez PSP. Narodowy Program Szczepień zakłada, że w Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia będzie wykonywanych ok. 200 szczepień. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie minimum 500 dawek dziennie.

W wykazie opublikowanym na stronie NFZ widnieją następujące punkty szczepień powszechnych: 

  • Szpital Wojewódzki im. Kard. Stefana Wyszyńskiegom, Al. Piłsudskiego 11 - 1 zespół szczepienny
  • Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Reymonta 9 - 4 zespoły szczepienne 
  • WOPITU, ul. Marii Curie Skłodowskiej 1 - 5 zespołów szczepiennych

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę