Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 maja 2022 napisz DONOS@

Wielki Post, modlitwa i jałmużna

mm cz, 18 lutego 2021 08:32

Środa Popielcowa zaczęła 40 dni Wielkiego Postu. W Katedrze biskup Janusz Stepnowski uczynił znak krzyża palcami z popiołem na czołach kapłanów i kleryków. Księża posypali wiernym głowy w XVI-wiecznej świątyni i kościołach Łomży. Na Wielki Post zalecane są 3 uczynki pokutne: post - choć z marketów wychodzą ludzie obładowani siatami jedzenia; modlitwa - gdy pustoszeją kościoły i słabnie wiara w Boga; jałmużna - mimo że roi się od hohsztaplerów i naciągaczy. Kto wie, jak się odnaleźć w Wielkim Poście Anno Domini 2021, gdy od roku życiem kierują ograniczenia sanitarne.

Kto naraził miasto na straty finansowe?

mm cz, 11 lutego 2021 08:29

- Przewidujemy, że zasiedlanie budynku będzie można rozpocząć już w drugiej połowie 2017 roku – mówił w grudniu 2016 roku Grzegorz Daniluk z ratusza zaraz po transakcji zakupu przez Miasto dawnego hotelu robotniczego przy ul. Wesołej 117. Minęło ponad 4 lata i radny Dariusz Domasiewicz ponownie pyta o nieruchomość i „Kto naraził miasto na straty finansowe”?

Czym palimy?

mm cz, 04 lutego 2021 08:32

27 stycznia, po zgłoszeniu przez mieszkańca, strażnicy miejscy w piecu C.O. na jednej z posesji, znaleźli palące się kable miedziane. Mieszkańca ukarano mandatem, ale to nie jest zbyt częste zjawisko w mieście.

Piotr Domalewski z Paszportem Polityki

mm cz, 28 stycznia 2021 07:18

- Jeszcze na 5 minut przed ogłoszeniem werdyktu nie wiedziałem, że zostanę zwycięskim laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii film - mówi Piotr Domalewski, 37-letni reżyser, scenarzysta i aktor z Łomży, absolwent SP 10 i I LO imienia Tadeusza Kościuszki. We wtorek utalentowany łomżyniak otrzymał prestiżową nagrodę, do której zgłaszają najlepsi krytycy i znawcy X Muzy w Polsce. - To niezwykle unikatowa nagroda - cieszy się Piotr, pracujący nad swoim nowym filmem dla Netfliksa.

Wiktoria! II Wicemiss Polski wróciła do Łomży

mm cz, 21 stycznia 2021 07:57

Wiktoria Ciochanowska ma w sobie moc wewnętrznego blasku. Na głowie lśnią subtelnie srebrne kryształki korony II Wicemiss Polski 2020, a w oczach pięknej łomżynianki lśnią iskry inteligencji, poczucia humoru i refleksu w rozmowach z gośćmi Domku Pastora. W środowe południe szczupła, wysoka - 176 cm wzrostu, sympatyczna 20-latka przyjęła torby prezentów od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, który obdarował też 16-letnią Ewelinę Gutowską, TOP 10 Miss Polski Nastolatek.

Inwalidka na wózku wygrała z ratuszem

mm cz, 14 stycznia 2021 08:33

Beata Rutkowska siedzi na wózku inwalidzkim w szlafroku i trzęsie się z zimna, ale jest szczęśliwa. Niepełnosprawna łomżynianka w Hotelu PKS Nova mieszka ponad 4 lata. Dostała wypowiedzenie, że do końca grudnia musi opuścić pokój, choć nie miała dokąd iść... - W tamtym roku powiedziano, że jak nie, to wystawią mnie poza hotel - mówiła nam mieszkanka przy Piłsudskiego 88 w Łomży.

Jest! Zakład opiekuńczo-leczniczy na 30 łóżek

mm cz, 07 stycznia 2021 08:26

- Odczuwam wielką wdzięczność dla wszystkich, którzy przyczynili się do utworzenia w naszym mieście nowej i nowoczesnej placówki opiekuńczo-leczniczej, na jaką czekaliśmy od dziesiątków lat - mówi Jan Lisiecki, 80-letni honorowy prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Łomży, dowiedziawszy się o przygotowaniach do otwarcia Zakładu Leczniczo-Opiekuńczego na 2. piętrze wyremontowanego budynku po szpitalu zakaźnym przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. - W imieniu ludzi starszych i schorowanych, a często samotnych, dziękuję każdemu, kto w tym pomógł.

2020 straszny rok pandemii

mm śr, 30 grudnia 2020 08:10

- Mijający rok w Polsce i w naszym regionie upłynął pod znakiem pandemii - mówi adwokat Ewa Krasowska z Łomży. Pandemia zmieniała życie społeczne, religijne, zawodowe i rodzinne, o czym mówią w podsumowaniu roku 2020: nauczyciel społecznik, rektor, ginekolog, szef oraz ksiądz. Czy jak rzecznik Adwokatury, uważają, że "zmieniły się priorytety, bo zdrowie stało się najważniejsze"? Na ile pandemia uświadomiła zagrożenie: bytu, braku pracy, stabilności finansowej i zawodowej...?

Wyjątkowe Boże Narodzenie A.D. 2020

mm śr, 23 grudnia 2020 08:32

- Życzymy sobie w Wigilię zdrowia, spokoju, zgody i więcej pieniążków - opowiada z uśmiechem łomżynianka Elżbieta Rutkowska. Jako 20-letnia dziewczyna wyjechała z Łomży aż do Żyrardowa, aby mieszkać bliżej siostry Danusi. Tam znalazła pracę, poznała przyszłego męża Zbyszka, urodziła dwóch synów, doczekała się wnuczki i prawnuka. - Wspominamy w rodzinnym gronie Tych, którzy odeszli: babcię, mamę Wandę, ciocię Wiesię, Izę, ciotki Luśkę i Reńkę, braci Witka, Jurka, Bogdana i Andrzeja... Wigilię zaczynamy o godzinie 16., bo dzieci idą na drugą wigilię do swoich rodziców.

Remont Filharmonii zbliża się do końca

mm cz, 17 grudnia 2020 08:46

Finiszują prace remontowo-adaptacyjne siedziby Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Ich efektem ma być sala koncertowa o świetnej akustyce oraz reszta infrastruktury z nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku. Z takiego stanu rzeczy cieszą się nie tylko melomani, ale też muzycy, którzy w środowe popołudnie zagrali w jeszcze nie do końca urządzonym foyer swej siedziby krótki, improwizowany koncert. – Liczymy, że już niedługo będziemy mogli zaprosić słuchaczy na znacznie więcej! – mówili, podkreślając już niezłą akustykę sali, w której będą odbywać się koncerty kameralne.

Sami na bruku w środku zimy

mm cz, 10 grudnia 2020 07:45

Beata Rutkowska ma 55 lat. Siedzi na wózku inwalidzkim i przegląda pisma urzędowe. - Jestem niepełnosprawna, w Hotelu PKS mieszkam od ponad 4 lat. Dostałam wypowiedzenie, że do końca grudnia muszę opuścić pokój, ale nie mam dokąd iść... - opowiada mieszkanka Hotelu PKS przy ul. Piłsudskiego 88 w Łomży. - Powiedziano, że jak nie, to wystawią mnie poza hotel. Każdy mówi, że pomoże, ale tylko obiecuje i nie ma konkretnej odpowiedzi: prezydent Chrzanowski, wiceprezydent Stypułkowski, wicemarszałek Olbryś... Do końca grudnia musi wynieść się też piątka mieszkańców - emeryci, renciści, pracujący dorywczo. Większość z nich to samotni, ubodzy, bez pomocy rodziny.

Ludzka twarz służby zdrowia

mm cz, 03 grudnia 2020 08:09

"Chciałbym na łamach portalu złożyć podziękowania dla medyków z najlepszego SOR-u w Polsce oraz 2. oddziału zakaźnego ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży" - napisał do 4lomza.pl Ryszard Bloch. Niedawno skorzystał z usług Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, zaś jego prawie 80-letnia mama była pacjentką 2 OZ. "W dobie dobiegających zewsząd informacji o kolejkach i problemach z opieką na oddziałach covidowych, byłem megazaskoczony. Jeden wielki pozytyw. Superszybka obsługa na SOR i megaopieka na oddziale zakaźnym. Jeszcze raz chylę czoła i wielkie dzięki. Jesteście Super !!!". Chcemy dowiedzieć się, skąd taki entuzjazm?

Złota Dziewczyna w Łomży

mm cz, 19 listopada 2020 08:11

Wiktoria Wiśniewska jest śliczna, uśmiechnięta i sympatyczna. Ma zdaną z powodzeniem maturę, a w wakacje zdała też egzamin na prawo jazdy. Zdobyła 3. w życiu koronę miss piękności. 19-latka powróciła z konkursu w Tiranie (Albania), gdzie za urodę, wdzięk i charakter otrzymała tytuł Miss Golden Girl w konkursie The Miss Globe 2020. - Grunt to spełniać marzenia i nie przejmować się opiniami o sobie innych - śmieje się urocza Wiktoria, Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej 2018.

Marszałek z "nagrodą" dla Pogotowia w Łomży?

mm cz, 12 listopada 2020 09:38

W przeddzień Święta Niepodległości odbyła się telekonferencja władz Urzędu Marszałkowskiego z przedstawicielami NSSZ Solidarność Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. Jak informuje przewodniczący związkowców Kazimierz Borkowski, marszałek podlaski Artu Kosicki i wicemarszałek służby zdrowia Marek Malinowski uznali argumenty co do nagrody z okazji Święta Ratownictwa i aprobują rekompensatę za pracę ratowników, pielęgniarek i personelu w pandemii.

Rowery łokery osłabione przez epidemię

mm cz, 05 listopada 2020 08:21

- Bardzo spadła liczba zarejestrowanych użytkowników i liczba wypożyczeń rowerów miejskich w Łomży, ale to tendencja w całej Polsce z powodu stanu epidemii koronawirusa - mówi wiceprezes Filip Bielicki ze Spółki Comdrev w Szczecinku, prowadzącej system rowerów miejskich Filfri. Od 12. czerwca do 31. października łomżyniacy mogli wypożyczać łokery, "rowery na spacer" (walk - wymowa ang. łok) z 14 stacji w Łomży i 1 w Piątnicy. W roku epidemii 767 osób rejestrowało się, aby udać się na przejażdżkę 6 795 razy. Wiceprezes Comdrev chwali kulturę jazdy łomżyniaków za szanowanie łokerów i stacji, którym konkurencję w czasie światowej pandemii koronawirusa robiły w Łomży hulajnogi na baterię, pomimo 20 razy wyższej opłaty za godzinę jazdy na dwóch kółkach.

Wkurzone kobiety wyszły na ulice

mm cz, 29 października 2020 09:08

- Kobiety się zwyczajnie wkurzyły na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który pokazał swoją polityczną twarz – mówi uczestniczka wieczornego protestu w Łomży – Jest to wyrok na życzenie polityczne i ma na celu krzywdzić kobiety – wyjaśnia.

Została sama z wychowankami

mm cz, 22 października 2020 08:16

"Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza, inaczej Dom Dziecka, jest od 20 dni opuszczona przez wszystkich pracowników, powodem jest wirus Covid-19. Od 20 dni wszystkimi wychowankami opiekuje się jedna osoba przez 24 godziny na dobę" - zaalarmował Czytelnik w mailu do portalu 4lomza.pl tydzień temu. - To nieprawda: jestem sama z 14-orgiem wychowanków Placówki przez całą dobę od tygodnia, wcześniej pomagało mi dwóch pracowników - uściślała dyrektor Placówki Inga Kolaska. - Muszę wytrwać z dziećmi, to osobista odpowiedzialność. Nie mam innego wyjścia.

Niepokój w Pogotowiu

mm cz, 15 października 2020 08:39

- Dla nas 350 zł nagrody na Dzień Ratownictwa Medycznego jest jak jałmużna, dlatego zwracamy pieniądze z dopiskiem "kwesta dla dyrektora" - mówi wzburzony ratownik Kazimierz Borkowski, przewodniczący związku NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. - Ratownicy z Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku i Suwałkach dostali 1000 zł brutto. To nie jedyne zastrzeżenie pracowników WSPR pod adresem Sławomira Szajdy, od roku dyrektora w WSPR w Łomży. Jak mówi Pan Borkowski, podwładni nie otrzymują dodatku, tzw. covidowego.

Kolosalnie drogie ciepło

mm cz, 08 października 2020 08:32

Większość mieszkańców Łomży, płacących rachunki za czynsz i zaliczki na centralne ogrzewanie, z końcem lata nabiera nadziei na rozliczenie kosztów C.O. Nastroje z rachunkami od administratorów w rękach są jednak w tę chłodną jesień różne. Kiedy jeden lokator ma nadpłatę za sezon 11 groszy, a drugi niedopłatę 2 groszy, to mogą z ulgą westchnąć. Możliwe są euforie, gdy nadpłata wyniesie ponad 2 tys. zł, ale i czarna rozpacz, gdy trzeba do C.O. dopłacić 3 tys. 900 zł. Prezesi spółdzielni mieszkaniowych i wicedyrektor MPGKiM przybliżają szczegóły. - To kolosalny wzrost cen - mówi prezes ŁSM Wojciech Michalak, zapytany o podwyżki cen ciepła, narzucone przez MPEC. Komfort cieplny jedni odczuwają przy 18 st. C, a innym jest zimno przy 23, ale dyskomfort cen czuje każdy.

Koronawirus atakuje nauczycieli i uczniów

mm cz, 01 października 2020 07:33

- Jedno dziecko miało potwierdzonego koronawirusa, w związku z tym kwarantanną było objętych 10-oro pracowników i 16-oro podopiecznych Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży, ale w czwartek odzyskujemy normalny tryb funkcjonowania - cieszy się dyrektor PO-W Inga Kolaska. Chore dziecko tylko w 1. dniu miało gorączkę 38 i pół st. C, natomiast przez tydzień chorowało bez objawów. Gdy jedni żegnają się z koronawirusem, innych zarazek zaatakował. Zawieszono zajęcia, m.in., w I LO w Łomży, Przedszkolu Specjalnym nr 3, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1.

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę