Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Dwa dni kwesty TPZŁ dało 55 tysięcy zł

mm cz, 03 listopada 2022 08:58

Na starym cmentarzu z 1801 roku w Łomży kwestarze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej prowadzili zbiórkę datków w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Mieszkańcy Łomży i regionu oraz goście przyjezdni wrzucili do puszek 54 tysiące 740 złotych 50 gr i prawie 28 euro i 1 dolara na ratowanie zabytków starego cmentarza. Dzięki funduszom kwesty, konserwatorzy i rzemieślnicy odnawiają kunsztowne nagrobki i piękne pomniki, żeliwne krzyże i ozdobne ogrodzenia sprzed 100, a czasem i 200 lat.

Cudowna Martyna

mm cz, 27 października 2022 09:41

- Jestem jeszcze bardziej ambitna, zawzięta i systematyczna - mówi Martyna Krawczyńska, prawie 18-letnia rekordzistka Polski w biegu na 10 tysięcy metrów. Skromna biegaczka uczy się w Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży i trenuje od 4 lat pod kierunkiem Andrzeja Korytkowskiego. - O 180 stopni zmieniło się moje postrzeganie sportu. Początkowo to zabawa, gra w piłkę na podwórku z rodzeństwem i sąsiadami, a obecnie to ciężka praca: wyrzeczenia, treningi, zgrupowania, wyjazdy na zawody w Polsce i Hiszpanii. Mam marzenie: medal z Mistrzostw Europy U-20 w Jerozolimie.

Ile zapłaciliśmy za „Rolnika”, który w Łomży szukał żony?

mm cz, 20 października 2022 08:48

„Rolnik szuka żony”, natomiast redakcja 4lomza.pl i Gazety Bezcennej szuka informacji, ile Miasto Łomża wpompowało gotówki z pieniędzy podatników w program Telewizji Polskiej. Na nasze pytania prezydent Łomży i jego prawnicy nie chcieli udzielić informacji, ile kosztowało kręcenie w połowie sierpnia scen w Łomży przez ekipę TVP. Ratusz odmówił poinformowania łomżyniaków, ile za to muszą zapłacić, i zasłonił się umową z TVP. Zaskarżyliśmy absurdalne wykręty Ratusza, ponieważ uważaliśmy i nadal uważamy, że prezydent Mariusz Chrzanowski ma obowiązek pilnować interesów i kasy Miasta, a nie interesów spółki telewizyjnej z Warszawy. Naszą argumentację potwierdziło Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łomży, które w całości uchyliło odmowną i zaskarżoną przez nas decyzję prezydenta. Rada nie rada, prezydent z prawnikami ponownie będą musieli rozpatrzyć, czy stosują w praktyce prawo do informacji.

Rodzice walczą o edukację swoich dzieci

mm cz, 13 października 2022 08:14

„Nie powinien Pan przerzucać problemów finansowych Miasta na nasze dzieci” - piszą do prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego rodzice dzieci z Przedszkola Publicznego nr 15. Stało się to, przed czym przestrzegali nauczyciele z łomżyńskich przedszkoli. Z ich listu wynika, że oszczędności zaczynają negatywnie odbijać się na dzieciach.

Obywatel kontra MPWiK

mm cz, 06 października 2022 09:00

Łomżyński przedsiębiorca wygrał w sądzie z MPWiK w Łomży, mimo to miejska spółka od wielu miesięcy nie wykonuje prawomocnego wyroku. Skandal jest tym większy, że wiąże się to z dochodami dla spółki.

Władza robi teatr, a kierowcy mają płacić mandaty

mm cz, 29 września 2022 09:02

5 tysięcy złotych mandatu i 8 punktów karnych może kosztować kierowcę wjazd na nowo otwarte przedłużenie ulicy Meblowej. Mimo hucznego przecięcia wstęgi, nadal, obowiązuje tu zakaz ruchu. Z wyjaśnień wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego wynika, że świadomie doprowadzono do takiej sytuacji.

„Wszystko jest możliwe” pandemiczna podróż Jędrka z Łomży dookoła świata

mm cz, 22 września 2022 08:11

W listopadzie wyruszył w samotną podróż dookoła świata. Z powodu pandemii nie udało mu się zrealizować wszystkich planów, ale przez blisko osiem miesięcy odwiedził 18 krajów, pokonując ponad 48 tysięcy kilometrów. O podróżowaniu autostopem przez kolejne państwa Ameryki Południowej i Azji oraz plusach i minusach takiej wyprawy opowiada łomżyniak Jędrek Lutostański. Młody, ale bardzo już doświadczony, podróżnik z Łomży planuje teraz wyprawę na Mount Everest. Zanim to jednak nastąpi zamierza odpocząć i pocieszyć się codzienną rutyną zwykłego życia.

Aktywni Seniorzy w Łomży

mm cz, 15 września 2022 08:26

„Unia uznaje i szanuje prawo osób w podeszłym wieku do godnego i niezależnego życia oraz do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym” - głosi artykuł 25. Karty Praw Podstawowych UE. W Łomży żyje we wrześniu 2022 r. około 15 tysięcy 800 seniorów. Większość z nich zajmuje się ukochanymi wnuczkami, a niektórzy uprawiają działki, chodzą na koncerty, wystawy, spotkania literackie. Najaktywniejsi działają w Łomżyńskiej Radzie Seniorów i radzą, jak dopomóc bliźnim.

Głupota nie ma wieku

mm cz, 08 września 2022 08:52

- Każda zabawa ma swoje granice, których przekroczenie wiąże się z konsekwencjami prawnymi – mówi podkomisarz Justyna Janowska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Policjanci zajmowali się w sierpniu dwoma skandalicznymi zachowaniami dwóch różnych osób. Jedna przebijała opony w kołach 17 samochodów, stojących na parkingach przy ulicach: Fryderyka Chopina, gen. Józefa Bema i Władysława Reymonta. Druga pocięła kijem gałęzie 7 drzew tlenowych i gałązki krzewów przy ulicy Bolesława Prusa. Wystarczyło tylko kilka tygodni i początek września przyniósł ustalenie przez funkcjonariuszy z wydziału dochodzeniowo-śledczego KMP obu sprawców aktu wandalizmu. Okazało się, że drzewa na terenie ŁSM niszczył 12-letni chłopak, natomiast opony przebił 74-latek. Co mogło powodować dzieckiem i seniorem, że zrobili głupotę, zastanawiamy się z psychologiem.

Witaj, Nasza Szkoło!

mm cz, 01 września 2022 10:25

Czwartek 1. września oznacza powrót po upalnych wakacjach do nauki. W Łomży korzysta z oferty edukacyjnej 11 364 dzieci i nastolatków: 1 498 w przedszkolach, 5 323 w szkołach podstawowych i 4 421 w szkołach średnich; w Zespole Szkół Specjalnych - 122. To jednostki publiczne, ale działają też placówki niepubliczne.

Pokonał rowerem 1022 kilometry

mm cz, 25 sierpnia 2022 09:43

Jechał rowerem dzień i noc. Przez 52 i pół godziny pokonał aż 1022 kilometry dróg, od Świnoujścia nad Bałtykiem do Ustrzyk Górnych w Bieszczadach. Jechał w słońcu i upale, a ponad 20 godzin - w porywach wichury i strugach deszczu, który zalewał oczy i rower do steru. Wkoło dudniły potężne grzmoty, a błyskawice przelatywały nad głową, tak że nocą było jasno jak w dzień. - Mogłem mieć lepszy czas o 4 godziny, gdyby nie przeciwności losu na trasie - opowiada Robert Kwiatkowski, 54-letni kolarz ultramaratoński z Jeziorka niedaleko Łomży, który po raz 2. zmierzył się z ok. 400-oma uczestnikami wyścigu Bałtyk Bieszczady Tour. Dotarło ponad 300. - Na mecie wszyscy mówią, że to ostatni raz, nigdy więcej, ale jak odetchniemy, to po 2-3 godzinach planujemy następny wyścig. Taki wysiłek jest mi potrzebny do szczęścia, mimo że było bardzo ciężko emocjonalnie, aby się nie poddać, i fizycznie, kiedy w lewym kolanie odczuwałem straszny ból, że kręciłem tylko jedną nogą.

Święto Wojska Polskiego

mm cz, 18 sierpnia 2022 08:58

- 23. sierpnia 1920 r. przybył do Łomży Naczelny Wódz Józef Piłsudski - opowiada prof. Krzysztof Sychowicz. Marszałek dziękował mieszkańcom za zaangażowanie w walkę z bolszewikami Armii Czerwonej, gdy przeciwko 3 tysiącom walczyło na fortach w Piątnicy ok. 1700 żołnierzy 33. Pułku Piechoty i 101. Pułku. Przez 5 dni między 28. lipca a 1. sierpnia lokalna historia stawała się częścią wielkiej. Obrona Łomży skończyła się niepowodzeniem, ale pozwoliła na wycofanie się oddziałów Wojska Polskiego i reorganizację przed Bitwą Warszawską. Egzamin życiowy zdali też mieszkańcy Łomży i okolicy, broniąc Ojczyzny i swoich domów przed agresorami. Po 102 latach od dramatów w konflikcie wojennym odrodzonej w 1918 r. Rzeczpospolitej z Rosją bolszewicką, 18. Łomżyński Pułk Logistyczny zorganizował z Miastem Łomża kilka wydarzeń, aby czas nie zatarł i niepamięć...

Złoty Krzyż Zasługi dla Sławomira Zgrzywy

mm cz, 11 sierpnia 2022 07:25

- To najwyższe i najważniejsze odznaczenie państwowe w moim życiu, które jest wyrazem uznania oraz wdzięczności Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy za mój wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Ziemi Łomżyńskiej - mówi z radością znany i ceniony historyk Sławomir Zgrzywa. W Muzeum Przyrody Dworze Lutosławskich w Drozdowie we wtorek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył 60-letniemu Łomżyniakowi w imieniu Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.

Katedralna kamienica odzyskała dawny blask

mm cz, 04 sierpnia 2022 08:54

Należąca do parafii katedralnej, licząca blisko 120 lat kamienica na rogu Dwornej i Farnej została gruntownie wyremontowana. Teraz przyciąga wzrok przechodniów lśniącą elewacją i zdobieniami. Nowość to umieszczona we wnęce figura świętego Michała Archanioła, patrona katedry i parafii. Remont wykonała, specjalizująca się w konserwacji zabytków, firma budowlana inż. Andrzeja Wszeborowskiego, który wcześniej odnowił i wyremontował od podstaw wiele łomżyńskich budowli, z katedrą na czele. Niestety w Łomży wciąż straszą, popadające w ruinę, budynki sprzed lat: może nie zabytkowe, ale z ciekawą historią.

Prezydencie, oddaj ludziom pieniądze!

mm pt, 22 lipca 2022 14:03

Wojewoda podlaski stwierdził istotne naruszenie prawa i nieważność cennika opłat cmentarnych i grabarskich wprowadzonych zarządzeniem prezydenta Łomży z 9 marca 2022 roku. To „otwiera osobom korzystającym z cmentarzy możliwość dochodzenia od gminy zwrotu tej opłaty” - stwierdza Kamila Jezierska z Biura Wojewody Podlaskiego.

Oszuści wyłudzili już 750 tysięcy złotych

mm cz, 21 lipca 2022 08:34

W pierwszej połowie 2022 roku mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego, głównie seniorzy, stracili na rzecz oszustów telefonicznych i internetowych prawie 750 tysięcy złotych. Naiwność i łatwowierność nie tylko seniorów wykorzystują przestępcy, którzy okradają ofiary często z oszczędności życia.

Uratował życie człowiekowi

mm cz, 14 lipca 2022 08:25

Deszczowy wtorek. Dzień jak co dzień w ratuszu. Naczelnik Przemysław Chełstowski wypełnia obowiązki służbowe. Czeka w sekretariacie wiceprezydentów na rozmowę z przełożonym. Nagle słychać głuche uderzenie, jakby przedmiot upadł, i szurnięcie biurka czy krzesła, co przesunęło się po posadzce. Z parteru na piętro dobiega krzyk: "O Matko, leży człowiek!". Pan Przemek wybiega z sekretariatu i widzi przy schodach na parterze leżącego mężczyznę. - Krzyknąłem do sekretarki, by dzwoniła po karetkę, i sam zbiegłem po schodach - opowiada w środę w gabinecie o sytuacji, jak uratował życie około 70-letniemu mężczyźnie, prowadząc masaż serca, jak pomagały urzędniczki i jak zadziałał defibrylator. Urządzenie w 2007 r. ufundowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Włosy na perukę od 10-latki

mm cz, 07 lipca 2022 08:39

- Wygląd dla każdej kobiety jest bardzo istotny, a wypadające z powodu chemioterapii lub ulegające zniszczeniu włosy mają duży wpływ na samopoczucie większości pacjentek - opowiada onkolog dr Magdalena Maksińska ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie leczy kobiety z nowotworem od 2005 r. Łomżynianka Małgorzata Kuczewska w lutym 2021 r. po pierwszej chemioterapii straciła wszystkie włosy. - Ludzie patrzyli na mnie dziwnie, było mi głupio i czułam się gorsza - wspomina Pani Małgorzata, która nosiła wówczas chustkę na głowie.

Musimy przeżyć upały

mm cz, 30 czerwca 2022 08:29

Fala upałów ponad 30 stopni Celsjusza dotarła do Łomży. Gorączka lata to domena Rzymu w Italii i Kairu w Egipcie, ale łomżynianki i łomżyniacy mają swój przedsmak rajskich wakacji. Afrykański żar leje się z nieba, więc potrzeba rozsądku, aby nie stać się ofiarą bezpośredniego promieniowania słońca. Doktor Mikołaj Czajkowski z Pogotowia Ratunkowego w Łomży podaje tu 3 najważniejsze rady dla osób, chcących przeżyć bezpiecznie upał: ochrona przed słońcem, nawadnianie organizmu i schładzanie ciała. W trakcie opalania na plaży to możliwe na strzeżonym kąpielisku nad Narwią. Ratownicy WOPR czuwają nad bezpieczeństwem ludzi na brzegu i patrolują rzekę przez wakacje.

Akademia Nauk Stosowanych druga w Polsce

mm cz, 23 czerwca 2022 09:00

Wystarczyło tylko 18 lat wytężonej pracy, aby Akademia Nauk Stosowanych w Łomży (do marca 2022 r. pod nazwą PWSIiP) zdobyła 2. miejsce w rankingu czasopisma „Perspektywy” pośród publicznych szkół zawodowych. Rektor Dariusz Surowik jest dumny z najwyższego wyniku w dziejach ANSŁ. Władze "Państwówki" i wykładowcy mogą odczuwać satysfakcję, gdyż - jak napisali - świadczy to o "ciągłym wzroście jakości kształcenia oraz prestiżu, jaki wypracowała przez osiemnaście lat".

« · «« · 1 · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · »» · »
 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę