Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 maja 2022 napisz DONOS@

Marszałek o cudzie nie mówił

mm cz, 16 sierpnia 2018 09:19

Zgodnie z rozkazem Michaiła Tuchaczewskiego „(...) po trupie Polski wiedzie droga do ogólnego wszechświatowego pożaru”. Maszerujących na Warszawę bolszewików Polacy po raz pierwszy zatrzymali na przedpolach Łomży. Na przełomie lipca i sierpnia 1920 przez 5 dni i nocy powstrzymywali ataki na forty w Piątnicy. To wydarzenia jest przypominane w Łomży przy okazji Święta Wojska Polskiego, na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 15. sierpnia 1920 r. Uznanie dla broniących Łomży dowódców i żołnierzy oraz mieszkańców, którzy ze wszystkich sił ich wspierali, wyrażał Józef Piłsudski (1867 -

W upały pod parasol i do piwnicy

cz cz, 09 sierpnia 2018 07:43

Synoptycy w środę wydali dla mieszkańców Łomży i okolicy ostrzeżenie przed upałami 2 stopnia. Ważne jest ona także przez cały czwartek, a w piątek w ma być u nas jeszcze bardziej gorąco. - Schować się w podziemiach i przeczekać, np. w piwnicy, najlepiej w maseczce przeciw kurzowi i drobnoustrojom – doradza dr Wojciech Bąkowski, wszechstronny lekarz i specjalista reumatologii z Łomży, jak przeżywać falę niebotycznych upałów przekraczających w cieniu ponad 30 stopni Celsjusza. - Kto może, niech idzie na urlop, a reszta nie zapomina o warzywach, owocach i wodzie. Doktor Krystyna Kamińska – Nizik poleca na upały wody niegazowane, a nie oranżady czy napoje pełne cukru, barwników i konserwantów. Oboje lekarze zachęcają do noszenia kapeluszy i chustek, chociaż lepsze byłyby parasolki, rzucające więcej cienia i umożliwiające ruch powietrza nad głową.

Za, a nawet przeciw

cz śr, 01 sierpnia 2018 12:55

We środę odbył się przetarg na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Ciepłej. Zgodnie z oczekiwaniami żadnej oferty nie było, bo OSI POLAND FOODWORKS, która na tej działce chce zbudować wielką rzeźnię bydła o maksymalnej wydajności 200 ton tusz wołowych na dobę, i jako jedyna wykupiła za 12 tys. zł specyfikację przetargową, pod presją protestów społecznych, swojej oferty ostatecznie nie złożyła. Okazuje się, że w ratuszu nadal prowadzone jest postępowanie administracyjne o wydanie decyzji środowiskowej, a więc zgody na lokalizację wielkiej rzeźni bydła na miejskiej działce przy ul. Ciepłej. Poza tym wyszło na jaw, że ogłoszenie o przetargu na sprzedaż ostatniej inwestycyjnej miejskiej działki w Podstrefie Łomża Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej opublikowano, poza stronami internetowymi SSSE i UM Łomża, jedynie w... Naszym Dzienniku.

Władze ogłosiły koniec sezonu kąpielowego nad Narwią

cz cz, 26 lipca 2018 08:16

„Z dniem 22 lipca 2018 roku miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli zakończyło funkcjonowanie.” To napis jaki widzą wchodzący na plażę miejską nad Narwią. Nie ma jeszcze połowy wakacji, a kąpielisko miejskie w Łomży oficjalnie zostało zamknięte. Od niedzieli nie ma tu ratowników MOSiR, ani rozciągniętych w wodzie boi wygradzających miejsca do bezpiecznej kąpieli... Tego dnia, ale i w kolejne, korzystając z ładnej pogody na piaszczystym brzegu rzeki i w wodach Narwi w okolicy mostu Hubala, odpoczywało po kilkaset osób. Nad ich bezpieczeństwem nikt już nie czuwa... - Bardzo źle. Ratownicy być tu powinni – mówiło małżeństwo, które nad Narew przyjechało z dwójką dzieci. - Przed chwilą przepłynęła łódź i zrobiła się duża fala, która zalewała dzieci – opowiadał mężczyzna, który przed chwilą wyszedł z wody. - Teraz jest tu głęboko i niebezpiecznie.

Krótka ulewa wystarczyła... aby popsuć nową ulicę

cz cz, 19 lipca 2018 08:04

Tego chyba nikt się nie spodziewał, choć zdaniem hydraulików to oczywiste... Woda spływająca nową instalacją wzdłuż ul. Polowej w kierunku Wojska Polskiego, gdzie wpadała do starej sieci, wytworzyła tak wielkie ciśnienie, że wysadzała w górę ciężkie, żeliwne włazy studzienek kanalizacyjnych, nawet na nową nawierzchnię ulicy Polowej. Zniszczenia powstały na powierzchni co najmniej kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Nowy, wylany jesienią ubiegłego roku asfalt pofałdował się i miejscami unosi po kilka centymetrów w górę nad znajdującą się na środku ulicy studzienką kanalizacyjną, a nawet krawężnikami na obrzeżach jezdni. Prowadzona przez prawie cały ubiegły rok przebudowa ul. Polowej kosztowała ponad 6 mln zł. Miejscy urzędnicy twierdzą, że naprawy uszkodzenia nie obejmie gwarancja, bo feralna studzienka miała nie być wykonywana w ramach przebudowy ulicy Polowej, choć wokół rozciąga się ta sama warstwa nowego asfaltu.

Borysewicza na prezydenta Łomży chcą Schetyna i Lubnauer

mm śr, 11 lipca 2018 17:00

- Niech zwycięży najlepszy, niech zwycięży Łomża – mówił Maciej Borysewicz (lat 39) do około 50 członków i sympatyków Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w Retro przy Nowogrodzkiej, dokąd przyjechali liderzy partyjni: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) i Grzegorz Schetyna (PO). W przemówieniu przedwyborczym kandydat koalicji PO i N. na prezydenta Łomży zaakcentował trzy sfery działalności w razie zwycięstwa w wyścigu do fotela w ratuszu: gospodarkę komunalną i budżet miasta („Lepiej pójść na ryby, niż pójść z torbami”), silną edukację („Młodzi ludzie to sól tej ziemi”), szacunek do obywatela („Drzwi prezydenta nie mogą być zamknięte na zamek szyfrowy”).

Zdolne i piękne 14-nastolatki z Łomży

cz cz, 05 lipca 2018 08:13

Inga Wawrzynkowska ma lat 14 i wygrała międzynarodowy konkurs skrzypcowy w Wiedniu, a jej rówieśniczka i koleżanka z Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży Zuzanna Poteraj w tym samym niemalże czasie założyła koronę najpiękniejszej w Kozienicach jako Miss Polski Nastolatek 2018. Obie laureatki pochodzą z Łomży i są dobrymi uczennicami. Chwalą je więc i dumni są z sukcesów nie tylko rodzice i nauczyciele, ale też koleżanki i koledzy. Chociaż wirtuozeria skrzypcowa i gracja w poruszaniu się w stroju wieczorowym na scenie są krańcowo odmienne, oba zwycięstwa cieszą.

PiS: Muzyk lepsza od Chrzanowskiego (?)

cz cz, 28 czerwca 2018 08:10

Agnieszka Muzyk, odwołana przed miesiącem wiceprezydent Łomży, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta miasta w jesiennych wyborach samorządowych. Decyzję podjął we wtorek wieczorem Komitet Polityczny PiS, czyli gremium 30-paru najważniejszych działaczy partii, na którego czele stoi prezes Jarosław Kaczyński. Wybrano Muzyk odrzucając kandydaturę Mariusza Chrzanowskiego, obecnego prezydenta miasta z ramienia PiS, który zabiegał o możliwość ponownego startu na prezydenta Łomży pod szyldem tej partii. Ogłoszenie decyzji było wielkim zaskoczeniem niemalże dla wszystkich w Łomży. W czym Muzyk jest lepsza od Chrzanowskiego? - Na pewno w pracowitości i systematyczności, mam wizję funkcjonowania miasta – odpowiada Agnieszka Muzyk. W pierwszych medialnych wypowiedziach po nominacji „bardzo dziękuje władzom PiS za okazane jej zaufanie” oraz mieszkańcom Łomży za wyrazy wsparcia „szczególnie w ostatnich tygodniach”.

Radosny weekend 600-lecia miejskiej Łomży

cz cz, 21 czerwca 2018 08:08

Tak barwnych tłumów na Giełczyńskiej, Farnej i Długiej, na Starym Rynku i Muszli dawnośmy nie widzieli. Stało się to dzięki bogatemu programowi jubileuszu 600-lecia nadania osadzie Łomża praw miasta przez księcia Janusza I. Było odsłonięcie pomnika... Jezusa i msza św. z nuncjuszem Salvatore Pennacchio w Katedrze, sesja Rady Miasta z honorowym obywatelstwem dla prof. Kazimierza Pieńkowskiego i z monografią Łomży prof. Krzysztofa Sychowicza, ucieszna parada staropolska i jarmark, koncerty Juli, Adama Kalinowskiego, Mateusza Kurkowskiego i Perfectu oraz Pięknych i Młodych, zaś na wielki finał Wielkiego Jubileuszu – Boys. Przez trzy dni kolorowej zabawy w 600-letnim mieście nie brakowało.

Czego 600-lecie świętujemy?

cz cz, 14 czerwca 2018 08:11

15 czerwca 1418 roku książę Janusz I Starszy wydał przywilej, nadający łomżanom prawo miejskie chełmińskie. Był to kluczowy element procesu tworzenia miasta Łomży wedle nowych, dla mieszkańców tego miejsca, zasad. Nowe reguły wprowadzano w oparciu o opracowane prawie dwieście lat wcześniej przez Krzyżaków prawa, na potrzeby lokowanych przez nich w 1233 roku miast: Chełmna i Torunia – przypomina Adam Sokołowski, historyk z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Walizka 2018

cz cz, 07 czerwca 2018 08:44

Tomasz Bogdan Rynkowski aktorską miniaturą, z gościnnym udziałem ochotniczki z publiczności Sandry, rozpoczął 31. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonali jego dyrektor Jarosław Antoniuk i prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, po czym aktorzy wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora zaprezentowali przedstawienie „Kajtuś Czarodziej”. Festiwal Walizka to co roku najważniejsze wydarzenie kulturalne w Łomży Od środy do soboty od rana wystawiane są spektakle konkursowe, a wieczorami spektakularne widowiska w plenerze. – Program festiwalu jest bardzo bogaty i myślę, że w ciągu tych dni każdy z widzów znajdzie coś dla siebie – mówi Jarosław Antoniuk, zapraszając na spektakle i inne wydarzenia.

Pochrzaniło się w PiS

cz śr, 30 maja 2018 08:11

„Teraz jest jazda bez trzymanki” - komentuje jeden „zacnych” działaczy PiS to, co dzieje się w Łomży. Wybory samorządowe będą jesienią, ale wśród działaczy rządzącej w mieście partii i jej popleczników, bezpardonowa walka weszła w decydującą fazę. Mariusz Chrzanowski od miesięcy bezskutecznie zabiega o polityczne namaszczenie jako kandydat PiS na prezydenta Łomży na kolejną kadencję. W piątek nie wytrzymał ciśnienia i nagle odwołał swoją pierwszą zastępcę Agnieszkę Muzyk. Obie strony jasno dają do z rozumienia, że powodem jest rywalizacja o to, kto polityczną nominację miałby otrzymać. Muzyk napisała, że została odwołana przez człowieka, który dostrzegł w niej „konkurenta do jego stanowiska”, a Chrzanowski podał, że nie ma już do niej zaufania. Nawet działacze PiS mają dość tego cyrku.

Kąpielisko nad Narwią tylko do 21 lipca?

cz cz, 24 maja 2018 08:08

„W roku 2018 sezon kąpielowy w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli trwać będzie od 22 czerwca do 21 lipca” - tak brzmi jeden z artykułów uchwały Rady Miejskiej Łomży, którą w środę niemal jednomyślnie podjęli radni. Czy to oznacza, że później kąpieliska nie będzie – być może. Prawo stanowi, że od tego roku „miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli” można organizować na okres nie dłuższy niż 30 dni. Przez całe wakacje mogłoby funkcjonować prawdziwe „kąpielisko”, ale odpowiednie działania trzeba było podjąć do 31 grudnia 2017 roku. W Łomży tego nie zrobiono. W ubiegłym tygodniu radnym położono uchwałę „załatwiającą” kąpiele w Narwi do 21 lipca. Przyjęli ją prawie jednomyślnie i bez żadnych pytań i dyskusji. Przed głosowaniem przekazano im pisemne „uzasadnienie braku potrzeby utworzenia kąpieliska” w Łomży, w którym Andrzej Modzelewski, dyrektor MOSiR przekonuje, że... Narew do tego się nie nadaje i, że „rozważy zasadność utworzenia kolejnego miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli(...) od 22 lipca do 20 sierpnia.”

Prezydencki pupilek doi miasto

cz cz, 17 maja 2018 08:02

O wręcz patologicznych relacjach prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego (PiS) z Andrzejem Modzelewskim (PiS), którego zrobił dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, pisaliśmy wielokrotnie. Same okoliczności powołania Modzelewskiego, ówczesnego radnego miejskiego, na dyrektora MOSiR były co najmniej dziwaczne, a później prezydent sowicie nagradzał swojego pupilka. W niespełna trzy lata, „za szczególne osiągnięcia w pracy”, otrzymał od prezydenta 16,5 tys. zł nagród. Okazuje się, że Modzelewski wyciągnął znacznie więcej. Chrzanowski zgodził się, aby ze środków MOSiR zapłacić za studia podyplomowe w Uczelni Łazarskiego w Warszawie, na które miał być dowożony służbowym autem. W sumie na różnego rodzaju szkolenia Modzelewskiego w całej Polsce i dowóz go tam, MOSiR musiał wydać około 30 tysięcy złotych.

Samobójcy i ofiary

cz cz, 10 maja 2018 08:05

To była wyjątkowo tragiczna sobota. Tego dnia w Łomży i najbliższej okolicy zginęło pięć osób – czterech mężczyzn i jedna kobieta. Dwóch mężczyzn miało się targnąć na własne życie, jeden zginął, gdy ratował samobójcę, a dwoje kolejnych, to ofiary wypadku samochodowego. Od kilku lat samobójstw w Polsce jest dwa razy więcej, niż wypadków drogowych. W ubiegłym roku policjanci odnotowali ponad 11 tysięcy prób samobójczych – o blisko 1300 więcej niż w 2016 roku. W niemal połowie przypadków zamachy były skuteczne. Tylko w województwie podlaskim zabiły się 142 osoby, z czego w Łomży 13. Specjaliści podkreślają, że dane nie są pełne, bo policyjne statystyki nie uwzględniają wszystkich prób samobójczych, np. gdy interweniuje pogotowie ratunkowe. Zwracają także uwagę, na nieoczywiste sytuacje jak np. wypadki samochodowe, w których ktoś z niewyjaśnionych przyczyn zjeżdża na przeciwny pas ruchu czy wjeżdża pod duży samochód.

Czas matur

cz pt, 04 maja 2018 08:07

Blisko 1100 osób w Łomży w piątek o godzinie 9.00 rozpocznie zdawanie egzaminu dojrzałości. Maturalny maraton, który zaczyna się od pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym, potrwa trzy tygodnie. Każdy z absolwentów liceów ogólnokształcących i techników w tym czasie musi przystąpić do trzech takich egzaminów: także z języka obcego i z matematyki, oraz do co najmniej jednego, a maksymalnie sześciu, pisemnych egzaminów z przedmiotów do wyboru na poziomie rozszerzonym. Do tego dochodzą egzaminy ustne z języka polskiego i języka obcego. Aby uzyskać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych, ale lepszy wynik pozwala na dostanie się na lepsze studia. Dlatego, obok tegorocznych absolwentów, do niektórych maturalnych egzaminów zasiądą też ci którzy chcą poprawić swoje wyniki. W tym roku ma ich być 329.

Od robotnika do kierownika w rok, czyli MOSiR

cz cz, 26 kwietnia 2018 08:07

„Zaczynał od stanowiska robotnik gospodarczy, by po 2-3 miesiącach zostać kierowcą wożącym dyrektora, a teraz zastępcą kierownika” - żalą się pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łomży. Ich zdaniem, nie było potrzeby tworzenia stanowiska zastępcy, ale dyrektor zrobił je dla swojego „ulubieńca”. Ogłosił konkurs – wymagane wykształcenie wyższe I lub II stopnia i 4-letni staż pracy, a dodatkowo „doświadczenie w sektorze usług sportowo-rekreacyjnych”. Tomasz Benedykt Kosiorek spełnia wymogi konieczne do zajmowania stanowiska, posiadana wiedza i umiejętności dają gwarancję realizacji obowiązków – uznał Andrzej Modzelewski, dyrektor MOSiR, czyniąc go zastępcą kierownika Obiektów Sportowo - Rekreacyjnych. Nam przyznał, że Kosiorek rozpoczął pracę w MOSiR 15.02.2017, ale odmawia podania etapów szybkiej kariery.

Nie będzie „Mieszkania Plus” w Łomży Chrzanowskiego

cz cz, 19 kwietnia 2018 07:49

W Białej Podlaskiej wybrano 186 rodzin, które w maju otrzymają klucze do Mieszkań Plus. To miasto jako pierwsze weszło do rządowego programu. W rządzonej przez PiS Łomży władze zapowiadały, że mieszkania dla mniej zamożnych będą budowane w ramach pilotażu. Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku przy ul. Rubinowej miało nastąpić w wakacje 2017. Później zapowiadano, że do końca marca 2018 będzie powołana spółka, która zacznie budowę dwóch bloków przy Rubinowej – wiosną i później przy Sikorskiego, na działce przedszkola. Terminy mijają i w Łomży znowu nic się nie dzieje. Zapytaliśmy, dlaczego? Władze miasta winą obarczają rząd PiS, który się zmienił i zmienia koncepcję programu. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju odpowiada, że „zadeklarowane przez samorządy nieruchomości są poddane szczegółowym analizom i oceniany jest także potencjał lokalnego rynku mieszkaniowego”. Ponoć w Łomży jest problem, bo po zbudowaniu bloku na działce przedszkolnej prawo wnoszenia roszczenia do niej, miałby, zyskać poprzedni właściciel.

Hospicjum potrzebuje pieniędzy i wolontariuszy

cz pt, 06 kwietnia 2018 08:09

- Chcę w tym roku rozbudować hospicjum o 15 metrów w stronę ogrodu, żeby powstały sale na 4 łóżka, pokój rehabilitacji, magazyny i pomieszczenia gospodarcze – mówi Teresa Steckiewicz (lat 81), założycielka i prowadząca od ćwierć wieku w Łomży jedyną placówkę na 15 łóżek, z których 8 przeznaczonych jest dla chorych zakładu leczniczo-opiekuńczego, zaś 7 dla chorych paliatywnie i tzw. nowotworowych. - Koszt budowy wyniesie 1 milion 135 tysięcy zł, dokumentację budowlaną mamy i liczymy na 80 procent finansowania z funduszy unijnych. Gromadzimy pieniądze na wkład własny, stąd proszę Czytelników 4lomza.pl o wsparcie 1 % z podatku. Szukamy też wolontariuszy. Zapotrzebowanie na miejsca hospicjum jest tak duże, że jest kolejka, a niektórzy się nie doczekają... - Jak Mariusz Chrzanowski został prezydentem Łomży, to obniżył dotację z miasta na hospicjum – relacjonuje raczej niedobre relacje z obecną władzą w ratuszu społeczniczka, dzięki której ok. 60-tysięczne miasto ma 15-łóżkowe hospicjum stacjonarne i hospicjum domowe z okolicami do 30 km.

„Bogdanie, odszedłeś nagle, niespodziewanie, za wcześnie...”

cz śr, 04 kwietnia 2018 17:32

Bogdan Bacławski, 47-letni nauczyciel informatyki i matematyki w III LO, zmarł w Wielki Piątek. Społeczność III LO, uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy, władze oświatowe, matematycy z Łomży, Kolna i Zambrowa, Jego nauczyciele i wychowankowie pożegnali Go z kwiatami, łzami i sztandarami pięć dni później na mszy w kaplicy świętego Józefa przy ul. Przykoszarowej. Wszyscy ludzie, którzy znali Bogdana Bacławskiego jako wychowanka, nauczyciela i wychowawcę, mówili z podziwem o Jego talentach i pracowitości, popartych sumiennością i życzliwością dla otoczenia.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę