Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 maja 2021 napisz DONOS@

Gwiazdy „Lata z Radiem” przy Zawadzkiej

Foto: Gwiazdy „Lata z Radiem” przy Zawadzkiej
cz cz, 24 sierpnia 2017 08:13

Sobotni koncert miał być największym wydarzeniem artystycznym lata w Łomży. „Lato z Radiem” świętuje 45-lecie, a Łomży po latach przerwy znowu znalazła się na trasie towarzyszących wakacyjnemu programowi koncertów. Gwiazdą wieczoru będzie najbardziej legendarny polski zespół rockowy Lady Pank, który obchodzi w tym roku jubileusz 35-lecia. Koncertowa scena będzie rozstawiona – nie jak to zwykle bywało na muszli koncertowej przy ul. Zjazd, ale łączce przy ul. Zawadzkiej, gdzie wygrodzony będzie plac dla... czterech tysięcy widzów.

Potrzebne nam „morale żołnierza”

Foto: Potrzebne nam „morale żołnierza”
cz cz, 17 sierpnia 2017 07:32

– (Wojsko - dop. red.) To jest jedyne środowisko, które dla społecznych spraw, dla wspólnych spraw deklaruje najwyższa wartość - ofiarę życia – mówił biskup senior Stanisław Stefanek, podczas uroczystej Mszy świętej w Katedrze w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 97. rocznicę „Cudu nad Wisłą”, czyli Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, podczas której wojska polskie pokonały nacierające na stolicę wojska bolszewickie. - Wojna polsko-bolszewicka zapisała się bohaterstwem żołnierza nie tylko w bitwie pod Warszawą, ale i pod Łomżą, na fortach w Piątnicy, na przełomie lipca i sierpnia 1920 – podkreśla profesor Krzysztof Sychowicz z IPN w Białymstoku. Miejskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, w dziś prawie pozbawionej wojska Łomży, trwały kilka dni. Przebija jednak nadzieja, że za rok hucznie świętowało będzie tu kilkuset żołnierzy.

Kierowcy „na dwóch gazach”

Foto: Kierowcy „na dwóch gazach”
cz cz, 10 sierpnia 2017 07:50

W pierwej połowie wakacji – do końca lipca - policjanci z Łomży odebrali prawo jazdy 20 pijanym kierowcom. W pierwszych dniach sierpnia wpadło kilku kolejnych. Niektórym nie można było zatrzymać prawa jazdy, bo już wcześniej zabrał im je sąd. Mimo surowych kar i coraz wyraźniejszego braku przyzwolenia społecznego do wsiadania za kierownicę po alkoholu, ciągle jeszcze dochodzi do tego typu zdarzeń. Coraz częściej natomiast w walkę z pijanymi kierowcami angażują się ci trzeźwi. W poniedziałek, dwóch młodych mężczyzn uniemożliwiło dalszą jazdę kompletnie pijanemu 57-latkowi. Mężczyzna, mając blisko 3 promile alkoholu, w samo południe usiłował przejechać przez środek Łomży.

Biedna, skromna i dumna żona bohatera 1920

Foto: Biedna, skromna i dumna żona bohatera 1920
cz cz, 03 sierpnia 2017 07:49

- Była za komuny poniżana i niedoceniana, jako żona przedwojennego oficera, a wiodła pod koniec życie sama, bez rodziny, i żyła bardzo skromnie – opowiada sąsiadka o Wandzie Raganowicz (1898 – 1975), małżonce płk. Mariana Stanisława Raganowicza, który dowodził obroną Łomży na fortach w Piątnicy w 1920 roku i w latach 1930 – 1938 był dowódcą 33. Pułku Piechoty, stacjonującego przy al. Legionów w koszarach. - Wprowadziłam się do kamienicy przy ul. Długiej 13 pod koniec lat 60. Mieszkała w ubogim pokoju, ze 20 mkw., na pierwszym piętrze kamienicy rodzinnej Jakubowskich. Miała taki stary materac na cegłach, brązowy piec kaflowy w rogu po lewej i jedno okno na balkon.

Bohater wojny 1920

Foto: Bohater wojny 1920
cz cz, 27 lipca 2017 08:03

Dla żołnierzy, historyków i nauczycieli kapitan Marian Raganowicz to wzór odwagi i roztropności w dramatycznej bitwie na fortach w Piątnicy. Z około 750 rekrutami i mieszkańcami Łomży, którzy dostarczali wodę, jedzenie i opatrywali rannych, bronił miasta przed Armią Czerwoną i Kozakami w 1920. Piłsudski mówił, że bez cudu nad Narwią nie byłoby cudu nad Wisłą: przez Rzeczpospolitą bolszewicy parli na Warszawę, zaś Polacy 5 dni stawiali opór na fortach, co dało czas przygotować obronę stolicy. Czy o bohaterze Łomża pamięta? Ma on ulicę na tyłach jednostki wojskowej, której był patronem, i grób symboliczny na starym cmentarzu. Teraz doczekał się portretu z muralu Rafała Roskowińskiego, twórcy malowideł monumentalnych. - O Raganowiczu nie wiedziałem wcześniej, dowiedziałem się dopiero w trakcie prac nad portretem – mówi artysta. - A przecież możecie szczycić się bohaterem.

Terytorialsi z Łomży czekają na pierwsze szkolenie

Foto: Terytorialsi z Łomży czekają na pierwsze szkolenie
cz cz, 20 lipca 2017 07:54

180 osób złożyło wnioski o przyjęcie w szeregi łomżyńskiego Batalionu Obrony Terytorialnej. Większość to mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego. W drugiej połowie sierpnia i na początku września w Siedlcach będą odbywać się szkolenia kandydatów do służby w łomżyńskiej OT. Łomżyński batalion ma liczyć około 70 żołnierzy zawodowych oraz od 600 do 800 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej w pięciu kompaniach: Łomża miasto i Łomża powiat oraz Zambrów, Grajewo i Kolno.

Mieszkańcy błagają o pomoc Prezydenta RP Andrzeja Dudę

Foto: Mieszkańcy błagają o pomoc Prezydenta RP Andrze...
cz cz, 13 lipca 2017 08:02

- My lokatorzy z budynku 65 przy ul. Polowej w Łomży błagamy o pomoc w sprawie naszej kamienicy. (…) Boimy się o własne życie, ponieważ każdy nas zbywa i nie mamy już do kogo udać się po pomoc – napisali w liście do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skarżąc się na władze Łomży. Kamienica ma 105 lat i nigdy nie była remontowana. Biuro Dialogu i Korespondencji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „zaniepokojone treścią nadesłanego listu” przesłało go do ratusza z prośbą o „rozpatrzenie sprawy” i „poinformowanie o zajętym stanowisku”. Pismo zostało potraktowane jako skarga na działalność prezydenta miasta. W ubiegłym tygodniu Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej uznała ją za zasadną, a w tym tygodniu Rada Miejska przegłosowała, że jest niezasadna.

100% z matury w I LO

Foto: 100% z matury w I LO
cz cz, 06 lipca 2017 08:15

Całe 100 procent ze 181 absolwentów I LO imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży zdało egzaminy na majowej maturze. Są wśród nich i tacy, którzy na egzaminie na poziomie rozszerzonym zdobyli ponad 90 pkt., a nawet maksymalne 100 punktów. W II LO trójka maturzystów nie poradziła sobie z podstawową matematyką, lecz jest nadzieja, że do poprawki w sierpniu nadrobią zaległości. Z 1 przedmiotu matury w III LO nie zdało 21 maturzystów, ale tylko 1 osoba nie zdała matury z dwóch przedmiotów. W „Ekonomiku” poprawek sierpniowych będzie ponad 40: zdawalność w Technikum nr 6 wyniosła 71 proc. W „Mechaniaku” jest o wiele wyższa – wyniosła aż 86 proc., ok. 20 procent lepiej niż z Polsce, a w „Wecie” 8 absolwentów chce zdać poprawkę. W OKE mają wgląd do matur.

Pomnik Janusza I czy... fontanna 600-lecia na Starym Rynku

Foto: Pomnik Janusza I czy... fontanna 600-lecia na S...
cz cz, 29 czerwca 2017 08:06

Za rok będziemy świętować wiekopomny jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Przez 599 lat książę Janusz I Mazowiecki (1346-1429), który nadał owe prawa, nie doczekał się jeszcze w mieście pomnika ani od wdzięcznych mieszkańców, ani od trzech ostatnich prezydentów. Ponad 9 lat temu powstał projekt pomnika księcia, stojącego w stroju mieszczańskim z cyrklem geodety, autorstwa rzeźbiarza Michała Jackowskiego. Potem księcia Janusza I, walczącego po stronie króla Jagiełły pod Grunwaldem w 1410, posadził na rączym koniu rzeźbiarz Maciej Jagodziński. Wrócił znowu do tematu księcia na rok przed 600-leciem, sadzając na tronie ponurego starca z mieczem i edyktem w ręce. Czy 10 lat to za mało, aby ogłosić ogólnopolski konkurs ku czci władcy Mazowsza i Podlasia, który 24 grodom dał prawa miejskie i w 1406 stolicę przeniósł z Czerska do Warszawy?

Zabawa na Dni Łomży

Foto: Zabawa na  Dni Łomży
cz cz, 22 czerwca 2017 09:51

Kilkanaście tysięcy ludzi bawiło się w niedzielę wieczorem na muszli koncertowej przy ulicy Zjazd przy szlagierach Zenona Martyniuka i Akcentu. Koncert gwiazdy disco polo był punktem kulminacyjnym Dni Łomży 2017. Przebój „Przez twe oczy zielone” wraz z Zenkiem Martyniukiem śpiewali prawie wszyscy... – Zagraliśmy nasze największe przeboje. Sprawdzone już, przy których wiemy, że publiczność najlepiej się bawi – mówił Zenon Martyniuk. Z okazji 599. rocznicy nadania praw miejskich w tym roku w Łomży koncertowy weekend. W sobotę gwiazdą zabawy był Stachursky i jego Dance Project. Przy jego muzyce bawiło się kilka tysięcy łomżan.

Chrystus idzie ulicami Łomży

Foto: Chrystus idzie ulicami Łomży
cz cz, 15 czerwca 2017 12:36

- Eucharystia służy przede wszystkim i nade wszystko do tego, aby była przyjmowana przez nas słabych ludzi. Eucharystia to Chrystus. Całe Jego życie, które zawiera się w tym niewielkim opłatku – mówił ks bp. Janusz Stepnowski w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. w Katedrze, po której licznie zgromadzeni wierni w procesji z Najświętszym Sakramentem przeszli ulicami najstarszej części Łomży. W całym mieście w czwartkowe południe z kościołów wyruszyło siedem procesji Bożego Ciała. Kilkadziesiąt tysięcy łomżan wyszło na ulice miasta, aby w ten sposób uwielbić Jezusa w Eucharystii, podziękować Mu za Jego obecność pośród nas, prosić o Jego błogosławieństwa i publicznie wyznać swoją wiarę.

Nowogród, Łomża i Podlaskie pożegnały Burmistrza Piątka (+ 61)

Foto: Nowogród, Łomża i Podlaskie pożegnały Burmistrz...
cz śr, 07 czerwca 2017 16:17

Dochodziła godzina 14., kiedy po blisko trzech godzinach ceremonii pogrzebowych na cmentarzu w Nowogrodzie spoczął burmistrz Józef Piątek (+ 61). Pożegnało go w ostatniej drodze około 600 osób: mieszkańcy miasta i gminy Nowogród, strażacy PSP i OSP, urzędnicy i pracownicy jednostek podległych, samorządowcy, przyjaciele, młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum oraz rodzina. Zawyły przenikliwie syreny strażackich wozów, po czym nad grobem w słońcu zalśniła trąbka i popłynęła łagodnie jak Narew i Pisa melodia „Barki”, o Panu, który wzywa do wspólnej wyprawy przez życie... Mszę św. w nowogrodzkim kościele odprawiał proboszcz ks. Remigiusz Krajewski.

Gigadżule oszustwa

Foto: Gigadżule oszustwa
cz cz, 01 czerwca 2017 08:02

Papierowe „zużycie” ciepła w grudniu 2016 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Łomży było ponad siedmiokrotnie wyższe od rzeczywistego. Zamiast rachunku na 4 tys. zł Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wystawiło fakturę na 25 tys. zł. Została przyjęta i opłacona. Nikogo to nie obchodziło do czasu... naszych pytań. Dopiero wówczas sprawdzono odczyty liczników, także w innych obiektach, korygowano faktury, przelewano pieniądze. Starano się też zatuszować sprawę. Ratusz pisał o „niepotrzebnych praktykach rachunkowych” w miejskich placówkach oświatowych, a zastępca prezydenta Andrzej Garlicki podczas wczorajszej sesji Rady Miasta bagatelizował problem, twierdząc, że „nie ma mowy o nadużyciach czy nieprawidłowościach” i że „ktoś próbuje zrobić sprawę z niczego”. Nam, po dwóch tygodniach, oficjalnie odpowiedziano, że „po przeanalizowaniu posiadanych danych oraz uzyskanych wyjaśnieniach władze Łomży zamierzają podjąć decyzję o przeprowadzeniu kontroli problemowej”. - Dopiero na jej podstawie podejmowane będą dalsze działania odnośnie ewentualnego wyciągnięcia konsekwencji wobec konkretnych osób lub powiadomienia odpowiednich organów – przekazuje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.

„Lojalki” zamknęły usta

Foto: „Lojalki” zamknęły usta
cz cz, 25 maja 2017 07:57

1 milion 717 tysięcy złotych to zysk (brutto) Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży za 2016 rok. Niemal 240 tys. zł to zysk na produkcji ciepła, na którym rok wcześniej spółka zanotowało blisko 80 tys. zł strat. Zysk jest „tak niski” dlatego, że pod koniec grudnia prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwiększył o ponad 1 mln 600 tys. zł roczne koszty funkcjonowania spółki. Z tej kwoty 570 tysięcy złotych przeznaczono na dodatkowe „czternaste” wynagrodzenia, świadczenia na rzecz pracowników i składki ZUS, co zbulwersowało mieszkańców. Po kilku miesiącach władze miejskiej spółki dzielą zysk za 2016 rok na nagrody dla pracowników chcą wydać ok. 400 tys. zł. Prezydent jeszcze tego nie zatwierdził, a dopytywane o to władze spółki zamilkły. Okazuje się, że prezes Radosław Żegalski skutecznie zamknął usta członkom Rady Nadzorczej przy okazji kontrowersyjnej inwestycji w biomasę. Rozdał im do podpisania „zobowiązania”, że nikomu nie będą mówić, o czym debatują.

„Prosta” droga ekspresowa do Łomży

Foto: „Prosta” droga ekspresowa do Łomży
cz cz, 18 maja 2017 08:10

Budowa w ciągu 4-5 lat Via Baltica staje się coraz realniejsza. W białostockim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tym tygodniu otwarto koperty z ofertami firm na budowę dwóch pierwszych łomżyńskich odcinków ekspresowej S61. Chętnych do budowy drogi jest wielu, a ich wyceny prac są o ok. 30% poniżej szacunków GDDKiA. Wszyscy chcą zbudować nam drogi w najkrótszym możliwym terminie, co oznacza, że przynajmniej do Stawisk i Szczuczyna będziemy mogli jeździć ekspresówką w 2021 roku.

Wielkie serce motocyklistów

Foto: Wielkie serce motocyklistów
cz cz, 11 maja 2017 09:38

Ponad 40 litrów krwi więcej niż w roku ubiegłym zebrano podczas tegorocznej akcji Motoserce. – Jesteśmy w szoku, że udało się zebrać aż 87,3 litra krwi! – mówił Marcin Grodzki z organizującego łomżyńskie Motoserce klubu motocyklowego Wild Dogs FG Łomża. – Oddało ją 194 osoby i dziękuję im w imieniu klubu i miasta – daliście radę! Sobotnia impreza na Starym Rynku „formalnie” rozpoczynała sezon motocyklowy. Przyjechało kilkuset miłośników tych pojazdów z całego regionu. Była tradycyjna parady motorów ulicami Łomży, konkursy, pokazy i koncerty. Na scenie zaprezentował się m.in. Adam Kalinowski pochodzący z Łomży uczestnik programu „Idol”, a gwiazdą wieczoru był zespół Luxtorpeda, którego w deszczu słuchało około dwustu osób.

Święto Konstytucji 3 Maja

Foto: Święto Konstytucji 3 Maja
cz cz, 04 maja 2017 08:36

- To święto naszej jedności (...). Mimo różnych poglądów, nieraz różnych wizji świata i rzeczywistości, wszyscy jesteśmy Polakami i każdy z nas, na swój sposób, pragnie dobra naszego kraju – mówił biskup łomżyński Janusz Stepnowski na wstępie do mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą rozpoczęły się w Łomży trzeciomajowe obchody Święta Narodowego 3 Maja oraz uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W modlitwie w Katedrze uczestniczyli przedstawiciele władz i organizacji, poczty sztandarowe, oraz kompanie honorowe wojska, policji, straży granicznej i straży pożarnej, które później defilowały na Starym Rynku. Tam też były przemówienia tylko polityków z jednej opcji.

Dzień, który nie może dzielić

Foto: Dzień, który nie może dzielić
cz cz, 27 kwietnia 2017 08:15

Święto Narodowe Trzeciego Maja to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r., która była pierwszą konstytucją w Europie a drugą w świecie po Konstytucji Stanów Zjednoczonych z 1787 r. W czasach zaborów, okupacji czy PRL-u świętowanie tego dnia było zakazane. Wielu, pomimo grożących im represji ze strony władz, potrafiło okazać, że Ten dokument i Ta data są ważne i jednoczą Polaków. W wolnej Polsce święto wróciło bardzo szybko – już w 1990 roku. Przez kilkadziesiąt lat nawet w Łomży było okazją do pokazania, że barwy polityczne nie są najważniejsze, że liczy się jeden naród, jego dumna przeszłość dająca siłę i nadzieję na przyszłość... I teraz nagle nadszedł czas, w którym prezydent miasta uzurpuje sobie prawo swojego świętowania i ze współorganizacji obchodów wyrzuca starostwo, z którym od wielu, wielu lat wspólnie świętowaliśmy nie tylko święto konstytucji, ale także święta przypadające 15 sierpnia i 11 listopada.

Były nie do powstrzymania

Foto: Były nie do powstrzymania
cz cz, 20 kwietnia 2017 08:21

Wielkim sukcesem Łomżyczki okazał się start w XVII Mistrzostwach Podlasia U-10 o Puchar Tymbarku. Łomżanki po grze do jednej bramki, praktycznie nie oddając rywalkom piłki na swojej połowie a krusząc systematycznie ich szyki obronne, odniosły komplet zwycięstw, strzelając 21 goli, i tracąc przy tym tylko jedną bramkę. - Gdyby rozpalone głowy zagrały bardziej precyzyjnie i szeroko, wyniki powinny być dwucyfrowe – mówi Henryk Pestka, trener piłkarek. W zupełnie innych nastrojach z tej samej imprezy wrócili młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, którzy po wygraniu pięciu meczów z rzędu, nieszczęśliwie przegrali w finale 2:3.

Trojaczki w Łomży

Foto: Trojaczki w Łomży
cz cz, 13 kwietnia 2017 08:02

Trojaczki, dwie dziewczynki i chłopczyk, w poniedziałek Wielkiego Tygodnia przyszły na świat po godzinie 11. w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Rodziły się w dobrej formie w 33. tygodniu ciąży 29-letniej mamy, która czuje się dobrze. Trojaczki to wcześniaki i zanim wyjdą do domu, w szpitalu spędzą najbliższe Święta Wielkanocne i kilka tygodni po nich. - Na starcie jednak chłopczyk okazał się z całej trójki najsłabszy, wymagał pomocy na sali porodowej i został przekazany na intensywną terapię noworodka – informuje w trzecim dniu życia trojaczków dr Dariusz Ślesicki, koordynator oddziału noworodków i wcześniaków. Trojaczki ostatnio narodziły się w Łomży w 2013 i 2009 r.

« · «« · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę