Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 maja 2022 napisz DONOS@

Koronawirus

cz cz, 12 marca 2020 08:30

- Na dzień dzisiejszy nie ma potwierdzonych przypadków wystąpienia koronawirusa na terenie województwa podlaskiego – mówiła w środę przed godziną 14. Elżbieta Kraszewska, Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku zapewniając, że służby sanitarne są przygotowane do działań. Trzy godziny wcześniej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce „podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie”. Decyzja dotyczy placówek publicznych i niepublicznych. W czwartek i piątek w szkołach podstawowych i przedszkolach mogą jeszcze odbywać się zajęcia opiekuńcze, ale do poniedziałku wszystkie placówki muszą być zamknięte. Tak będzie co najmniej do 25 marca. Prezydent Łomży zdecydował, że w tym czasie zamknięte będą także miejskie obiekty sportowe, w tym Park Wodny przy ul. kard. Wyszyńskiego i pływalnia przy ul. Niemcewicza. Odwołano również wszystkie wydarzenia w instytucjach kultury Miasta Łomża i zawieszono zajęcia w Klubie Seniora i Dziennym Domu Senior +. Władze miasta apelują do mieszkańców o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim.

Strach przed koronawirusem

cz cz, 05 marca 2020 08:08

Pierwszy przypadek osoby zakażonej koronawirusem w Polsce potwierdzono w środę rano. Chory przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Zielonej Górze. Mężczyzna wrócił z Niemiec. We wtorek do szpitala w Łomży zgłosiła się młoda kobieta, miała gorączka powyżej 40 stopni i uskarżała się na ból gardła. Ona przyjechała z Brukseli. Łomżyńscy lekarze zastosowali procedurę jak w przypadku wystąpienia koronawirusa. Pobrano także wymaz, który przekazano do badań w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie. Wyniki mają być znane w czwartek koło południa. We wtorek w łomżyńskim szpitalu wprowadzono do odwołania zakaz odwiedzin na oddziale obserwacyjno–zakaźnym oraz oddziale pediatrycznym. Jest to spowodowane większą ilością osób z zachorowaniem na grypę i choroby grypopodobne, a nie podejrzeniem pojawienia się pacjentki z koronawirusem. Zgodnie z najnowszymi danymi, podanymi w środę przez Podlaski Urząd Wojewódzki, pod nadzorem epidemiologicznym, w całym województwie podlaskim, było 106 osób. To osoby, które wróciły z terenów zagrożonych koronawirusem. Trzy osoby są w szpitalach z powodu podejrzeniem zapalenia górnych dróg oddechowych.

Toksyczna substancja chemiczna w płucach zmarłego 19-latka

cz cz, 27 lutego 2020 08:44

19-latek został przywieziony do szpitala w Łomży z powodu ostrych objawów uszkodzenia płuc. - W pierwszym momencie lekarze podejrzewali, że jest to zapalenie płuc, jednak zmiany w układzie oddechowym nastąpiły w tak piorunującym tempie, że chłopak wymagał podłączenia do respiratora na oddziale intensywnej opieki medycznej – relacjonuje doktor Henryk Perkowski, pełniący funkcję zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie po kilku dniach 19-latek zmarł. Zdaniem dr. Perkowskiego, przyczyną śmierci było palenie e-papierosów: wskazują na to badania histopatologiczne z sekcji zwłok i tempo, w jakim pacjent tracił zdolność oddychania.

Pyszne pączki na tłusty czwartek

cz cz, 20 lutego 2020 08:14

Słynne przysłowie staropolskie przypomina o końcu karnawału Anno Domini 2020: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. Na ten ostatni przed Wielkim Postem czwartek łomżyńskie piekarnie i cukiernie smażą dziesiątki tysięcy pączków i faworków. Licząc szacunkowo, może to być ponad 60 tysięcy słodkich kul ciasta, czyli więcej niż mieszkańców Łomży. W tłusty czwartek każdy Polak, zgodnie ze staropolską tradycją, winien zjeść choć jednego pączka, żeby nie paść z dokuczliwego głodu, kiedy nadejdzie 40 dni Wielkiego Postu. Tłustoczwartkowe pączki dobre są: z pudrem, lukrem i posypką, makiem, owocami i marmoladami.

Konsultacje Społeczne w sprawie... kolei przez środek Łomży

cz cz, 13 lutego 2020 08:47

Rządowa spółka Centralny Port Komunikacyjny, udostępniła formularze do zgłaszania uwag do przedstawionego pod koniec stycznia dokumentu „Strategiczne Studium Lokalizacyjne Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL)”. W dokumencie zaprezentowano m.in. nowe odcinki linii kolejowych - dla których określono korytarze przebiegu. Jedna z nich ma przebiegać przez środek Łomży. Wnioski i uwagi do dokumentu, także w zakresie przebiegu korytarzy kolejowych, można zgłaszać do 10 marca 2020 r. W konsultacjach może wziąć udział każdy. Władze miasta zapewniają, że zgłoszą swoje uwagi, ale póki co jeszcze nie wiedzą co o tym sądzić. Dopiero teraz mają się odbywać „wewnętrzne, robocze spotkania mające na celu wypracowanie odpowiedniego stanowiska”, choć prezydent wiedzę o zamiarach poprowadzenia kolei przez środek Łomży powinien mieć od połowy września ubiegłego roku. Wówczas w Białymstoku odbyły się Regionalne Konsultacje Strategiczne CPK, na których zaprezentowano mapy z wyrysowanym przebiegiem linii przez Łomżę. - Prezydent osobiście nie uczestniczył w tym spotkaniu, byli na nim przedstawiciele ratusza – podaje Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego.

Szybka kolej przez sam środek Łomży?

cz cz, 06 lutego 2020 08:08

„Teraz albo nigdy.” Tak najczęściej komentowane są rządowe plany budowy linii kolejowej, łączącej Łomżę z krajem. Dziś Łomża jest jednym z niewielu większych polskich miast bez kolei. Dzięki zapowiadanej inwestycji, po przeszło 30 latach, odzyskalibyśmy pasażerskie połączenie kolejowe i do Warszawy mielibyśmy dojeżdżać w 1 godzinę i 15 minut. Takie są założenia nowej linii kolejowej, która miałaby przez Łomżę i Warszawę połączyć Mazury z Centralnym Portem Komunikacyjnym. W ubiegłym tygodniu zaprezentowano Strategiczne Studium Lokalizacyjne CPK. Opracowanie zawiera mapy korytarzy nowych linii kolejowych, prowadzących z różnych stron Polski do mającego powstać lotniska między Warszawą a Łodzią. Linia do Łomży ma po kilka wariantów na południe i północ od miasta, ale w samym mieście tylko jeden – przez sam środek. Kolej w Łomży miałaby przebiegać po terenach starej „rezerwy kolejowej”, którą władze miasta zlikwidowały w latach 2006 – 2008. - Boję się, że takie wyznaczenie linii kolejowej będzie wywoływało kontrowersje i niektórzy będą chcieli to wykorzystać, aby linia nie powstała – mówi jeden z urzędowych planistów.

Problem z dyrektorem

cz cz, 30 stycznia 2020 09:07

Opóźnia się wybór nowego dyrektora szpitala wojewódzkiego w Łomży. Ogłoszony w grudniu konkurs miał rozstrzygnąć się w styczniu, aby nowy dyrektor władzę w szpitalu przejął płynnie po Mariuszu Obryckim, który krótkie urzędowanie kończy wraz z upływem tego miesiąca. Mija termin dwóch tygodni, w ciągu których miały być indywidualne rozmowy z kandydatami. Niestety dotychczas nawet nie wyznaczono daty posiedzenia komisji konkursowej, która miałaby wybrać lepszą z dwójki chętnych na dyrektorski stołek.

Nie żyje ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior

cz cz, 23 stycznia 2020 08:12

W piątek przed wieczorem, w szpitalu w Lublinie, zmarł 84-letni ks. biskup Stanisław Stefanek. To poprzedni Biskup Łomżyński. Funkcję pełnił przez 15 lat, od października 1996 roku do listopada 2011 roku. W ubiegłym roku świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa. - Zapamiętam go jako człowieka wielkiego serca, zawsze szczerego i życzliwego ludziom. Był człowiekiem dialogu i nieustannie szukał porozumienia. Najważniejsza była dla niego służba człowiekowi i rodzinie – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, który w czwartek w Łomży ma przewodniczyć uroczystościom pogrzebowym zmarłego biskupa.

Nowa „afera śmieciowa”

cz cz, 16 stycznia 2020 09:11

O aferze śmieciowej mówią radni miasta Łomża Jan Olszewski z Prawa i Sprawiedliwości i Dariusz Domasiewicz z „Przyjaznej Łomży”. Pierwszy do końca 2019 roku był przewodniczącym Rady Miejskiej, drugi do 30 października jej wiceprzewodniczącym. Obaj twierdzą, że ukryto przed nimi, i całą Rada Miejską, informacje od skardze mieszkanki Łomży na podjętą w sierpniu uchwałę podwyższającą opłaty za śmieci. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrując tę skargę 18 grudnia 2019 r. unieważnił uchwałę i zasądził od Rady Miejskiej Łomży na rzecz skarżącej kwotę 780 złotych jako zwrot kosztów postępowania sądowego. Radni miasta – tak jak i inni mieszkańcy Łomży – o sprawie i wyroku dowiedzieli się dopiero z naszej publikacji na 4lomza.pl. - Gdyby taka informacja się nie ukazała na 4lomza.pl, ani pan przewodniczący, nie ja do dzisiaj byśmy o tym nie wiedzieli – mówił w poniedziałek radny Dariusz Domasiewicz, który po lekturze tekstu zadał prezydentowi Mariuszowi Chrzanowskiemu szereg pytań m.in. o to czy po uprawomocnieniu się wyroku mieszkańcom Łomży będzie przysługiwał zwrot nadpłaconych kwot wraz z odsetkami? W rachubę wchodzi nawet półtora miliona złotych. Przedstawiciele ratusza podkreślają, że wyrok WSA nie jest prawomocny i „że trwa analiza prawna co do zasadności złożenia skargi kasacyjnej”.

WOŚP zagra w Łomży ze 126 wolontariuszami

cz cz, 09 stycznia 2020 09:15

- Miasto Łomża bardzo chętnie wspiera inicjatywy, które mają na celu pomoc innym osobom – mówił Mariusz Chrzanowski, prezydent miasta. - Każdy z nas pośrednio lub bezpośrednio korzystał ze sprzętu zakupionego przez WOŚP – podkreślał dodając, że jego dzieci też były tak badane. - Chęć pomagania innym to najpiękniejsza idea, najpiękniejsza wartość, która nas łączy – dodawał Artur Wierzbowski, wójt Piątnicy podkreślając, że gmina po raz pierwszy bierze udział w WOŚP. Obaj samorządowcy zachęcali do udziału w tegorocznej 28. już edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie grała w kilku miejscach Łomży i w Piątnicy. – W ubiegłym roku udało nam się zebrać ponad 100 tysięcy złotych. Oczywiście zawsze liczymy na to, że przy kolejnej edycji będzie lepiej, ale nie nastawiamy się na bicie żadnych rekordów – mówi Monika Orłowska-Laskowska, która z grupą współpracowników-wolontariuszy od sześciu lat organizuje finał WOŚP w Łomży. - Ważna jest każda złotówka i poczucie, że pomagamy. Raz są to dzieci, raz seniorzy, ale istotne jest to, że jako Polacy potrafimy się w tak szczytnym celu zjednoczyć i być ponad podziałami.

POChrzaniło się z PiSem

cz cz, 02 stycznia 2020 08:23

Takiego obrotu wydarzeń we władzach miasta na koniec roku niewielu się spodziewało. Co prawda prezydent Mariusz Chrzanowski z partii Prawo i Sprawiedliwość został wyrzucony w 2018 roku roku, ale wydawało się, że chce i, prędzej czy później, powróci na łono partii matki, albo przynajmniej którejś z jej koalicyjnych córek. Mozolnie i w tajemnicy odbudowywane relacje padły z hukiem pod koniec roku. Łomża, postrzegana jest jako „pisowskie miasto”, ale władze w całości są już po drugiej stronie barykady. Nad polem politycznej wojenki pozostał niemiły smród, który wokół jej uczestników może utrzymać się długo. Oby nie objął całego miasta.

Opłatek i potrawy wigilijne na Starym Rynku w Łomży

cz cz, 19 grudnia 2019 08:24

Łagodna niebiańska poświata panowała na scenie 9. Łomżyńskiej Wieczerzy Wigilijnej. Z głośnika dobiegał ciepły i łagodny głos Magdy Sinoff, który przeniósł kilkaset osób do krainy dobrych świąt Bożego Narodzenia, gdzie ludzie są braćmi, a w kolejkach po potrawy wigilijne można tłoczyć się z uśmiechem i podzielić opłatkiem szczerze: z sąsiadami, przyjaciółmi i nieznajomymi. Podczas wilii miejskiej było kogo spotkać z oficjeli, było co zjeść i czego słuchać w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Nad głowami królowała wielka, biała gwiazda z warkoczem, mknąca w tę cichą noc od ratusza nad tłum mieszkańców Łomży, a pod nią - kula Ziemi, rozpęknięta jak bombka na choince...

Weekend Cudów Szlachetnej Paczki

cz cz, 12 grudnia 2019 08:11

Ponad 30 rodzin z Łomży i powiat łomżyńskiego w ten weekend doświadcza pomocy Szlachetnej Paczki. Od piątkowego wieczoru do niedzieli wolontariusze rozwozili po rodzinach zakwalifikowanych do udziału w tegorocznej edycji przygotowane przez darczyńców paczki. - Paczka łączy ludzi. Łączy wolontariuszy z rodzinami, łączy tych, którzy paczki przygotowują - opowiada Magdalena Wdziękońska, która po raz 7. jest wolontariuszką Szlachetnej Paczki.

Dyrektor odchodzi

cz cz, 05 grudnia 2019 08:23

Potwierdza się nasza wcześniejsza informacja o rezygnacji dyrektora szpitala Mariusza Obryckiego. Dziś ma odbyć się posiedzenie Rady Społecznej, na której ma być opiniowany wniosek o odwołanie Obryckiego w związku z rezygnacją. Dotychczasowy dyrektor szpitalem miałby kierować do końca stycznia 2020 r.

Bezdomni zmarli z zimna

cz cz, 28 listopada 2019 08:20

Dwaj bezdomni mężczyźni zmarli w Łomży po pierwszym, jeszcze lekkim „ataku” zimy. Ciała mężczyzn znaleziono w ubiegły czwartek. Po godzinie 8. rano ciało jednego z nich leżało w rejonie torowiska przy ul. Kolejowej. Dwie godziny później znaleziono ciało drugiego mężczyzny w pustostanie przy alei Legionów, po drugiej stronie tego samego torowiska. Śledczy wyjaśniający sprawę ich śmierci podkreślają, że to są zupełnie dwa różne zdarzenia i nie łączą ich ze sobą. Według biegłych obaj mieli umrzeć w skutek wyniszczenia organizmu połączonego z wychłodzeniem. Pięć dni po zgonach bezdomnych w Łomży dwóch bezdomnych pięć instytucji podpisało porozumienie o współpracy w akcji „Nie bądźmy obojętni”.

Bez nowych długów Łomża już nie da rady?

cz cz, 21 listopada 2019 08:18

Władze miasta zrezygnowały z zaciągania planowanego na ten rok kredytu w wysokości 10 milionów złotych. To pierwszy przypadek od 10 lat, gdy dług miasta spada, a nie rośnie. Na koniec roku zadłużenie budżetu Łomży ma wynieść 136 milionów 899 tysięcy 660 złotych i 75 groszy. Niestety, zaplanowany na przyszły rok przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego kredyt miasta ma wynieść 30 milionów złotych. W efekcie zmiany zadłużenie Łomży na koniec 2020 roku – po spłacie 10,8 mln zł rat kredytu - ma przekroczyć 156 milionów złotych. Władze miasta już teraz planują zaciągnięcie kolejnego kredytu w wysokości 20 milionów w 2021 roku. Okazuje się, że szybko zadłużają się także miejskie spółki. Dziś trzy największe mają zaciągnięte kredyty na ok. 22 miliony i zgody władz na zaciągnięcie kolejnych jeszcze większych pożyczek.

Nie tylko Piłsudski, Dmowski... Kaliwoda i Gibes

cz cz, 14 listopada 2019 08:14

101 lat temu gdy Polska odzyskiwała niepodległość po ponad wieku zaborów, także w Łomży Polacy przelewali krew za wolność Ojczyzny. 11 listopada 1918 roku, w trakcie rozbrajania stacjonujących w mieście oddziałów niemieckich, zginęło pięciu Polaków. Najbardziej znanym z nich jest Leon Kaliwoda, komendant Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomży. W miejscu gdzie zginął odbywają się miejskie uroczystości Święta Niepodległości. Jedną z tragicznych ofiar pamiętnego 11 listopada 1918 r. w Łomży były także Franciszek Gibes, który wraz z peowiakami atakował niemieckich żołnierzy na ul. Giełczyńskiej. Przez lata zatarła się pamięć o nim i napisy na jego grobie. W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jego nazwisko powtarzano wielokrotnie. Symboliczne odsłonięcie i poświęcenie odremontowanego nagrobka było jednym z pierwszych punktów oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości w Łomży.

Szpital się chwieje

cz cz, 07 listopada 2019 08:17

Szpital Wojewódzki w Łomży to największy pracodawca w mieście i regionie. Pracuje tu – na umowy o prace i kontrakty - ponad 1300 osób. Roczny budżet placówki wynosi około 150 milionów złotych, czyli ponad 1/3 budżetu całego miasta Łomża. Mimo to pieniędzy jest za mało. Wyniki finansowe szpitala są coraz gorsze, „a środki finansowe, którymi dysponuje jednostka, ograniczają możliwości motywowania płacą”. To sprawia, że szpital ma już permanentne braki kadrowe, zwłaszcza wśród lekarzy, i coraz większe niezadowolenie wśród innych pracowników z głodowych pensji i niezrealizowanych obietnic płacowych.

Zgwałcił małą dziewczynkę

cz cz, 31 października 2019 07:51

Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Łomży. W nocy z soboty na niedzielę do łomżyńskiego szpitala rodzice przywieźli piętnastomiesięczną dziewczynkę z obrażeniami ciała. Lekarze uznali, że są zbyt poważne i skierowano ją do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Mała dziewczynka miała obrażenia głowy, twarzoczaszki, kończyn górnych i dolnych, ale również okolic intymnych. Sprawcą tych obrażeń ma być 22-letni wujek dziewczynki, który miał nią się zaopiekować pod nieobecność rodziców. W chwili zatrzymania był pijany. Gdy wytrzeźwiał usłyszał zarzutu okrutnego znęcania się i seksualnego wykorzystania małego dziecka. Sąd wsadził go na trzy miesiące do tymczasowego aresztu.

Bieg dla Justyny na milę zgromadził około 600 biegaczy

cz cz, 24 października 2019 08:10

- Jest we mnie radość i wdzięczność ogromna, przeplatające się z wielkim wzruszeniem, że aż tyle osób zdecydowało się dla mnie wystartować, żeby mi pomóc... – mówiła Justyna Korytkowska, gdy w słoneczną niedzielę odbywała się I Łomżyńska Mila Charytatywna, w której wzięło udział ok. 600 zawodniczek i zawodników, mających od 4 miesięcy do lat 74. Dla chorej na nowotwór 33-letniej lekkoatletki, 14-krotnej medalistki Mistrzostw Polski, biegali z entuzjazmem lekarze, dziennikarze i dekarze, nastoletni harcerze i żołnierze OT, chłopcy z MŁKS i mężczyźni z MMA. Trudno wprost zliczyć zawody, tym bardziej, że panom starały się dorównać kroku panie i dziewczęta, a wszystko po to, ażeby I Bieg dla Justyny zaowocował funduszami na leczenie i rehabilitację dzielnej Kobiety.

« · «« · 2 · 3 · 4 · 5 · 6 · 7 · 8 · 9 · 10 · 11 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę