Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Ocena stanu plantacji kukurydzy

Ocenia się że w roku 2004 zasiano w województwie o około 15% więcej kukurydzy niż w roku ubiegłym to jest o około 5,4 tys. ha. Łączna powierzchnia może wynieść powyżej 42 tys. ha. Chłody majowe spowodowały złą sytuację w wegetacji kukurydzy.

- Kukurydza zasiana w 3 dekadzie kwietnia (około 40% ogólnej powierzchni zasianej) powschodziła w I dekadzie maja. Aktualnie jest ona w fazie 3-5 liści, zahamowała wzrost i jest żółta. Z chwilą ocieplenia do co najmniej + 20 °C winna przyśpieszyć wegetację i dać w miarę normalny plon zielonki. Wątpliwym może być natomiast plon ziarna.
- Kukurydzę posianą w maju należy często sprawdzać gdyż jej stan zależy od wielu czynników a zwłaszcza od zwięzłości gleby, głębokości siewu, rodzaju zaprawy przeciwgrzybowej lub jej braku, przedplonu, jakości materiału siewnego a nawet odmiany.
Szczególnie zagrożone są plantacje kukurydzy na glebach zwięzłych, siane na zbyt dużą głębokość, nie zaprawiane przeciw grzybom i szkodnikom, obsiane ziarnem nieznanego pochodzenia lub z tak zwanej "własnej produkcji". Zwłaszcza tam może następować gnicie kiełków i ziarna, mogą też żerować drutowce. W rezultacie plantacja taka może nie rokować dobrych wschodów i niezbędny będzie przesiew. W miarę utrzymywania się chłodów sytuacja może się pogarszać i aktualnie zagrożenie to może dotyczyć do 20% powierzchni uprawy kukurydzy województwie to jest około 8 tys. hektarów.
Przesiewy:
- Jeśli na plantacji nie zastosowano herbicydów można zasiać na paszę dla bydła;
a/ mieszankę: owies + peluszka + słonecznik lub owies + łubin żółty + słonecznik na glebach słabszych
b/ grykę lub seradelę lub mieszankę tych roślin
c/ dynię pastewną
Ewentualnie wsiać powyższe rośliny w przerzedzoną plantację kukurydzy. (Nie siać gorczycy gdyż posiana zbyt wcześnie szybko strzela w pędy nasienne, drewnieje a plon jest niski słabej jakości.)
- Jeśli na plantacji stosowano herbicydy to należy pamiętać że:
a/ po znakomitej większości herbicydów stosowanych w kukurydzy można przesiewać jedynie kukurydzą.
b/ szansę na niezły plon możemy mieć wysiewając jedynie najwcześniejsze mieszance kukurydzy do FAO 200 a więc: ESSLIA, JANNA, WILGA, OLEŃKA, KB 1902.
C/ w ostateczności nie późniejsze jak FAO 210 to są odmiany: Ela, Aura, Brda, Baltis, Cedro, licząc na przyjazną dla kukurydzy pogodę na przełomie lipca i sierpnia oraz jesienią.

Dział Technologii i Marketingu WPODR Szepietowo

 

Dział współtworzy:
WODR Szepietowo
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę