Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kto będzie nowym marszałkiem województwa podlaskiego.

Kto będzie nowym marszałkiem województwa podlaskiego - powinni rozstrzygnąć dziś radni sejmiku województwa. Wybory marszałka, wicemarszałków i członków zarządu - to najważniejsze punkty sesji rozpoczynającej się o 10-tej. Do ostatniej chwili prowadzone było tzw. "wyłuskiwanie", czyli kupowanie poparcia radnych w zamian za obietnice konkretnych stanowisk. Przewaga jaką zdobyła koalicja Prawa i Sprawiedliwości z Samoobroną dwa tygodnie temu nie jest stabilna. I to nie z powodu radnego Krzysztofa Tołwińskiego z PSL-u, który niespodziewanie zdecydował się przejść na stronę koalicji. Koalicja większościowa ma większe kłopoty ze zdyscyplinowaniem swoich radnych i z ułożeniem zarządu.

Nieoficjalnie mówi się o dwóch radnych skłonnych zmienić klub. To Jacek Żalek i Lech Rutkowski. Oni mogliby dać władzę dziś opozycji: PO , SLD i PSL. Także nieoficjalnie usłyszeć można, że odejściem grozi Bogusław Dębski - jeżeli nie zostanie marszałkiem. Sam Dębski nie ma wielu zwolenników w klubie, ale jego ultimatum może być skuteczne. Tym bardziej , że dla kadrowca PiS-u Krzysztofa Putry przejęcie władzy w samorządzie województwa, po słabym wyniku wyborczym, to sprawa honoru. Dębski był wiceprezydentem Białegostoku, w ostatniej kadencji radnym - na początku LPR potem założył własny klub. Swoje ambicje ma też z pewnością odchodzący z zarządu Karol Tylenda . Może więc zabraknąć stanowisk i trzeba będzie na potrzeby politycznej układanki poszerzyć zarząd. Na wicemarszałka i członka zarządu szykuje się także dwóch radnych Samoobrony: Tomasz Gan i Andrzej Chmielewski. Szefowa tej partii Genowefa Wiśniowska nie chce ustąpić: umowa była jednoznaczna - przypomina Krzysztofowi Putrze. Umowę mieli wczoraj podpisać przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i PSL-u. Jednak pozostali przy obietnicach wzajemnej lojalności, pomimo "wolty" Krzysztofa Tołwińskiego . Ludowcy szykują ponownie Jana Kamińskiego na wicemarszałka. Platforma obstaje przy kandydaturze Jarosława Dworzańskiego na marszałka. Dworzański kieruje PO w Białymstoku i jedną z białostockich podstawówek. Wicemarszałkiem odpowiedzialnym za fundusze unijne miałby być Andrzej Parafiniuk z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Możliwy jest i taki scenariusz: żadna opcja nie uzyska większości , sesja zostanie przerwana.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę