Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Cały naród w walce ze szrotówkiem

Główne zdjęcie
Tak wyglądają liście kasztanowca zaatakowanego przez szrotówka

„Zwracam się do samorządów lokalnych, szkół i osób prywatnych, aby na swoim terenie wygrabiały i niszczyły opadłe liście kasztanowców w parkach, przy drogach i na posesjach prywatnych.” Z takim apelem wystąpił Andrzej Zaman Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku. Jak podkreśla „powszechne i systematyczne niszczenie forum zimujących szrotówka kasztanowcowiaczka spowoduje redukcję populacji szkodnika, a tym samym ograniczy jego liczebność w przyszłym roku”.


Od 5 lat stwierdza się corocznie uszkodzenia liści kasztanowców na terenie województwa podlaskiego, spowodowane żerowaniem larw szrotówka kasztanowcowiaczka. Obserwacje prowadzone przez pracowników Inspekcji wskazują, że uszkodzenie liści spowodowane przez larwy szrotówka z roku na rok wzrasta – pisze w swoim apelu Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku.
Andrzej Zaman podkreśla, że do chwili obecnej nie ma skutecznego i bezpiecznego preparatu zarejestrowanego do zwalczania szrotówka. W okresie jesiennym jedyną możliwą formą zwalczania szrotówka kasztanowcowiaczka jest systematyczne zbieranie opadłych liści kasztanowców, aby zmniejszyć liczbę zimujących poczwarek, a tym samym liczbę motyli, które wylecą wiosną przyszłego roku. Aby zredukować populację szkodnika - grabienie i niszczenie opadłych liści kasztanowców musi być powszechne – podkreśla Zaman. Dodaje też, że zebrane liście powinny zostać natychmiast spalone lub w dłuższym okresie czasu kompostowane na pryzmie przykrytej ziemią lub folią, gdzie temperatura musi osiągnąć ponad 40°C.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę