Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

HIMALAJE - malarstwo Jana Dobkowskiego

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Jana Dobkowskiego pt. „Himalaje”, które odbędzie się w sobotę, 9 września 2006 roku o godz. 12.00 w salach galerii przy ul. Długiej 13. Wystawa czynna do 15 października 2006 roku.

 

Twórczość Jana Dobkowskiego skłania do porzucenia prostych skojarzeń tematycznych i zachęca do podążania skomplikowanym tropem wyznaczonym przez jego wyobraźnię. Artysta zgłębia tajemnice życia człowieka, sił natury oraz przestrzeni wszechświata i - przypisując dominującą rolę linii - przekłada je na język znaków plastycznych. „Himalaje” to cykl wielkoformatowych, abstrakcyjnych płócien, w których Jan Dobkowski zawarł wrażenia z podróży nad najwyższymi górami świata. Z układów skośnych i krzyżujących się linii wykreował niezmierzoną przestrzeń pełną falujących barw i światła. Obrazy zostały namalowane w dwóch tonacjach: chłodnej z przewagą błękitów i gorącej z dominacją czerwieni symbolizujących majestatyczną potęgę gór, które zmieniają swój wygląd w zależności od pory dnia.


Jan Dobkowski urodził się w 1942 roku w Łomży. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Łomża. W 1968 roku ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni prof. Jana Cybisa uzyskując Nagrodę Rektora za najlepszy dyplom. W czasie studiów wraz z Jerzy Zielińskim założył grupę „Neo-Neo-Neo”. Jan Dobkowski jest stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1972), laureatem Nagrody Krytyków im. C.K. Norwida (1978) oraz Nagrody im. Jana Cybisa, którą otrzymał za całokształt twórczości w 1994 roku. Artysta mieszka w Warszawie.

Jan Dobkowski ponad 170 razy wystawiał swoje obrazy, akwarele i rysunki na wystawach indywidualnych (w tym sześciokrotnie w Łomży w 1979, 1980, 1989, 1997 i 2000 roku ), a ponad 200 razy uczestniczył w ekspozycjach zbiorowych. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku, Muzeów Okręgowych w Bydgoszczy, Gnieźnie, Zielonej Górze, Lublinie, Koszalinie, Kaliszu, Kielcach, Bytomiu, Słupsku, Chełmie, Płocku, Toruniu, Olsztynie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Pólnocno-Mazowieckiego w Łomży (6 prac), Muzeum S.Guggenheima, Everson Museum of Art oraz Mc Graw Hill Collection w Nowym Jorku, Center of Modern Art w Oklahomie i Love Arts Museum w Miami, Muzeum Polskiego w Chicago oraz kolekcjach prywatnych. Jan Dobkowski jest artystą plastykiem cenionym w Polsce i na świecie za nowatorskie sposoby wizualnej interpretacji rzeczywistości i warsztatową maestrię. Jego czołową pozycję w historii sztuki awangardowej potwierdzają wystawy i nagrody oraz liczne polsko- i obcojęzyczne wydawnictwa albumowe (35 pozycji wydanych m.in. przez Arkady, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Państwowy Instytut Wydawniczy i inne).

Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii


Grzegorz Gwizdon
śr, 06 września 2006 15:58
Data ostatniej edycji: śr, 06 września 2006 16:10:41

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę