Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomośc pochodzi z serwisu: gazeta.pl

Powtórka egzaminu w podlaskim gimnazjum

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży (Podlaskie) skieruje do kuratora oświaty wnioski dyscyplinarne w sprawie nauczyciela i dyrektora jednego z podlaskich gimnazjów, w którym konieczna będzie powtórka matematyczno-przyrodniczej części gimnazjalnego egzaminu.

Jak poinformowała we wtorek dyrektor Komisji Helena Sutyniec, egzamin w tej części został unieważniony z powodów proceduralnych.

OKE ma oświadczenie jednej z nauczycielek, która rozwiązała na korytarzu test, po czym został on wniesiony na salę, gdzie młodzież pisała egzamin. Komisja ma tę ściągę. Na sali przebywały też niepożądane osoby - rodzice, którzy przynosili członkom komisji egzaminacyjnej kawę i jedzenie.

Komisja nie chce jeszcze podawać nazwy miejscowości, w której doszło do tego zdarzenia. Według informacji PAP uzyskanych ze źródeł zbliżonych do kuratorium, chodzi o gimnazjum w Wiźnie koło Łomży. Z dyrekcją tej szkoły nie udało się jak dotąd we wtorek skontaktować.

Dyr. Sutyniec powiedziała, że w sytuacji naruszenia procedur, wyniki prac pisanych podczas unieważnionego egzaminu nie mają znaczenia. Dodała, że w razie konieczności mogą być one porównywane z wynikami egzaminu powtórzonego 15 czerwca.

"Jeżeli szkoła nie zachowała procedur, to ja nie mogę ustalić wyników prac. Bo nie wiem, kto ściągał, kto nie, kto skorzystał z tej ściągi, kto nie" - dodała Sutyniec.

Zwróciła uwagę, że nauczyciele czasami tłumaczą się "tradycją", w sytuacji ujawnienia takiej niedozwolonej pomocy na egzaminie. "Nigdzie przez społeczeństwo ściąganie nie jest uznawane za przestępstwo" - dodała dyrektor OKE w Łomży. Zwróciła też uwagę na "pogoń za dobrymi wynikami szkoły", zwłaszcza w małych placówkach, którym grozi zamknięcie.

Organem prowadzącym gimnazjum jest gmina. Wójt Wizny Jan Olszewski powiedział PAP, że na razie nie zna żadnych materiałów w tej sprawie, bo nikt mu ich jeszcze nie przedstawił. "Dopiero, gdy je poznam zastanowię się, czy i jakie konsekwencje wyciągnąć" - dodał wójt.

Rzeczniczka kuratorium oświaty w Białymstoku Grażyna Citko poinformowała, że w zakresie nadzoru pedagogicznego najczęściej wymierzaną karą dyscyplinarną jest nagana. Karą może być też zwolnienie z pracy. A najsurowszą - zakaz wykonywania zawodu.
210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę