Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Dwie osoby z objawami zatrucia grzybami trafiły do szpitala w Zambrowie

Teraz czują się już dobrze - zostały zwolnione do domu. Omal nie doszło do tragedii, bo potrawę mogło zjeść dziecko. Pracownicy Sanepidu ostrzegają - zatrucie grzybami może spowodować nieodwracalne uszkodzenie organizmu, a nawet śmierć. Irena Jarocka - grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku radzi, by zbierać tylko te dobrze nam znane gatunki. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy grzyb nie jest trujący, wyrzućmy go.

Niedoświadczeni grzybiarze powinni zbierać grzyby ryrkowate, takie, które po kapeluszem mają "sitko". Najbardziej znane to borowiki, podgrzybki czy maslaki. Wśród rurkowatych nie ma grzybów śmiertelnie trujących. Unikać powinniśmy gatunków blaszkowatych. Wśród trujących grzybów blaszkowych najgroźniejszy jest muchomor sromotnikowy. Śmiertelne zatrucie może spowodować zjedzenie nawet 2 grzybów tego gatunku. W młodej formie bardzo łatwo pomylić go z gąską zieloną, pieczarką czy z kanią - ostrzega Irena Jarocka. Jeżeli jednak dojdzie do zatrucia, musimy jak najszybciej zgłosić się do lekarza a także unikać mleka i alkoholu. Potęgują one bowiem objawy zatrucia. Jeśli chcemy kupić grzyby od handlarzy na targowisku, wymagajmy od sprzedających atestu wydawanego przez klasyfikatora grzybów. Taki klasyfikator powinien pracować przy każdym bazarze, gdzie handluje się grzybami.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę