Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Grzybów i grzybiarzy coraz więcej

W podłomżyńskich lasach przed kilkoma dniami pojawiły się grzyby. Leśnicy podkreślają, że wreszcie są warunki do rozwoju grzybni i już mamy pierwszy „mały wysyp maślaków”. W ślad za nimi z dnia na dzień przybywa także grzybiarzy.


- Na razie maślaki to jeszcze małe grzybki, ale pojawiły się w dużych ilościach – podkreśla Dariusz Godlewski zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Łomża.
Poza maślakami są także prawdziwki, a niedługo będą i podgrzybki. Niestety amatorów grzybów jest bardzo dużo i to nie tylko ludzie.
- Docierają do nas sygnały, że prawdziwki są w 80% robaczywe – mówi leśniczy Godlewski. - To wynik suszy. Robaki tak jak ludzie czekały na grzyby i teraz wykorzystują nadarzające się okazje – dodaje.
Do tej pory grzybów najwięcej jest w lasach w okolicach Pniewa i Wygody, ale już za chwile powinny one obficie występować także w Czerwonym Borze. Zdaniem leśników grzybów w lasach będzie przybywało z dani na dzień, a jeśli pogoda – ciepło i deszczowo – utrzyma się do soboty w weekend powinniśmy spodziewać się prawdziwych grzybich żniw.
- Najbliższa sobota i niedziela mogą być takim,i dniami, że grzybiarze będą się przepychać w lasach – śmieje się Godlewski.
Leśnicy przypominają, że aby grzyby zbierać i nie tylko trzeba je znać, ale także wiedzieć jak to się robi.
- Grzyby z grzybni się wykręca, a nie ścina, najlepiej je zbierać do wiklinowego koszyka, a w żadnym wypadku do plastikowej reklamówki – przypomina niewprawionym grzybiarzom nadleśniczy Dariusz Godlewski.
200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę