Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Łomża pięknieje z dnia na dzień

Na naszych oczach zakończył się niedawno remont ul. Sienkiewicza w Łomży. Reprezentacyjny trakt między ul. Dworną a Polową wyłożony został stylową kostką granitową, oświetlają go kameralnie lampy, a na rabatach pysznią się dywany kwiatów. Dzięki temu, łomżyńska Starówka nabiera powoli cech jeśli nie wielkomiejskich, to historycznych, nawiązując do stylu zamożnych miast średniowiecznych. Teraz nadszedł czas na przebudowę placu Jana Pawła II.

- Wprawdzie  gruntowna zmiana wystroju całego skweru była zapowiadana już w ubiegłym roku, ale nie chciałem, żeby prace ziemne zaczynały się czy to zbyt wcześnie wiosną,, czy kończyły zbyt późno jesienią – mówi Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. - Chodzi głownie o prace związane z kładzeniem kostki granitowej, żeby nie nadwyrężać zdrowia pracowników, którzy mają bezpośredni kontakt z chłodną czy wilgotną ziemią.
Mieszkańcom Łomży, przywykłym od dziesiątków lat do wyglądu placu przed kościołem pw. Najświętszej Marii Panny i Wyższym Seminarium Duchownym, rozpoczęte właśnie roboty przypominały kataklizm. Wycinane drzewa, powyrywane krawężniki, zerwana asfaltowa nawierzchnia części alejek i dosłownie zrównany z ziemią klomb kwiatowy.
- Nie ma powodów do obaw, bo pan Henryk  Kryński, kierownik Zakładu Zieleni Miejskiej drży o każde drzewo - uspokaja dyrektor Kułaga. - Kilka zostało wyciętych, żeby odsłonić widok z kilku stron na pomnik Ojca Świętego. Część asfaltowej nawierzchni została zdjęta, żeby wymienić instalację elektryczną, która będzie zasilać m.in. nowe lampy, nawiązujące wyglądem do tych, które już świecą wzdłuż ulicy Sienkiewicza.
Przebudowa placu ma służyć nie tylko wyeksponowaniu pomnika Jana Pawła II, ale także obelisku upamiętniającego żołnierzy 33 pułku piechoty.

- Ponadto chcielibyśmy, aby odnawiana Starówka z roku na rok stawała się miejscem, gdzie łomżyniacy i  turyści chętnie wracaliby ze względu na niepowtarzalny klimat i historyczną aurę – podkreśla Marcin B. Sroczyński, wiceprezydent Łomży. - Służy temu zarówno rewitalizacja budynków np. przy ulicach Krótkiej, Długiej i Dwornej, jak i zmiana wystroju placu Jana Pawła II. Na pewno będzie tam ładniej, milej i bezpieczniej.
Koszt gruntownej przebudowy placu planowany jest na około 300 tys. złotych. Prace potrwają dwa miesiące, tak aby zdążyć z ich zakończeniem przed 16 października, gdy będziemy wspominać już 28. rocznicę historycznego konklawe. To będzie także okres odwiedzin rodzinnego miasta przez łomżyniaków, którzy przybędą na Wszystkich Świętych.
Mirosław R. Derewońko.
210204100642.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę