Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Susza niszczy zboża

W ośmiu gminach naszego województwa pracują komisje szacujące straty, jakie poczyniła susza w naszym regionie. W kolejce czeka następnych osiemnaście. Komisje, złożone głownie z pracowników powiatowych ośrodków doradztwa rolniczego, mają miesiąc na zakończenie pracy. Wyniki będą dla rolników podstawą do ubiegania się o kredyty klęskowe.

 Kredyty przysługują tym, u których komisja stwierdzi straty, spowodowane suszą. Maksymalnie można otrzymać tyle pieniędzy, na ile wyceniono szkody. "Są to kredyty niskooprocentowane, rolnicy płacą właściwie tylko za prowizję, resztę, czyli około 13-tu procent odsetek, pokrywa państwo. Raty można rozłożyć na dwa lata" - mówi kierownik Wydziału Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego, Jerzy Mojkowski. Według szacunków ministerstwa rolnictwa tegoroczne plony będą niższe od ubiegłorocznych średnio o 20 procent. Niestety na deszcz nie ma co liczyć. Według synopotyków upały utrzymają się co najmniej do końca miesiąca. Jak mówi Wiesław Winnicki z Białostockiego Biura Prognoz są w naszym regionie miejsca, gdzie w lipcu nie spadła nawet połowa średniej miesięcznej deszczu. "Gdzieniegdzie spadło tylko 10 procent normy" - mówi Wiesław Winnicki.
210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę