Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Lilla Kulka „Pomiędzy Duchem a Materią”

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza 19 czerwca 2006 r. o godz. 18.00 do sal wystawowych, przy ul. Długiej 13, na otwarcie ekspozycji „Pomiędzy Duchem a Materią” autorstwa Profesor Lilli Kulki z Krakowa. Artystka zajmuje się tkaniną unikatową, aranżacją przestrzenną, rysunkiem i malarstwem. W Łomży prezentuje tkaniny monumentalne, wzbogacone elementami rzeźbiarskimi z cyklu „Dwoje” , malarstwo z materią („Wspominanie” i „Tabele”), collages (” Ślady-Anonimy”), formy tkackie wykonane w technice mieszanej („W drodze” i „Mur tajemnicy”) oraz rysunki z cyklu „Znaki”. Ekspozycja czynna jest do 14 lipca 2006 roku.

Lilla Kulka studiowała na Wydziale Form Przestrzennych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie, w latach 1966-72,  na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP w Poznaniu, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem z malarstwa i gobelinu. Artysta ma na swoim koncie 25 wystaw indywidualnych oraz udział w ponad 200 wystawach zbiorowych. Od 1981 roku  zajmuje się działalnością pedagogiczną w krakowskiej ASP. Obecnie kieruje Pracownią Tkaniny Artystycznej         na tej uczelni. O twórczości Profesor Lilli Kulki, we wstępie do katalogu wystawy, pisze Jolanta Antecka:Motyw sylwetki ludzkiej, najczęściej odrealnionej, ale wciąż czytelnej, przewija się przez całą twórczość Lilli Kulki, składając się w niezwykle bogatą opowieść o człowieczej kondycji, z wielością różnych jej przedstawień. Może być pełną trójwymiarową formą, wypukłym reliefem, albo samą przestrzenią uformowaną wśród splotów i przez nie zamkniętą, pojedynczą kompozycją, albo wieloelementową instalacją. Zawsze jest dziełem monumentalnym i zawsze, bez względu na dramaty, lęki i zawirowania składające się na ludzki los, uszlachetnionym świetną realizacją. Włókno - jak dowodzi również obecna wystawa, kolejna w biografii artystki - zdolne jest unieść nie tylko każdą formę, ale i ogromne bogactwo klimatów, emocji, wzruszeń. Pod warunkiem, że artysta osiąga ten stopień porozumienia z materią, który pozwoli to wszystko wydobyć. A i w tej dziedzinie Lilia Kulka jest mistrzynią. Twórczość Lilii Kulki przestrzennością dosłownie pojmowaną i zdolnością budowania własnej przestrzeni zbliża się do rzeźby. Innym razem, zwłaszcza gdy odchodzi od figuratywności w stronę kompozycji abstrakcyjnych, gdy łączy miękkie włókno z inną, z gruntu odmienną materią - z blachą na przykład, osiąga malarskie efekty, mniej rozgrywane kolorem, bardziej jego niuansami, rozmaitością struktur, światłocieniem. Bez względu jednak na koneksje w jakie wchodzi, dzieło Lilli Kulki zawsze pozostaje tkaniną.

Karolina Skłodowska  - Kierownik Galerii

     

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę