Tajemnice mokradeł
Dlaczego Dolina Biebrzy jest inna niż wszystkie? Skąd bierze się w niej woda? Jak powstały tu kilkumetrowe złoża torfów? Jakie siły przyrody rządzą bagnami i jak korzysta z nich człowiek? Te i inne tajemnice mokradeł odkrywają słuchacze XIII spotkania Wszechnicy Biebrzańskiej w dniach 8-9 maja br. w Biebrzańskim Parku Narodowym.
W sobotę w tematykę tajemniczego świata lądu i wody, jakim są mokradła wprowadził słuchaczy docent Wiesław Dembek - kierownik Zakładu Ochrony Przyrody Obszarów Wiejskich IMUZ i przewodniczący Komisji ds. Ochrony Mokradeł, Obszarów Słodkowodnych i Morskich w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody. Doc. Dembek wyjaśnił między innymi dlaczego mokradła są tak różnorodne, jak rozszyfrować historię ostatnich 10 tysięcy lat zapisaną w złożu torfu oraz jak ważne są naturalne procesy glebowe. Mgr Helena Bartoszuk - kierownik Działu Naukowego BPN, uznany specjalista botanik w zakresie roślinności mokradeł – nauczyła jak rozpoznać po roślinach różne rodzaje torfowisk: niskie, przejściowe i wysokie, oraz - że poza torfowiskami - istnieją też inne mokradła. Mgr Danuta Sziwa - geograf, pracownik naukowy w Zakładzie Tworzyw Uzdrowiskowych Państwowego Zakładu Higieny w Poznaniu – przedstawiła możliwości wykorzystania torfów (głównie borowiny) dla zdrowia i urody.
Wykłady były ilustrowane fragmentami nowego filmu o Biebrzańskim Parku Narodowym w reż. Macieja Szelachowskiego. Odbyło się także „bliskie spotkanie” z torfem w laboratoriach BPN, gdzie można było pod mikroskopami obejrzeć z czego dokładnie zbudowane są różne rodzaje torfu.
Specjalnie na to spotkanie Wszechnicy została przygotowana mini wystawa fotograficzna nt. wciąż praktykowanego w dolinie Biebrzy kopalnictwa torfu na cele opałowe. Tradycyjnie można otrzymać materiały dotyczące tematu spotkania oraz przyrodniczego znaczenia mokradeł i konieczności ich ochrony.
W niedzielę, podczas części terenowej, odbędzie się wycieczka wzdłuż całej doliny Biebrzy. W praktyce będzie można utrwalić wiedzę o różnych rodzajach mokradeł i ich roślinności. 7-metrowy odwiert złoża torfu i gytii umożliwi dotknięcie szczątków roślin, które były spożywane przez ostatnie mamuty! Zostaną zademonstrowane przykłady procesów bagiennych i błotnych oraz niekorzystne skutki odwodnienia mokradeł. Będzie także szansa odwiedzić miejsca, gdzie wciąż odbywa się lokalne kopalnictwo torfu.
Organizatorzy (WWF Polska Światowy Fundusz Na Rzecz Przyrody, Biebrzański Park Narodowy i Stowarzyszenie Ekoturystyczne „Biebrza Koneserom”) serdecznie zapraszają!. Udział we Wszechnicy Biebrzańskiej jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu WWF Polska.